• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در این گزارش به صورت کاملا اجمالی تولیدات غیر آهنی چین براساس اطلاعات مؤسسه بازار فلزات شانگهای در 5 ماه نخست سال 2018 و نیز پیش‌بینی حجم تولیدات در ماه جاری میلادی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در گزارش سایت «فلزات آنلاین» نگاهی اجمالی به تولیدات غیرآهنی چین براساس اطلاعات مؤسسه بازار فلزات شانگهای در 5 ماه نخست سال 2018 و نیز پیش‌بینی حجم تولیدات در ماه جاری میلادی شده است. نمودار 1، تخمین این مؤسسه را از مقدار تولید هر یک از محصولات در ماه ژوئن نشان می‌دهد.

مس

تولید مس چین از ابتدای سال 2018 نسبت به سال قبل حدود 19.6 درصد رشد داشت. با این حال، در ماه مِی سال 2018، تنها حدود 1.3 درصد به حجم تولیدات افزوده شد و به 747 هزار و 300 تن رسید. تولید مس چین در 5 ماه نخست سال 2018 بالغ بر 3 میلیون و 600 هزار تن بود که ناشی از افزایش در حجم تولید واحدهای ذوب Fuye، Jinchuan و Jinlong عنوان شد.

در ماه مِی، تعرفه پالایش (RC) برای مس آبله‌گون (Blister Copper) روند کاهشی خود را ادامه داد. در روز پنج‌شنبه، هشتم ماه ژوئن تعرفه پالایش مس آبله‌گون داخلی و وارداتی چین در محدوده یک هزار و 600 تا یک هزار و 800 یوآن بر تن و براساس قیمت CIF در رنج 190 تا 220 دلار بر تن بود. با این حال گفته می‌شود که کاهش در تعرفه RC مس آبله‌گون در سراسر ماه مِی، تولید مس چین را در این ماه تحت تأثیر قرار نداده بلکه تنها عامل محدودکننده، عرضه کمتر قراضه مس ناشی از تشدید قوانین زیست‌محیطی بود که تولید مس آبله‌گون از این قراضه‌ها را محدود کرد.

مؤسسه بازار فلزات شانگهای پیش‌بینی کرده که تولید مس چین در ماه ژوئن به 728 هزار و 900 تن برسد که به معنای کاهش 2.5 درصدی در معیار ماهیانه و افزایش 11.2 درصدی در معیار سالیانه است. همچنین این مؤسسه تولید تا پایان نیمه نخست سال 2018 را حدود 4 میلیون و 330 هزار تن در نظر گرفته که به معنای افزایش 13 درصدی نسبت به سال قبل خواهد بود. این تخمین بر پایه برنامه‌ریزی‌های تولید، نوسازی تجهیزات تعمیر و نگهداری در برخی واحدهای ذوب صورت گرفت است. در ضمن پروژه‌های کاتد مس با ظرفیت تولید سالانه 100 هزار تن در Qinghai Copper در روز 29 ماه مِی به صورت آزمایشی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 آلومینا

بر اساس اطلاعات مؤسسه بازار فلزات شانگهای، تولید آلومینای چین در ماه مِی به بیش از 6 میلیون تن رسید که به معنای رشد 6.7 درصدی در معیار سالیانه است. طی یک ماه گذشته میانگین تولید روزانه نیز 1.1 درصد رشد کرده و به 195 هزار تن رسید که به‌دلیل از سرگیری تولید در 2 واحد East Hope و Guizhou Huajin بوده است. واحد تولید Huiyuan نیز در ماه مِی کوره‌های خود را مورد تجهیز و تعمیر قرار داد که برای چند روز بر تولید آلومینا تأثیرگذار بوده است.

مؤسسه بازار فلزات شانگهای پیش‌بینی کرده که تولید آلومینا در ماه ژوئن به حدود 6 میلیون تن - با میانگین تولید روزانه 197 هزار تن - برسد که ظرفیت جدید ایجاد شده در Shanxi Huaqing بر این حجم تولید اثرگذار خواهد بود. فناوری جدید مورد استفاده در Yunnan Aluminium نیز حامی افزایش تولید در ماه ژوئن خواهد بود.

 آلومینیوم

تولید آلومینیوم چین در ماه مِی در معیار سالیانه نزدیک به 3.2 درصد کاهش یافت و به حدود 3 میلیون تن رسید. تولید در 5 ماهه نخست سال جاری با کاهش 2.7 درصدی روبه‌رو بود و به 17.79 میلیون تن رسید. با این حال ظرفیت عملیاتی سالیانه 280 هزار تن رشد داشت و تا پایان ماه مِی به 36.18 میلیون تن رسید. این رشد به‌دلیل از سرگیری فعالیت واحد تولیدی در استان Henan و ایجاد ظرفیت جدید در Guangxi و مغولستان داخلی (Inner Mongolia) بود.

انتظار می‌رود که ظرفیت عملیاتی در ماه ژوئن افزایش یابد، این امر به‌دلیل به‌کارگیری واحدهای تولیدی در Hualei، Huarun، Huaren وBaise خواهد بود. در هر صورت ایجاد ظرفیت‌های جدید و از سرگیری تولیدات در نیمه نخست سال 2018 با سرعتی کمتر از حد انتظار در حال وقوع است؛ به‌نحوی که رشد عرضه آلومینیوم در نیمه نخست سال به منفیِ 2.8 درصد خواهد رسید.

 سرب اولیه

تولید سرب اولیه چین در ماه مِی بیش از 2.5 درصد افزایش یافت و در این ماه به 247 هزار تن رسید که ناشی از راه‌اندازی مجدد واحدهای تولیدی پس از عملیات تعمیر و نگهداری در ماه آوریل بود. این واحدها عبارت بودند از Hechi Nanfang، Hunan Shuikoushan،Jiangxi Copper و Henan Xinling. البته کاهش و یا توقف تولید برخی واحدها به‌دلیل مسائل زیست‌محیطی در ماه مِی اتفاق افتاد.

انتظار می‌رود تولیدات سرب اولیه چین در ماه ژوئن با کاهش 17 هزار تنی نسبت به ماه قبل به 230 هزار تن برسد. این امر به‌دلیل تصمیمات زیست‌محیطی دولت مرکزی در استان Henan صورت خواهد گرفت. چراکه شرکت‌های Anhui Tongguan و Jiangxi Jinde در ماه ژوئن به عملیات نوسازی و تعمیر دست خواهند زد.

 روی

چین در ماه مِی سال جاری 423 هزار و 100 تن روی تصفیه شده تولید کرد که کاهش 4.83 درصدی در میعار ماهیانه و افزایش 0.81 درصدی در معیار سالیانه را نشان می‌دهد. در ماه مِی برخی واحدهای تولیدی پس از پایان مراحل تعمیر و نگهداری کار خود را از سر گرفتند در حالی که این عملیات در واحدهای Sihuan Zinc & Germanium، Shaanxi Dongling و Shaanxi Zinc Industry هنوز هم ادامه دارد. به‌علاوه واحدهای Yuguang Zinc Industry و Baiying Nonferrous Group پس از بازسازی در ماه مِی به ادامه فعالیت خود پرداختند. عملیات توقف تولید در طول ماه مِی باعث کاهش 30 هزار تنی در حجم محصولات شد.

پیش‌بینی می‌شود که با پایان عملیات تعمیر و نگهداری برخی واحدها در پایان ژوئن، تولید روی تصفیه شده با رشد 4.05 درصدی به 440 هزار و 300 تن برسد که البته باز هم نسبت به سال قبل کاهش 4.82 درصدی را نشان می‌دهد.

 نیکل

تولید نیکل چین در ماه مِی سال جاری با رشد 2.5 درصدی در معیار ماهیانه همراه بود و به 12 هزار و 200 تن رسید. البته در معیار سالیانه کاهش 2.1 درصدی مشاهده می‌شود. حجم تولید در 5 ماه نخست سال جاری میلادی با کاهش 8.6 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به 59 هزار و 400 تن رسید. با توجه به روزهای کاری کمتر در ماه ژوئن نسبت به ماه مِی در چین انتظار می‌رود که میزان حجم تولیدات با کاهش 2.5 درصدی همراه باشد و به 11 هزار و 900 تن در ماه ژوئن برسد.

 نیکل کمعیار

تولیدات نیکل کم عیار (NPI) چین در ماه مِی سال میلادی جاری به 37 هزار و 300 تن رسید که کاهش 8.3 درصدی را در معیار ماهیانه و افزایش 36.2 درصدی در معیار سالیانه را نشان می‌دهد. حجم تولید در 5 ماه نخست سال 2018 به 187 هزار و 300 تن در نیکل محتوی رسید که به معنای افزایش 19.2 درصدی در معیار سالیانه است. توقف تولید به‌دلایل زیست‌محیطی در استان‌های Jiangsu، Inner Mongolia، Shandong ، Guangdong و... اجرایی و منجر به کاهش تولید در ماه مِی ‌شد. تولید NPI در ماه ژوئن به 33 هزار و 300 تن خواهد رسید که به معنای کاهش 10 درصدی ناشی از اقدامات حراست از محیط زیست از ناحیه دولت در 10 استان چین است.

 قلع

چین در ماه مِی 14 هزار و 629 هزار تن قلع تولید کرد که 3 درصد بیش‌تر از ماه آوریل است. واردات بیشتر کانی قلع و افزایش تولید به‌دلیل افزایش قیمت جهانی قلع اتفاق افتاده است. انتظار می‌رود که در ماه ژوئن حدود 14 هزار و 200 تن قلع در چین تولید شود. گفته می‌شود که کاهش در حجم تولیدات متأثر از اقدامات زیست‌محیطی خواهد بود.

                                          

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family