• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: از ابتدای سال 2018 تاکنون بازار لیتیوم با مشکلات خاص خود روبه‌رو بوده است. گزارش بانک مورگان استنلی مبنی بر احتمال عرضه مازاد در بازار لیتیوم نگرانی‌های بسیاری را برای سرمایه‌گذاران این حوزه ایجاد کرده است. با این حال برخی شرکت‌ها هنوز هم به‌دنبال افزایش ظرفیت تولید لیتیوم خود هستند؛ شرکت نماسکا یکی از این شرکت‌ها است.

به گزارش اخبار فلزات، طبق اخبار منتشر شده، شرکت نماسکا (Nemaska) قصد دارد طی قراردادی بخشی از سهام خود را به سه شرکت سرمایه‌گذاری National Bank Financial،  BMO Capital Markets و Cantor Fitzgerald Canada به فروش برساند. این امر منجر به ایجاد فضای مناسبی برای جذب سرمایه‌ بیش از 400 میلیون دلار کانادا در حوزه صنعت لیتیوم برای این شرکت خواهد شد. شرکت نماساکا این قرارداد را بسیار قابل توجه خوانده و گفته است که با این کار آخرین مراحل تأمین مالی جهت جذب سرمایه مورد نیاز برای شروع طرح‌های توسعه‌ای در پروژه معدن لیتیوم Whabouchi انجام می‌شود. شرکت اعلام کرده است که در صورت جذب سرمایه، تمامی هزینه‌های معدن‌کاری درWhabouchi و واحد‌های الکتروشیمیایی کارخانه Shawinigan و سایر هزینه‌های جانبی، پوشش داده می‌شود.

علاوه بر این معامله، شرکت نماسکا‌ طی قرارداد دیگری به‌صورت خصوصی، 80 میلیون دلار کانادا سرمایه‌ را جذب این شرکت خواهد کرد. هنوز در مورد شرکت طرف قرارداد مطلبی منتشر نشده است. نماسکا قراردادهای انجام گرفته را بسیار دلگرم‌کننده دانسته و انتظار دارد تا در آینده بازار مناسبی را از آن خود کند.

چنان‌که اشاره شد شرکت نماسکا قصد دارد تا از سرمایه‌ حذب شده حاصل از فروش سهام خود در راستای پیشرفت معادن Whabouchi و واحدهای تولیدی Shawinigan در کبک کانادا استفاده کند. این هدف برای پیوستن به جمع تولیدکنندگان بزرگ لیتیوم و در راستای تأمین تقاضای بازار لیتیوم کربنات و لیتیوم هیدروکساید مورد استفاده در صنعت باتری‌ها، در نظر گرفته شده است. طبق این طرح، کنسانتره اسپودومن (Spodumene) از معادن Whabouchi استخراج شده و برای تولید محصولات لیتیومی با عیار بسیار بالا به واحدهای فرآوری و تولید منتقل خواهد شد. خاطر نشان می‌شود که اسپودومن، کانی لومینسانس سبز تا نارنجی رنگی است (تصویر بالا) که از منابع بسیار مهم لیتیوم محسوب ‌می‌شود.

نکته مهم و مورد توجه آن است که بازار لیتیوم از ابتدای سال 2018 با چالش‌های خاص خود روبه‌رو بوده است. گزارش‌های پی در پی شرکت مورگان استنلی مبنی بر احتمال مازاد عرضه لیتیوم تا سال 2021 و حتی پس از آن، بازار این کالا را با نگرانی‌هایی روبه‌رو کرده است. در گزارش‌های قبلی سایت «فلزات آنلاین» بیان شد که شرکت مورگان استنلی خبر از کاهش 50 درصدی قیمت لیتیوم تا سال 2021 و پس از آن را نسبت به قیمت کنونی داده است. این امر منجر به کاهش ارزش سهام برخی از شرکت‌های تولیدکننده لیتیوم شد و شرکت نماسکا نیز از این قاعده مستثنی نبود. نمودار 1 نشان‌دهنده تغییرات قیمت سهام این شرکت در ماه‌های آوریل و مِی سال میلادی جاری است؛ چنان‌که پیداست ارزش سهام شرکت نماسکا در نیمه سوم ماه مِی با کاهشی بیش از 20 درصد روبه‌رو بود.

                                                

گفت و گوها

 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • مهدی ثقفی، مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)

  حلقه‌های اتصال چرخه تولید در صنعت آلومینیوم منقطع است

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه، تامین منابع مالی مناسب و به‌هنگام صنایع کشور است. در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات و معضلات بسیاری همراه است، یافتن مسیرهای مناسب برای تامین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند به ‌بهبود شرایط اقتصادی کمک کند. در این راستا ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به گفت‌وگو نشسته است. مهدی ثقفی معتقد است که با توجه به محدودیت‌های بسیار زیاد صنایع کشور و مخصوصا آلومینیوم، تامین منابع مالی صحیح می‌تواند بخشی از مشکلات موجود را کاهش دهد. شرح مفصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات

  لیلی بخش معدن، مرد بود یا زن؟!

  اخبار فلزات: فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات در گفت‌وگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت: دولت باید تعریف خود را از واژه ماده معدنی خام و یا با ارزش افزوده پایین، مشخص کند.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب

  صادرات، اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان ایرانی است

  اخبار فلزات: با توجه به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز توسعه و با درنظر گرفتن میزان تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404و سرانه مصرف آن، اهمیت صادرات بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. تا جائی که برخی واحدهای فولادی از ابتدا با هدف صادرات و با درنظر گرفتن چنین شرایطی احداث شده‌اند. این واحدها باید از هم‌اکنون برای حضور موفق در بازار رقابت بین‌المللی تلاش کنند. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکان توسعه پایدار صادرات با مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یک شرکت موفق در امر صادرات به گفت‌وگو نشسته است. فرزاد ارزانی اعتقاد دارد اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان در عرصه صادرات به نمایش گذاشته می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family