• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

آخرین اخبار

ویژه ها

اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.

 امروزه نقش تفکرات جدید در جریان هر صنعتی به‌صورت شفاف مطرح شده است. نباید تصور شود که بدون نگاه به تفکرات جدید می‌توان برنامه‌های توسعه‌ای را از طریق عرضه و تقاضای سنتی پیش برد. اگر هنوز همین تفکر در پیشبرد اهداف وجود داشته باشد، دیگر نمی‌توان انتظار پیشرفت داشت. کسب بازارهای جدید با نگاه سنتی امکان‌پذیر نیست و باید روش‌های پیشین کنار گذاشته شوند.

به‌طور مثال امروزه معادن در بخش حمل‌ونقل با چالش بسیار بزرگی مواجه هستند. بنابراین چگونه می‌توان در کوتاه‌مدت تولیدات این بخش را به بیش از 2برابر افزایش داد، در حالی که ظرفیت جاده‌ها و سیستم حمل‌ونقلی در کشور ما مطلوب نیست. سایر حوزه‌ها نیز در بخش معدن وضعیت مشابه حمل‌ونقل دارند و چندان مطلوب نیستند؛ ضمن اینکه نمی‌توان آن‌ها را به‌سادگی تغییر داد.

فعال‌سازی معادن با ایده اولیه استارت‌آپ

تفکر استارت‌آپ بدون اینکه نامی از آن به میان آید، با دولت توسط این ایده مطرح شد که 500 معدن کوچک فعال شوند. در این میان خانه معدن هیچ نقش و نفعی ندارد و تنها ارائه‌دهنده پیشنهاد است. به‌گونه‌ای که با ایجاد تحول در تفکرات جامعه معدنی، حرکتی نو را در این جامعه آغاز کند. این  ایده  در نظر دارد که افراد صاحب منصب بخش‌هایی را قبول کنند و باعث شوند که حرکت‌های جدیدی در بخش معدن آغاز شود. در این حرکت می‌توان معادن کوچک و متوسطی را که بنا به هر دلیلی متوقف شده‌اند یا با ظرفیت پایین کار می‌کنند، فعال کرد. در این طرح اگر در هر معدن به‌طور متوسط 25 نفر مشغول به‌کار باشند، با فعال‌سازی 500 معدن، افراد بسیار زیادی مشغول به‌کار خواهند شد. ابتدای مسیر برای حرکت نو در معادن این‌گونه خواهد بود.

همان‌طور که پیش از این بیان شد، تفکر سنتی دیگر پاسخگوی حرکت‌های نو در بخش معدن نخواهد بود. در این زمینه با توجه به ظرفیتی که در تیم‌های دانشجویی متخصص در کشور دیده شد، بهترین اهرم‌ها و فعال‌کنندگان نیروهای جوان و تحصیل‌کرده‌ای هستند که در این زمینه حضور دارند. این جوانان با توجه به بخش‌های مختلفی که موجود است، می‌توانند به حرکت بخش معدن شتاب دهند.

باید توجه داشت که بازار عامل اصلی حرکت بخش معدن است. فعالان معدنی تدارک لازم برای هر بخش را دیده‌اند. بدین ترتیب یک حرکت نو در بخش معدنکاری ایجاد می‌شود که بلافاصله اثر آن بر تولیدکنندگان این بخش مشاهده می‌شود. به‌طوری که قیمت تمام شده به پایین‌ترین رقم ممکن در شرایط کنونی کاهش می‌یابد.

در موضوع ورود به بازار نیز همین‌گونه است. با این نگاه استارت‌آپ‌های دانشجویی در بخش معدن تعریف شدند. البته با توجه به وضعیت موجود در بخش معدن، مطرح شدن این تفکر اندکی سخت به‌نظر می‌رسید. نقطه سختی آن نیز چگونگی ارائه و اجرای آن بود. اما با شناختی که از دانشجویان و فعالان این حوزه وجود دارد و نیز شناخت از معادن، همراه با عارضه‌یابی مسائل و مشکلات این حوزه، یک نسخه واحد برای ورود به استارت‌آپ‌های معدنی تدارک می‌بینند. قرار است که این دانشجویان به‌طور کامل با بخش معدن آشنا شوند و به نیروهای تخصصی در این حوزه تبدیل می‌شوند.

متن کامل این یادداشت را در شماره 92 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش تکنولوژی مطالعه نمایید.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family