• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در این گزارش به صورت کاملا اجمالی تولیدات غیر آهنی چین براساس اطلاعات مؤسسه بازار فلزات شانگهای در 5 ماه نخست سال 2018 و نیز پیش‌بینی حجم تولیدات در ماه جاری میلادی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در گزارش سایت «فلزات آنلاین» نگاهی اجمالی به تولیدات غیرآهنی چین براساس اطلاعات مؤسسه بازار فلزات شانگهای در 5 ماه نخست سال 2018 و نیز پیش‌بینی حجم تولیدات در ماه جاری میلادی شده است. نمودار 1، تخمین این مؤسسه را از مقدار تولید هر یک از محصولات در ماه ژوئن نشان می‌دهد.

مس

تولید مس چین از ابتدای سال 2018 نسبت به سال قبل حدود 19.6 درصد رشد داشت. با این حال، در ماه مِی سال 2018، تنها حدود 1.3 درصد به حجم تولیدات افزوده شد و به 747 هزار و 300 تن رسید. تولید مس چین در 5 ماه نخست سال 2018 بالغ بر 3 میلیون و 600 هزار تن بود که ناشی از افزایش در حجم تولید واحدهای ذوب Fuye، Jinchuan و Jinlong عنوان شد.

در ماه مِی، تعرفه پالایش (RC) برای مس آبله‌گون (Blister Copper) روند کاهشی خود را ادامه داد. در روز پنج‌شنبه، هشتم ماه ژوئن تعرفه پالایش مس آبله‌گون داخلی و وارداتی چین در محدوده یک هزار و 600 تا یک هزار و 800 یوآن بر تن و براساس قیمت CIF در رنج 190 تا 220 دلار بر تن بود. با این حال گفته می‌شود که کاهش در تعرفه RC مس آبله‌گون در سراسر ماه مِی، تولید مس چین را در این ماه تحت تأثیر قرار نداده بلکه تنها عامل محدودکننده، عرضه کمتر قراضه مس ناشی از تشدید قوانین زیست‌محیطی بود که تولید مس آبله‌گون از این قراضه‌ها را محدود کرد.

مؤسسه بازار فلزات شانگهای پیش‌بینی کرده که تولید مس چین در ماه ژوئن به 728 هزار و 900 تن برسد که به معنای کاهش 2.5 درصدی در معیار ماهیانه و افزایش 11.2 درصدی در معیار سالیانه است. همچنین این مؤسسه تولید تا پایان نیمه نخست سال 2018 را حدود 4 میلیون و 330 هزار تن در نظر گرفته که به معنای افزایش 13 درصدی نسبت به سال قبل خواهد بود. این تخمین بر پایه برنامه‌ریزی‌های تولید، نوسازی تجهیزات تعمیر و نگهداری در برخی واحدهای ذوب صورت گرفت است. در ضمن پروژه‌های کاتد مس با ظرفیت تولید سالانه 100 هزار تن در Qinghai Copper در روز 29 ماه مِی به صورت آزمایشی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 آلومینا

بر اساس اطلاعات مؤسسه بازار فلزات شانگهای، تولید آلومینای چین در ماه مِی به بیش از 6 میلیون تن رسید که به معنای رشد 6.7 درصدی در معیار سالیانه است. طی یک ماه گذشته میانگین تولید روزانه نیز 1.1 درصد رشد کرده و به 195 هزار تن رسید که به‌دلیل از سرگیری تولید در 2 واحد East Hope و Guizhou Huajin بوده است. واحد تولید Huiyuan نیز در ماه مِی کوره‌های خود را مورد تجهیز و تعمیر قرار داد که برای چند روز بر تولید آلومینا تأثیرگذار بوده است.

مؤسسه بازار فلزات شانگهای پیش‌بینی کرده که تولید آلومینا در ماه ژوئن به حدود 6 میلیون تن - با میانگین تولید روزانه 197 هزار تن - برسد که ظرفیت جدید ایجاد شده در Shanxi Huaqing بر این حجم تولید اثرگذار خواهد بود. فناوری جدید مورد استفاده در Yunnan Aluminium نیز حامی افزایش تولید در ماه ژوئن خواهد بود.

 آلومینیوم

تولید آلومینیوم چین در ماه مِی در معیار سالیانه نزدیک به 3.2 درصد کاهش یافت و به حدود 3 میلیون تن رسید. تولید در 5 ماهه نخست سال جاری با کاهش 2.7 درصدی روبه‌رو بود و به 17.79 میلیون تن رسید. با این حال ظرفیت عملیاتی سالیانه 280 هزار تن رشد داشت و تا پایان ماه مِی به 36.18 میلیون تن رسید. این رشد به‌دلیل از سرگیری فعالیت واحد تولیدی در استان Henan و ایجاد ظرفیت جدید در Guangxi و مغولستان داخلی (Inner Mongolia) بود.

انتظار می‌رود که ظرفیت عملیاتی در ماه ژوئن افزایش یابد، این امر به‌دلیل به‌کارگیری واحدهای تولیدی در Hualei، Huarun، Huaren وBaise خواهد بود. در هر صورت ایجاد ظرفیت‌های جدید و از سرگیری تولیدات در نیمه نخست سال 2018 با سرعتی کمتر از حد انتظار در حال وقوع است؛ به‌نحوی که رشد عرضه آلومینیوم در نیمه نخست سال به منفیِ 2.8 درصد خواهد رسید.

 سرب اولیه

تولید سرب اولیه چین در ماه مِی بیش از 2.5 درصد افزایش یافت و در این ماه به 247 هزار تن رسید که ناشی از راه‌اندازی مجدد واحدهای تولیدی پس از عملیات تعمیر و نگهداری در ماه آوریل بود. این واحدها عبارت بودند از Hechi Nanfang، Hunan Shuikoushan،Jiangxi Copper و Henan Xinling. البته کاهش و یا توقف تولید برخی واحدها به‌دلیل مسائل زیست‌محیطی در ماه مِی اتفاق افتاد.

انتظار می‌رود تولیدات سرب اولیه چین در ماه ژوئن با کاهش 17 هزار تنی نسبت به ماه قبل به 230 هزار تن برسد. این امر به‌دلیل تصمیمات زیست‌محیطی دولت مرکزی در استان Henan صورت خواهد گرفت. چراکه شرکت‌های Anhui Tongguan و Jiangxi Jinde در ماه ژوئن به عملیات نوسازی و تعمیر دست خواهند زد.

 روی

چین در ماه مِی سال جاری 423 هزار و 100 تن روی تصفیه شده تولید کرد که کاهش 4.83 درصدی در میعار ماهیانه و افزایش 0.81 درصدی در معیار سالیانه را نشان می‌دهد. در ماه مِی برخی واحدهای تولیدی پس از پایان مراحل تعمیر و نگهداری کار خود را از سر گرفتند در حالی که این عملیات در واحدهای Sihuan Zinc & Germanium، Shaanxi Dongling و Shaanxi Zinc Industry هنوز هم ادامه دارد. به‌علاوه واحدهای Yuguang Zinc Industry و Baiying Nonferrous Group پس از بازسازی در ماه مِی به ادامه فعالیت خود پرداختند. عملیات توقف تولید در طول ماه مِی باعث کاهش 30 هزار تنی در حجم محصولات شد.

پیش‌بینی می‌شود که با پایان عملیات تعمیر و نگهداری برخی واحدها در پایان ژوئن، تولید روی تصفیه شده با رشد 4.05 درصدی به 440 هزار و 300 تن برسد که البته باز هم نسبت به سال قبل کاهش 4.82 درصدی را نشان می‌دهد.

 نیکل

تولید نیکل چین در ماه مِی سال جاری با رشد 2.5 درصدی در معیار ماهیانه همراه بود و به 12 هزار و 200 تن رسید. البته در معیار سالیانه کاهش 2.1 درصدی مشاهده می‌شود. حجم تولید در 5 ماه نخست سال جاری میلادی با کاهش 8.6 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به 59 هزار و 400 تن رسید. با توجه به روزهای کاری کمتر در ماه ژوئن نسبت به ماه مِی در چین انتظار می‌رود که میزان حجم تولیدات با کاهش 2.5 درصدی همراه باشد و به 11 هزار و 900 تن در ماه ژوئن برسد.

 نیکل کمعیار

تولیدات نیکل کم عیار (NPI) چین در ماه مِی سال میلادی جاری به 37 هزار و 300 تن رسید که کاهش 8.3 درصدی را در معیار ماهیانه و افزایش 36.2 درصدی در معیار سالیانه را نشان می‌دهد. حجم تولید در 5 ماه نخست سال 2018 به 187 هزار و 300 تن در نیکل محتوی رسید که به معنای افزایش 19.2 درصدی در معیار سالیانه است. توقف تولید به‌دلایل زیست‌محیطی در استان‌های Jiangsu، Inner Mongolia، Shandong ، Guangdong و... اجرایی و منجر به کاهش تولید در ماه مِی ‌شد. تولید NPI در ماه ژوئن به 33 هزار و 300 تن خواهد رسید که به معنای کاهش 10 درصدی ناشی از اقدامات حراست از محیط زیست از ناحیه دولت در 10 استان چین است.

 قلع

چین در ماه مِی 14 هزار و 629 هزار تن قلع تولید کرد که 3 درصد بیش‌تر از ماه آوریل است. واردات بیشتر کانی قلع و افزایش تولید به‌دلیل افزایش قیمت جهانی قلع اتفاق افتاده است. انتظار می‌رود که در ماه ژوئن حدود 14 هزار و 200 تن قلع در چین تولید شود. گفته می‌شود که کاهش در حجم تولیدات متأثر از اقدامات زیست‌محیطی خواهد بود.

                                          

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family