• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.

 امروزه نقش تفکرات جدید در جریان هر صنعتی به‌صورت شفاف مطرح شده است. نباید تصور شود که بدون نگاه به تفکرات جدید می‌توان برنامه‌های توسعه‌ای را از طریق عرضه و تقاضای سنتی پیش برد. اگر هنوز همین تفکر در پیشبرد اهداف وجود داشته باشد، دیگر نمی‌توان انتظار پیشرفت داشت. کسب بازارهای جدید با نگاه سنتی امکان‌پذیر نیست و باید روش‌های پیشین کنار گذاشته شوند.

به‌طور مثال امروزه معادن در بخش حمل‌ونقل با چالش بسیار بزرگی مواجه هستند. بنابراین چگونه می‌توان در کوتاه‌مدت تولیدات این بخش را به بیش از 2برابر افزایش داد، در حالی که ظرفیت جاده‌ها و سیستم حمل‌ونقلی در کشور ما مطلوب نیست. سایر حوزه‌ها نیز در بخش معدن وضعیت مشابه حمل‌ونقل دارند و چندان مطلوب نیستند؛ ضمن اینکه نمی‌توان آن‌ها را به‌سادگی تغییر داد.

فعال‌سازی معادن با ایده اولیه استارت‌آپ

تفکر استارت‌آپ بدون اینکه نامی از آن به میان آید، با دولت توسط این ایده مطرح شد که 500 معدن کوچک فعال شوند. در این میان خانه معدن هیچ نقش و نفعی ندارد و تنها ارائه‌دهنده پیشنهاد است. به‌گونه‌ای که با ایجاد تحول در تفکرات جامعه معدنی، حرکتی نو را در این جامعه آغاز کند. این  ایده  در نظر دارد که افراد صاحب منصب بخش‌هایی را قبول کنند و باعث شوند که حرکت‌های جدیدی در بخش معدن آغاز شود. در این حرکت می‌توان معادن کوچک و متوسطی را که بنا به هر دلیلی متوقف شده‌اند یا با ظرفیت پایین کار می‌کنند، فعال کرد. در این طرح اگر در هر معدن به‌طور متوسط 25 نفر مشغول به‌کار باشند، با فعال‌سازی 500 معدن، افراد بسیار زیادی مشغول به‌کار خواهند شد. ابتدای مسیر برای حرکت نو در معادن این‌گونه خواهد بود.

همان‌طور که پیش از این بیان شد، تفکر سنتی دیگر پاسخگوی حرکت‌های نو در بخش معدن نخواهد بود. در این زمینه با توجه به ظرفیتی که در تیم‌های دانشجویی متخصص در کشور دیده شد، بهترین اهرم‌ها و فعال‌کنندگان نیروهای جوان و تحصیل‌کرده‌ای هستند که در این زمینه حضور دارند. این جوانان با توجه به بخش‌های مختلفی که موجود است، می‌توانند به حرکت بخش معدن شتاب دهند.

باید توجه داشت که بازار عامل اصلی حرکت بخش معدن است. فعالان معدنی تدارک لازم برای هر بخش را دیده‌اند. بدین ترتیب یک حرکت نو در بخش معدنکاری ایجاد می‌شود که بلافاصله اثر آن بر تولیدکنندگان این بخش مشاهده می‌شود. به‌طوری که قیمت تمام شده به پایین‌ترین رقم ممکن در شرایط کنونی کاهش می‌یابد.

در موضوع ورود به بازار نیز همین‌گونه است. با این نگاه استارت‌آپ‌های دانشجویی در بخش معدن تعریف شدند. البته با توجه به وضعیت موجود در بخش معدن، مطرح شدن این تفکر اندکی سخت به‌نظر می‌رسید. نقطه سختی آن نیز چگونگی ارائه و اجرای آن بود. اما با شناختی که از دانشجویان و فعالان این حوزه وجود دارد و نیز شناخت از معادن، همراه با عارضه‌یابی مسائل و مشکلات این حوزه، یک نسخه واحد برای ورود به استارت‌آپ‌های معدنی تدارک می‌بینند. قرار است که این دانشجویان به‌طور کامل با بخش معدن آشنا شوند و به نیروهای تخصصی در این حوزه تبدیل می‌شوند.

متن کامل این یادداشت را در شماره 92 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش تکنولوژی مطالعه نمایید.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family