• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: تب بازار جهانی وسایل نقلیه الکتریکی و یافتن مواد معدنی مورد نیاز برای تولید باتری این خودروها منجر به افزایش قیمت فلزات مربوط به این حوزه شده است و کبالت که از جمله کالاهای معدنی مورد استفاده در این بخش است، از این قاعده مستثنی نیست. در نتیجه خودروسازان و شرکت‌های فناوری به دنبال تأمین بلندمدت این فلز هستند.

به گزارش اخبار فلزات، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا سال 2025، تقاضای انبوهی برای باتری‌های لیتیوم - یونی مورد نیاز خودروهای الکتریکی وجود دارد. با توجه به حجم تقاضای بازار انتظار می‌رود که قیمت فلزاتی مانند کبالت نیز افزایش محسوسی پیدا کند. چنانکه هم اکنون نیز این افزایش کاملا محسوس بوده و قیمت جهانی کبالت از آغاز سال 2018 افزایش شدیدی را شاهد است. قیمت کبالت در ابتدای ژانویه سال میلادی جاری 75 هزار دلار در هر تن در بورس فلزات لندن بود که در ابتدای ماه آوریل به بیش از 90 هزار دلار در هر تن افزایش یافت.

با توجه به روند رو به رشد قیمت کبالت، هر روز سرمایه‌گذاران بیشتری به این حوزه علاقه نشان می‌دهند. سایت فلزات آنلاین نگاهی مختصر به 3 شرکت برتر کبالت در بورس سهام کانادا (TSX) انداخته است.

1 – شرکت صنعتی و معدنی Katanga Mining با نماد KAT

قیمت هر سهم در پایان روز 7 آوریل 2018: 1.74 دلار کانادا، سود سالیانه (2018): 443.75 درصد

شرکت صنعتی و معدنی Katanga Mining عمده فعالیت خود را به‌صورت انتفاعی در زمینه مس و کبالت در کشور جمهوری دموکراتیک کنگو انجام می‌دهد. شرکت‌های طرف قرارداد با  Katanga Mining عبارت‌اند از Kamoto Copper، شرکت DRC Copper و شرکت Cobalt Project. در سال 2015، شرکت Katanga Mining اعلام کرده بود که تصمیم به تعلیق تولید و فرآوری مس و کبالت دارد. این تعلیق تا سال 2017 ادامه داشت، اما تولید در ماه دسامبر 2017 از سر گرفته شد.

2 -  شرکت مواد معدنی Fortune Minerals با نماد FT

 قیمت هر سهم در پایان روز 7 آوریل 2018: 0.25 دلار کانادا؛ سود سالیانه (2018): 30.77 درصد

شرکت مواد معدنی Fortune Minerals انتظار دارد که با توسعه معادن خود پروژه‌های کبالت، طلا، بیسموت و مس، واقع در مناطق شمال غربی کانادا را راه‌اندازی کند. این شرکت در حال تبدیل شدن به یک تولیدکننده مواد شیمیایی کبالت با کیفیت مناسب برای تولید باتری‌ها و نیز طلا و بیسموت به صورت محصول جانبی است.

3 - شرکت eCobalt Solutions با نماد ECS

قیمت هر سهم در پایان روز 7 آوریل 2018: 1.38 دلار کانادا؛ سود سالیانه (2018): 14.4 درصد

شرکت eCobalt Solutions نیز که در زمینه محصولات کبالت با خلوص بالا فعالیت می‌کند در ماه ژانویه سال جاری، اعلام کرد که حمل و نقل 3 تن از نمونه‌های ماده معدنی حجیم برای آزمایش‌های متالورژیکی اولیه در راستای تولید کنسانتره کبالت را مورد بررسی قرار داده است و در ماه فوریه، eCobalt پس از برآوردهای نهایی، فعالیت خود را برای تولید محصولات افزایش داد. این شرکت در حوزه کبالت مبلغ 29.9 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است.

نمودار 1 میزان ارزش سهام شرکت‌های ذکر شده را با یکدیگر مقایسه می‌کند، شایان ذکر است که این یادداشت تنها شرکت‌های حاضر در بورس سهام کانادا (TSX) با دارایی بیش از 50 میلیون دلار را مورد بررسی قرار داده است.

                                                         

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family