• آخرین های تکنولوژی
  • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: تعاملات بین‌المللی ایران در سطح ضعیفی قرار دارد و رفته‌رفته نیز در وضعیت وخیم‌تری قرار می‌گیرد؛ بنابراین در موقعیت کنونی، تولید و بومی‌سازی تجهیزات وارداتی در کشور بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با نویدرضا احمدی مدیرعامل شرکت تونل فلات پارس انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اعمال تحریم‌ علیه ایران، عامل حرکت و فعالیت کشور خواهد شد.

نویدرضا احمدی در تشریح عملکرد شرکت تونل فلات پارس اینطور گفت: این شرکت در اوایل دهه 80 با هدف ارائه تخصصی‌ترین خدمات صنعت تونل‌سازی کشور آغاز به کار کرد. مجموعه یاد شده از 17 نمایندگی انحصاری کشورهای فرانسه، ایتالیا، آلمان انگلیس، اسپانیا و لهستان تشکیل شده و علاوه بر اجرای پروژه‌های زیربنایی، در حوزه معدن نیز فعالیت می‌کند. پروژه‌هایی همچون حفاری تونل‌های رسالت و توحید و همچنین متروی خط شرقی تهران توسط این مجموعه انجام گرفت. طرح تجهیز معادن تمام مکانیزه زغال‌سنگ پروده طبس توسط این مجموعه آغاز و اجرایی شد. در این طرح از تجهیزات به‌روز دنیا استفاده و 80 درصد این تجهیزات توسط شرکت تونل فلات پارس ارائه شد. باید خاطرنشان ساخت معادن زغال‌سنگ شرکت پروده طبس در حال حاضر، وظیفه تامین بیش از 60 درصد تولید زغال موردنیاز صنعت کشور را برعهده دارد. این شرکت زیرمجموعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) بود که در طرح خصوصی‌سازی به صندوق بازنشستگان فولاد واگذار شد. این واحد، زغال تولیدی خود را برای مصرف در کارخانه‌های کک‌سازی و ذوب آهن اصفهان به فروش می‌رساند.

مدیرعامل شرکت تونل فلات پارس افزود: در سال 85 با آغاز تحریم‌ها و خروج شرکت‌های بین‌المللی از ایران، وظیفه خدمات و نگهداری تجهیزات معدنی، بر عهده این شرکت قرار گرفت.

وی گفت: در دوره‌ای، ارائه تجهیزات، خدمات پس از فروش، راه‌اندازی، نصب، اورهال و بازسازی تجهیزات اصلی نیز جز فعالیت‌های این مجموعه قرار گرفت. از جمله مشهورترین این اقدامات می‌توان به بازسازی کارگاه استخراج تمام مکانیزه در سال 93 اشاره کرد که برای اولین بار در دنیا، با عدم حضور شرکت سازنده این وظیفه به شرکت ایرانی و بومی محول شد.

احمدی در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگار فلزات آنلاین درخصوص دور جدید تحریم‌ها و تاثیر آن بر عملکرد این شرکت گفت: بدون شک تحریم‌ها موجب فشار بر سازندگان تجهیزات خواهند شد اما واقعیت این است که شرکت‌های تولیدی در اروپا دخالتی در حوزه سیاست ندارند و صرفا به‌دنبال فعالیت در سایر کشورها هستند. ایران، بازار بزرگ و مهمی برای آنان به‌شمار می‌رود بنابراین این کشورهای از وضعیت فعلی، ناراضی هستند.

وی افزود: اقدامات انجام‌شده در زمان تحریم‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. ما تجربه تحریم را طی سال‌های 2006 تا 2010 از سوی آمریکا و اروپا داشتیم.  درخصوص نقل‌وانتقال پول با مشکل مواجه شدیم و این چالش صرفا مختص یک واحد خاص نبود و تمامی شرکت‌های داخلی با این مشکلات دست به گریبان بودند. بدون شک در دور جدید تحریم نیز همین مشکلات وجود خواهد داشت. اما ایران ثابت کرده که با افزایش فشار و تحریم از سوی مجامع بین‌المللی، تمهیدات خاصی را اتخاذ خواهد کرد. تاجایی که انتظار می‌رود همین تحریم‌ها عامل حرکت و فعالیت کشور خواهد شد.

وی درخصوص پروژه‌های آتی شرکت تونل فلات پارس گفت: این شرکت با آغاز پروژه‌های خود در سطح معادن روباز، فرآوری محصولات خام کشور را در دستور کار دارد تا با کاهش خام‌فروشی، موجبات ایجاد ارزش افزوده را فراهم آورد. هدف بعدی این شرکت، استحصال و تغلیظ عناصر فلزی و شبه‌فلزی مانند نقره، مس، برم و عناصر نادرخاکی است که خوشبختانه در این زمینه پشرفت‌های خوبی حاصل شده است. امید می‌رود که در آینده با تکمیل اقدامات مذکور، شاهد خبرهای خوبی در این حوزه باشیم.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family