• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: فروشندگان لیتیوم کربنات در حال دست و پنجه نرم کردن و مقاومت در برابر قیمت‌های پیشنهادی پایین از سوی خریدان آسیایی هستند. کاهش قیمت این محصول در آسیا عمدتا به‌دلیل قیمت‌های پایین ارایه شده از سوی چین است.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی «فلزات آنلاین» تمایل بازار چین به کاهش قیمت‌ها به‌عنوان کشوری که بیشترین میزان مصرف انواع کالاها را در جهان دارد، قیمت بازار محموله‌های دریایی بسیاری از کالاها را کاهش داده است؛ موضوعی که به مذاق عرضه‌کنندگان خارج از چین خیلی خوش نمی‌آید.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که لیتیوم کربنات با عیار مناسب برای باتری‌ها، کاهش قیمت 250 دلاری برای هر تن را طی ماه گذشته تجربه کرده‌ است. قیمت CIF لیتوم کربنات در پایان ماه آگوست 2018 حدود 16 هزار دلار برای هر تن در برخی بازارهای آسیایی از جمله، چین، ژاپن و کره‌جنوبی تخمین زده شده است.

مشتریان چینی چانه‌زنی قیمتی برای لیتیوم کربنات را بر پایه  قراردادهای CIF در حدود 12 هزار دلار تا 13 هزار دلار برای هر تن قرار داده‌اند. گفته می‌شود این قیمت معادل با قیمت‌های داخل چین است، اما قیمت‌گذاری در قراردادها عمدتا تمایل به عددی بین 15 هزار تا 16 هزار دلار (CIF) دارد.

به نظر نمی‌رسد که قیمت‌های لیتیوم کربنات تا پایان سال 2018 ثابت بماند. برخی تحلیل‌گران بازار لیتیوم کربنات را در سال جاری متفاوت از سال‌های قبل ارزیابی کرده و اذعان داشته‌اند که کاهش یارانه‌های دولت چین برای تولید می‌تواند به‌عنوان عاملی برای افزایش قیمت‌ها عمل کند. خاطر نشان می‌شود که ارزان‌فروشی (Sell-Off) برخی عرضه‌کنندگان مخصوصا از سوی استان چینگهای (Qinghai) چین که لیتیوم کربنات خود را از برخی نمک‌ها دریایی تهیه می‌کنند، بازار را تحت تأثیر قرار داده است. چرا که تولید لیتیوم کربنات با استفاده از نمک‌های دریایی هزینه‌ای کمتر از تولید آن با استفاده از کانی‌های محتوی لیتیم مانند اسپودومن (Spodumene) در بردارد.

برخی تولیدکنندگان در ژاپن و کره جنوبی از این قیمت در تعجب هستند، آن‌ها اعتقاد دارند که فروش زیر قیمت 16 هزار دلار برای هر تن برایشان صرفه ندارد. این موضوع باعث شده تا آن‌ها انگیزه خود را برای فروش به چین از دست بدهند. از سوی دیگر مشتریان خارج از چین نیز انتظار قیمت‌های پایین لیتیوم کربنات را تا این حد ندارند اما این انفاق به آن‌ها در امر چانه‌زنی قیمتی در بازار کمک می‌کند. نمودار 1 تغییرات میانگین قیمت لیتیوم کربنات در خارج از بازار چین را طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد.

                                             

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family