• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

آخرین اخبار

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: تحریریه ماهنامه «اخبار فلزات» پس از بازدید شرکت فرآوری مواد معدنی ایران واقع در منطقه دندی استان زنجان، در دفتر مدیریت عامل این شرکت در شهر زنجان حضور یافت و گفت‌‌وگویی را با حمید علاماتی داشت. وی با تشریح عملکرد این واحد در طول سالیان گذشته، از افزایش بهره‌وری در دوران مدیریت خود سخن گفت.

عملکرد شرکت فرآوری مواد معدنی ایران را در طول سالیان گذشته و به‌ویژه طی 2 سال اخیر چطور ارزیابی می‌کنید؟
شرکت فرآوری مواد معدنی ایران نخستین تولیدکننده شمش روی ایران است که در سال 1370 با هدف تولید شمش روی از خاک با ظرفیت اولیه 10 هزار تن تاسیس گردید. در ادامه نیز حدود 6 هزار تن دیگر به ظرفیت تولید واحد فرآوری اضافه شد و ظرفیت تولید آن در مجموع به حدود 16 هزار تن رسیده است.

اینجانب در سال 94 مدیریت شرکت فرآوری مواد معدنی ایران را به عهده گرفتم. در دوران مدیریت اینجانب اقداماتی برای افزایش تولید در این واحد صورت گرفت. تاثیر مدیریت و نیروی انسانی، حرکتی هم‌افزا و متقابل به‌شمار می‌رود. مدیر باید بتواند با نیروی انسانی مجموعه رابطه تعاملی ایجاد و ایده‌هایی که در ذهن خود دارد در بازه زمانی تعریف شده، عملیاتی کند و هم‌افزایی به‌وجود آورد. یعنی انرژی و برنامه بدهد و متقابلا انرژی و برنامه بگیرد. خوشبختانه ایده‌های مدیریتی در مجموعه طی سال‌های اخیر اجرایی شدند و نتایج مثبتی را نیز به‌دنبال داشت. برای نمونه طی 5 سال اخیر، رکورد تولید شمش در مجموعه فرآوری مواد معدنی ایران شکسته شد و بهره‌وری نیروی انسانی رشد 70 درصدی را تجربه کرد. یکی از افتخارات مجموعه این است که طی سال‌های اخیر تعداد نیروی انسانی نسبت به سال 93 تغییری نداشت؛ اما تولید شمش روی از 5 هزار و 300 تن در سال 1393 به حدود 10 هزار تن در سال 1395 افزایش یافت.

مدیریت خوب در بستر مناسب جواب می‌دهد؛ یعنی باید همزمان، بستر مناسبی نیز در مجموعه ایجاد شود تا نیروی انسانی با شوق و ذوق، پاسخگوی ایده و افکار مدیریت باشد. بر همین اساس شگردهای مدیریتی در این زمینه برای حفظ انگیزه نیروی کار مفید خواهند بود. اولین و آخرین مسئولیت یک مدیر خوب این است که مجموعه خود را سرزنده و شاداب نگاه دارد؛ چرا که در محیط شاداب هر عملی با بازخورد مثبت همراه خواهد بود. اما در محیطی که شاداب نیست، حتی بهترین شیوه‌های مدیریتی هم با مقاومت روبرو خواهد شد. خوشبختانه در مجموعه فرآوری، بسترهای مناسب برای ایجاد انگیزه فراهم شده و نتایج مثبت آن آشکار است. برای نمونه ارتباط 2 طرفه بسیار خوبی ایجاد شده و مجموعه به‌صورت بانشاط عمل می‌کند. همچنین تلاش می‌شود تا به روش‌های مختلف، عوامل انگیزشی و ایجاد اعتماد در پرسنل به مدیریت و متقابل، رعایت گردند. بر همین اساس نیز انتظار می‌رود که سال 96، برای این مجموعه، بسیار پربار و توام با موفقیت باشد.

به‌عقیده جنابعالی استفاده از مدیران اجرایی در سطح کلان، چه اثری بر پیشبرد هرچه بهتر امور واحدهای تولیدی دارد؟
2 روش مدیریتی ژاپنی و آمریکایی در دنیا مورد توجه قرار دارند. در سیستم آمریکایی اعتقاد براین است که نیازی نیست مدیر به چگونگی و چند و چون کار آگاه باشد و تجربه تخصصی آن فعالیت را داشته باشد؛ بلکه آشنایی با مدیریت فرآیند یاد شده، کفایت می‌کند. اما در سیستم مدیریت ژاپنی اداره امور به عهده فردی گذاشته می‌شود که از بطن کار بالا آمده و با فرآیندها در طول سالیان آشنایی پیدا کرده باشد. چنین مدیری بنا به تجربه اجرایی خود، به درستی و با ریسک پایین تصمیم می‌گیرد.

در صنعت روی کشور نیز به‌نوعی خواسته یا ناخواسته، در مقطع زمانی خاصی، از مدیران اجرایی مجموعه‌ها برای مدیریت در سطح کلان استفاده کردند و نتایج بسیار چشمگیر و عالی نیز حاصل شد. سابقه مدیریتی یاد شده در صنعت روی، این موضوع که کسب تجربه برای مدیریت صحیح ضروری است را تایید می‌کرد. هرچند باید عنوان ساخت که تجربه به تنهایی کافی نیست و باید مسائل دیگری نیز در کنار آن قرار گیرند. اما وجود آن اثرات مثبتی را به‌همراه دارد و موجبات ایجاد حاشیه‌های امن کاری را فراهم خواهد کرد.

خوراک مورد نیاز برای تولید در واحدهای مربوط به صنعت روی کشور چگونه تامین می‌شود؟ مجموعه فرآوری مواد معدنی ایران در این خصوص چگونه عمل می‌کند؟
معدن انگوران از سالیان گذشته تا کنون به‌عنوان ذخیره اصلی برای تامین خوراک مورد نیاز صنعت روی کشور شناخته می‌شد. اما در حال حاضر ذخیره محدودی از این معدن باقی مانده و عیار آن نیز پایین آمده است؛ بنابراین کفاف ظرفیت‌های احداث شده برای ذوب در کشور را نمی‌دهد. تا جایی که می‌توان گفت ذخیره روی معدن انگوران حدود 25 تا 30 درصد از نیاز یا ظرفیت اسمی واحدهای روی کشور را تامین می‌کند؛ مابقی نیاز نیز باید از روش‌های دیگری فراهم شود. گفتنی است، بازیافت پسماندها یکی از بهترین گزینه‌ها برای تامین خوراک اولیه واحدهای فعال در حوزه صنعت روی کشور محسوب می‌شود.

شرکت فرآوری مواد معدنی ایران یکی از مجموعه‌هایی است که کنسانتره و شمش روی تولید می‌کند. حدود نیمی از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید روی در این واحد از طریق خاک تامین می‌شود. مابقی ظرفیت نیز به تولید کنسانتره از پسماندها تعلق دارد. در واقع می‌توان گفت بهره‌گیری از باطله‌های قدیمی برای استخراج روی، سهمی از نیاز واحد فرآوری مواد معدنی ایران را به ماده اولیه تامین می‌کند. بازیافت باطله در این واحد به روش تر یا هیدرومتالورژی صورت می‌گیرد. یعنی در یک مرحله روی موجود در پسماندها حل می‌شود و در مرحله دیگری ترسیب روی بازیافت شده اتفاق می‌افتد. پسماندی که در این مرحله به خط تولید شارژ می‌شود از عیار 3.5 تا 4 درصدی برخوردار است. کنسانتره تولیدی آن نیز 20 تا 22 درصد عیار دارد، این کنسانتره در خط تولید شارژ می‌شود و تولید شمش به‌وسیله آن اتفاق می‌افتد. گفتنی است، شرکت فرآوری طی سال‌های طولانی از این روش برای تولید شمش روی بهره می‌گیرد. همچنین باید عنوان ساخت یکی از قابلیت‌های مجموعه فرآوری این است که چابک و چالاک عمل می‌کند؛ یعنی با حداقل هزینه‌، کارهای بزرگی در این مجموعه انجام می‌گیرد.

محصولات روی تولید شده در کشور چه سهمی از بازارهای جهانی و داخلی را به خود اختصاص داده‌اند؟
فروش داخلی و خارجی هر کدام مزیت‌ها و تهدیدهای خاص خود را دارند و با استناد به دلایل متفاوت انتخاب می‌شوند. نیاز بازار یکی از اصول اولیه در تعیین مقصد فروش محسوب می‌شود. بر همین اساس توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که ظرفیت تولید روی در داخل کشور معادل 430 هزار تن برآورد می‌شود. در حالی‌که مصرف داخلی این فلز حداکثر معادل 55 تا 60 هزار تن است؛ بنابراین فروش در داخل کشور با توجه به رقابت شدید، آنقدرها هم ساده ساده به‌نظر نمی‌رسد. بازار بر مبنای عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد؛ وقتی در بدبینانه‌ترین حالت ممکن، حدود 160 هزار تن شمش روی در کشور تولید می‌شود در حالی که نیاز داخل تنها 60 هزار تن است، با توجه به عرضه بسیار بیش از نیاز، قیمت داخلی به شدت کاهش خواهد یافت. بنابراین می‌توان گفت، در چنین شرایطی فروش در بازارهای بین‌المللی، گام مناسبی برای بالانس قیمتی خواهد بود. به‌علاوه در فروش صادراتی معافیت مالیاتی وجود دارد که آن را بیش از قبل مورد توجه می‌کند.

محصولات تولید شده در شرکت فرآوری مواد معدنی ایران چه جایگاهی در بازار داخلی و بین‌المللی دارند؟
همانطور که پیش از این هم اشاره شد، مقتضیات حاکم بر بازارهای بین‌المللی یا داخلی، شرایط مناسب برای فروش تولیدات روی را تعیین می‌کند. برنامه فروش محصولات شرکت فرآوری مواد معدنی ایران در حال حاضر به‌گونه‌ای تنظیم شده که حدود 70 درصد تولیدات آن در بازارهای بین‌المللی و 30 درصد آن نیز در بازارهای داخلی به فروش می‌رسند. بنابراین می‌توان گفت حجم عمده‌ای از محصولات تولید شده در این واحد صادر می‌شوند. لازم به یادآوری است که نام فرآوری برندی شناخته شده برای مشتریان به‌شمار می‌رود. چرا که این محصولات از منظر بهای تمام شده، کیفیت و .... سرآمد هستند و در نتیجه سهم قابل‌توجهی از بازار را در اختیار دارند.

گفتنی است محصولات و شمش تولید شده در شرکت فرآوری مواد معدنی ایران با بالاترین قیمت در داخل کشور به فروش می‌رسند و همواره خریدار دارند. این موفقیت را باید ناشی از تلاش مجموعه برای تولید محصول با کیفیت و حفظ آن‌ دانست. لازم به یادآوری است که مشتریان تمایل دارند برای دریافت انواع خدمات از سوی تولیدکنندگان، هزینه حتی بالاتری را دریافت کنند. بر همین اساس این مجموعه نیز در موارد متعددی خدماتی خاص به مشتریان خود ارائه می‌دهد و بر همین اساس همواره مورد توجه قرار دارد. برای نمونه بنا به درخواست خریداران این امکان را فراهم ساخته تا به جای تولید شمش‌های متداول 25 کیلویی، شمش 1 تنی تولید کند، یا قادر است بنا به درخواست مشتری ابعاد محصول را تغییر دهد. در مواردی نیز بنا به درخواست مشتریان محل بلند کردن لیفتراک در شمش‌ها تعبیه می‌شود. این دست خدمات برای رفاه حال مشتریان ارائه می‌شود و وجه تمایز این مجموعه با سایر واحدهای فعال در این صنعت به‌شمار می‌رود.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family