• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: طی هفته‌های اخیر قیمت اکثر فلزات اساسی (به جز روی و قلع) در بورس‌های فلزی روند کاهشی را طی کرده است. به نظر می‌رسد که جنگ تجاری که در دنیا به وقوع پیوسته است همچنان آثار خود را در بازار حفظ می‌کند. در مورد کالاهای اساسی همچنان بازی‌های سیاسی و جنگ قدرت جایگزین عرضه و تقاضای واقعی برای کشف قیمت شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی «فلزات آنلاین» بررسی اطلاعات بازارهای بورس فلزات نشان می‌دهد که قیمت نیکل با تمام فرازها و فرودها از آغاز سال 2018 تا پایان نیمه اول آن روندی صعودی را طی کرده است؛ قیمت این فلز در آغاز سال در محدوده 12 هزار دلار برای هر تن در نوسان بود اما با طی کردن یک روند صعودی تا نیمه سال به بیش از 15 هزارو 700 دلار برای هر تن رسید. آغاز جنگ‌های تجاری اما بر روند قیمت‌گذاری‌ها تاثیرگذار بوده و قیمت نیکل در سراشیبی سقوط افتاد. این سقوط تا به امروز ادامه‌دار بوده و قیمت‌ها در پایان ماه دهم میلادی (اکتبر 2018) دوباره به محدوده 12 هزار دلار بازگشته است.

به صورت کلی روند تغییرات قیمتی برای فلزات اساسی در بورس فلزات لندن طی شدت گرفتن جنگ تجاری، نزولی بوده است اما به‌نظر می‌رسد با نزدیک شدن به انتخابات میان دوره‌ای در آمریکا بازارهای کامودیتی‌ باید منتظر تغییرات جدی‌تری باشند. بررسی چشم‌انداز 3ماهه پایانی سال 2018 بیانگر آن است که خط مشی‌های تجاری 2 کشور آمریکا و چین همچنان تعیین‌کننده وضعیت بازار خواهد بود. برخی تحلیل‌گران معتقدند که اختلافات تجاری این 2 کشور حداقل تا سال 2020 (زمان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا) ادامه‌دار باشد.

در حال حاضر تغییرات احتمالی ناشی از انتخابات میان‌دوره‌ای (برای انتخاب تمام اعضای مجلس نمایندگان و یک‌سوم اعضای مجلس سنا در آمریکا) شاید بتواند بر تغییر تصمیمات ترامپ و روند جنگ تجاری اثرگذار باشد. هرچند وضعیت بحرانی‌تر از آنی به نظر می‌رسد که حتی اگر حزب دموکراتیک در انتخابات پیروزی قاطعی را از آن خود کنند بتوانند در کوتاه مدت مشکلات ناشی از جنگ تجاری را بهبود بخشند.

در حال حاضر آمریکا درصدد است تا فاز سوم وضع تعرفه‌های خود علیه چین (بر واردات 267 میلیارد دلار کالا از سوی چین) را اعمال کند. این موضوع می‌تواند اثرات منفی مشخصی را برای مصرف‌کنندگان داخل آمریکا داشته باشد؛ چرا که برخی از اقلامی که مورد وضع تعرفه قرار گرفته‌اند مصرف‌کنندگان بسیار مهمی مانند شرکت اپل را در آمریکا دارند.

 وضعیت نیکل

طی هفته‌ گذشته بیش از 220 هزار تن از فلز نیکل در انبارهای بورس فلزات لندن موجود بود که به صورت پیوسته  کاهش یافت. در حالی که جنگ تجاری قیمت فلزات پایه را در سراسر جهان کاهش داده است و فشارهای زیادی به تولیدکنندگان مواد اولیه و محصولات نیمه‌نهایی مانند نیکل وارد آمده است. با تمام این احوال و با توجه به افزایش تقاضای جهانی صنایع باتری‌ها و نیز فولادهای زنگ‌نزن برای نیکل به‌نظر می‌رسد، قیمت جهانی این فلز در سال 2019 روندی صعودی را طی کند.

البته در این میان نمی‌توان از تصمیمات دولت فیلیپین به‌عنوان یکی از کشورهای برتر تولیدکننده نیکل بر روند قیمت‌ها غافل شد. تصمیمات زیست‌محیطی دولت در یکی دو سال اخیر میزان تولید نیکل توسط این کشور را به نصف کاهش داده است.

نمودار 1 تغییرات قیمت نیکل و نیز ذخیره انبار این فلز را در بورس فلزات لندن طی 10ماهه نخست سال 2018 نشان می‌دهد. چنان‌که پیداست میزان موجودی انبار نیکل به‌صورت پیوسته روندی کاهش را از ابتدای سال تا کنون طی کرده است. اما روند تغییرات قیمت از تغییرات موجودی انبارها پیروی نکرده و بیشتر با جنگ تجاری درگیر بوده است. با این حال، باید منتظر ماند و دید که بازتاب نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا برای بازار فلزات اساسی مانند نیکل چه خواهد بود.

                                                

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family