• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: بسیاری از تحلیل‌گران بازار نیکل معتقدند که تقاضای نیکل در حوزه تولید باتری‌ها در سال‌های آتی رشد قابل توجهی خواهد یافت. این امر نه‌تنها به‌دلیل رشد روزافزون تولید خودروهای الکتریکی، بلکه به‌دلیل تقاضای بالای بازار برای تولید ترکیبات کاتدهای نیکل با عیار بسیار بالا است.

به‌گزارش پایگاه‌خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین»، در سال 2018 عرضه و تقاضای نیکل در تعادل اندکی قرار داشته است. این امر حکایت از آن دارد که پیش‌بینی‌های صورت گرفته در سال 2017 تا حدودی درست بوده است. تقاضای نیکل، مخصوصا در 6 ماه نخست سال 2018 رشد بالایی را تجربه کرد؛ به‌طوری که بازار با کسری بزرگی مواجه شد. اما موضوعی که اندکی جای تعجب دارد، کاهش 15 تا 20 درصدی قیمت نیکل در نیمه اول سال است. از دلایل اصلی آن می‌توان به نگرانی‌های موجود برای رشد اقتصاد جهانی ناشی از جنگ تجاری اشاره کرد؛ جنگ تجاری بر بسیاری از بازارهای فلزات اساسی اثر قابل توجهی داشته است.

درحال حاضر بخش باتری‌ها بیش از 4 تا 5 درصد از تقاضای کل نیکل را به‌خود اختصاص داده که در مسیر رو به رشد خود قرار دارد. از دیگر سوی نیز افزایش تقاضای جهانی برای نیکل را می‌توان یک چالش بزرگ به‌حساب آورد؛ چرا که احتمال دارد سهم باتری‌ها نسبت به اعداد گفته شده تا بیش از 30 درصد افزایش یابد.

نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کرد تولید سنتی نیکل توسط معدن‌کاران این حوزه است.  طی 5 تا 7 سال گذشته، سرمایه‌گذاری‌های جدی در این بخش صورت نگرفته و در ضمن حجم تولیدات نیز کاهش یافته است.

بیشتر رشد عرضه از سوی کشور اندونزی صورت می‌گیرد که در آن چینی‌ها سرمایه‌گذاری زیادی در این بخش کرده‌اند. نیکل کم‌عیار (Nickel Pig Iron) که بخش قابل توجهی از تقاضای آن توسط چین بلعیده می‌شود، از طریق اندونزی تأمین می‌شود. اما نکته قابل توجه آنکه برای تولید این نوع از نیکل که جانشین فرونیکل در چین شده است، به‌دلیل عیار پایین برای استفاده در صنعت باتری‌ها مناسب نیستند.

نمودار 1 تغییرات قیمت و نیز موجودی انبار نیکل در بورس فلزات لندن را نشان می‌دهد. چنانکه پیداست قیمت نیکل تا نیمه اول سال روند صعودی را طی کرد، اما پس از آن روندها معکوس شد و روند قیمت‌ها کاهشی شدند. این در حالی است که روند موجودی انبارها کاملا کاهشی بوده است و این عامل آن‌چنان که باید نتوانست از روند کاهش قیمت بکاهد. چنانکه گفته شد دلیل اصلی این امر جنگ تجاری آمریکا و سیاست‌های ترامپ به‌ویژه در مورد وضع تعرفه‌های گوناگون بوده است.

                                     

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family