• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: نیکل به‌عنوان یکی از فلزات پرکابرد صنعتی، در نیمه نخست سال میلادی جاری علی‌رغم نوسانات بسیار در قیمت‌ها، روندی صعودی را طی کرد. در آغاز سال 2018 قیمت نیکل به حدود 12 هزار و 500 دلار برای هر تن رسید و تا پایان ماه پنجم سال نیز رشدی همراه با نوسان را شاهد بود؛ به‌نحوی که در روزهای پایانی ماه ژوئن قیمت‌ این فلز به بیش از 15 هزار دلار برای هر تن رسید. از ماه ششم به بعد و نیز با شروع نیمه دوم، بازار روندی معکوس به خود گرفت و قیمت نیکل سیر نزولی را طی کرد. این اتفاق می‌تواند ناشی از سیاست‌های تعرفه‌ای و جنگ تجاری باشد.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به‌طور کلی قیمت نیکل که کاربرد اصلی آن در تولید فولادهای زنگ‌نزن و باتری‌های وسایل نقلیه الکتریکی است در چند ماه اخیر با افزایش بیش از 7 درصد قیمت روبه‌رو شده است. این درحالی است که در مقام مقایسه قیمت سایر فلزات اساسی با کاهشی محسوس رو‌به‌رو شدند. این کاهش در قیمت فلزات پایه، شاخص بورس فلزات لندن را با کاهش 13 درصدی مواجه کرد. این اتفاق که برای بسیاری از سرمایه‌گذران نگرانی‌هایی را به همراه داشته است، به دلیل اثرات ناشی از جنگ تجاری میان کشورهای صنعتی بزرگ رخ داده است.

قیمت نقدی نیکل در 3 ماهه سوم سال میلادی جاری 14 هزار و 250 دلار برای هر تن پیش‌بینی شده است. با این وجود این فلز در روزهای اخیر  (28 ماه جولای 2018)،  13 هزار و 710 دلار برای هر تن معامله شد که کمتر از میانگین قیمت پیش‌بینی شده است.

به گفته برخی تحلیل‌گران در ماه‌های آینده وجود کسری در بازار نیکل بیش از مقدار پیش‌بینی رخ خواهد داد و افزایش تقاضا و کاهش عرضه منجر به رشد دوباره قیمت این فلز می‌شود. خاطر نشان می‌شود که میزان کسری 71 هزار تنی طی سال جاری قابل انتظار خواهد بود که بیشتر از سال گذشته (66 هزار تن) است.

مانند بسیاری دیگر از کالاها، فلز نیکل نیز از اتفاقات سیاسی بی‌تأثیر نیست. سخنان اخیر رئیس‌جمهور فیلیپین - کشوری که دومین عرضه‌کننده بزرگ نیکل معدنی در جهان پس از اندونزی محسوب می‌شود – مبنی بر تعلیق در بهره‌برداری از برخی معادن به‌دلایل مخاطرات زیست‌محیطی با واکنش‌های بسیاری رو‌به‌رو شد. برخی تحلیل‌گران هشدار داده‌اند که در صورت بروز این اتفاق، میزان عرضه نیکل می‌تواند تا 17 درصد کاهش یابد.

نمودار 1 تغییرات قیمت نیکل را طی 6 ماهه نخست سال 2018 نشان می‌دهد. چنان که پیداست موجودی انبار نیکل در بورس فلزات لندن از ابتدای سال تاکنون به صورت پیوسته کاهش یافته است. همزمان نیز قیمت‌ نیکل رشد قیمت‌ها را تجربه کرد. با این حال، از ابتدای ماه ژوئن تا نیمه دوم ماه جولای قیمت‌ها روند کاهشی به خود گرفتند. پس از آن اما دوباره نیکل شاهد افزایش قیمت بود. چنان که گفته شد انتظار می‌رود با توجه به روند کاهشی موجودی انبارها و نیز رشد تقاضای جهانی برای نیکل، قیمت این فلز به افزایش رشد خود در نیمه دوم سال ادامه دهد.

                                                 

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family