• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: تب بازار جهانی وسایل نقلیه الکتریکی و یافتن مواد معدنی مورد نیاز برای تولید باتری این خودروها منجر به افزایش قیمت فلزات مربوط به این حوزه شده است و کبالت که از جمله کالاهای معدنی مورد استفاده در این بخش است، از این قاعده مستثنی نیست. در نتیجه خودروسازان و شرکت‌های فناوری به دنبال تأمین بلندمدت این فلز هستند.

به گزارش اخبار فلزات، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا سال 2025، تقاضای انبوهی برای باتری‌های لیتیوم - یونی مورد نیاز خودروهای الکتریکی وجود دارد. با توجه به حجم تقاضای بازار انتظار می‌رود که قیمت فلزاتی مانند کبالت نیز افزایش محسوسی پیدا کند. چنانکه هم اکنون نیز این افزایش کاملا محسوس بوده و قیمت جهانی کبالت از آغاز سال 2018 افزایش شدیدی را شاهد است. قیمت کبالت در ابتدای ژانویه سال میلادی جاری 75 هزار دلار در هر تن در بورس فلزات لندن بود که در ابتدای ماه آوریل به بیش از 90 هزار دلار در هر تن افزایش یافت.

با توجه به روند رو به رشد قیمت کبالت، هر روز سرمایه‌گذاران بیشتری به این حوزه علاقه نشان می‌دهند. سایت فلزات آنلاین نگاهی مختصر به 3 شرکت برتر کبالت در بورس سهام کانادا (TSX) انداخته است.

1 – شرکت صنعتی و معدنی Katanga Mining با نماد KAT

قیمت هر سهم در پایان روز 7 آوریل 2018: 1.74 دلار کانادا، سود سالیانه (2018): 443.75 درصد

شرکت صنعتی و معدنی Katanga Mining عمده فعالیت خود را به‌صورت انتفاعی در زمینه مس و کبالت در کشور جمهوری دموکراتیک کنگو انجام می‌دهد. شرکت‌های طرف قرارداد با  Katanga Mining عبارت‌اند از Kamoto Copper، شرکت DRC Copper و شرکت Cobalt Project. در سال 2015، شرکت Katanga Mining اعلام کرده بود که تصمیم به تعلیق تولید و فرآوری مس و کبالت دارد. این تعلیق تا سال 2017 ادامه داشت، اما تولید در ماه دسامبر 2017 از سر گرفته شد.

2 -  شرکت مواد معدنی Fortune Minerals با نماد FT

 قیمت هر سهم در پایان روز 7 آوریل 2018: 0.25 دلار کانادا؛ سود سالیانه (2018): 30.77 درصد

شرکت مواد معدنی Fortune Minerals انتظار دارد که با توسعه معادن خود پروژه‌های کبالت، طلا، بیسموت و مس، واقع در مناطق شمال غربی کانادا را راه‌اندازی کند. این شرکت در حال تبدیل شدن به یک تولیدکننده مواد شیمیایی کبالت با کیفیت مناسب برای تولید باتری‌ها و نیز طلا و بیسموت به صورت محصول جانبی است.

3 - شرکت eCobalt Solutions با نماد ECS

قیمت هر سهم در پایان روز 7 آوریل 2018: 1.38 دلار کانادا؛ سود سالیانه (2018): 14.4 درصد

شرکت eCobalt Solutions نیز که در زمینه محصولات کبالت با خلوص بالا فعالیت می‌کند در ماه ژانویه سال جاری، اعلام کرد که حمل و نقل 3 تن از نمونه‌های ماده معدنی حجیم برای آزمایش‌های متالورژیکی اولیه در راستای تولید کنسانتره کبالت را مورد بررسی قرار داده است و در ماه فوریه، eCobalt پس از برآوردهای نهایی، فعالیت خود را برای تولید محصولات افزایش داد. این شرکت در حوزه کبالت مبلغ 29.9 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است.

نمودار 1 میزان ارزش سهام شرکت‌های ذکر شده را با یکدیگر مقایسه می‌کند، شایان ذکر است که این یادداشت تنها شرکت‌های حاضر در بورس سهام کانادا (TSX) با دارایی بیش از 50 میلیون دلار را مورد بررسی قرار داده است.

                                                         

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family