• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: توان فنی متخصصان داخلی کشور به‌عنوان مهم‌ترین پارامتر تولیدی در کشور، امکان جبران تکنولوژی ضعیف تجهیزات و ماشین‌آلات موجود را فراهم کرده است. در این خصوص، خبرنگار فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با مدیرعامل شرکت بهریز پمپ سامان انجام داده است. حیدر عرب خراسانی اعتقاد دارد که فرهنگ استفاده از تجهیزات داخلی و بومی، نیازمند فرهنگ‌سازی در صنایع بالادستی کشور است. متن کامل این گفت‌و‌گو را در ادامه می‌خوانید.

درخصوص نحوه فعالیت شرکت بهریز پمپ سامان، توضیحاتی را ارائه بفرمایید. آیا با کشورهای خاصی در این زمینه فعالیت دارید؟

پمپ در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز، معدن و آب کاربرد دارد؛ بخشی از فعالیت شرکت بهریز پمپ سامان در زمینه پمپ‌های اسلاری(Slurry Pumo) است. در این نوع پمپ‌ها از دوغاب استفاده می‌شود؛ بنابراین در تمامی قسمت‌های معادن، جهت جابجایی محصولات معدنی مخلوط با آب و اسید از سطوح پایین به بالا یا تزریق این مخلوط سیال در دستگاه، به‌کار می‌روند.

مهم‌ترین موضوع در معادن، جدایش محصولات از یکدیگر است و انرژی انجام این کار، نوسط تبدیل نیروی الکتریکی به هیدرولیکی، انجام می‌شود. بنابراین طراحی آن‌ها به‌نحوی است که مواد به‌کار رفته در آن‌ها به سایش مقاوم و از نظر تحمل گشتاور نیز ظرفیت بالایی را داشته باشند. بازار کار داخلی این محصول، از شرکت‌های معدنی و فرآوری محصولات گرفته تا شرکت‌های بزرگ و واحدهای کوچک در زمینه مس، سیلیس و حتی معادن کرومیت را شامل می‌شوند.

شرکت بهریز پمپ سامان درصدد است تا تمامی واحدهای مذکور را به استفاده از پمپ‌های اسلاری تشویق کند؛ زیرا پمپ‌های مورداستفاده فعلی در صنایع کشور، مناسب  نیستند و سبب کاهش کارآیی و عمر قطعات می‌شوند. یکی از معضلات کارخانه‌های معدنی، پمپ‌ها هستند که تعمیرات و خرابی زیادی دارند؛ بنابراین در صورت استفاده از پمپ اسلاری علاوه بر افزایش بهره‌برداری، شاهد صرفه‌جویی در انرژی و هزینه نیز خواهیم بود.

 با توجه به بازار گسترده این محصول، آیا اقداماتی در راستای بومی‌سازی قطعات و متخصصان در این حوزه صورت گرفته است؟

تقریبا 100 درصد قطعات این پمپ‌ها بومی‌سازی شده‌اند؛ پایه اصلی این محصول، ریخته‌گری می‌شود اما برای تامین مواد اولیه تولید همچنان ملزم به واردات هستیم. معمولا در بحث واردات مواد اولیه مشکلی وجود ندارد اما متاسفانه با ورود تکنولوژی پیشرفته در ساخت بعضی از تجهیزات مانند پمپ‌های فشار قوی آب شیرین کن، کشور همچنان دچار معضلاتی است. شاخصه بارز تحقق این مهم، در بحث خدمات پس از فروش و تعمیرات و بهینه‌سازی است.

بومی‌سازی تجهیزات منجر به تربیت پرسنلی می‌شود که با انتقال دانش خود، می‌توانند موجبات ارتقا و توسعه تمامی خطوط تولیدی کشور را فراهم کنند. هزینه‌ها و دریافت خدمات پس از فروش، یکی از مهم‌ترین معضلات واحدهای تولیدی کشور در سال‌های گذشته بودند. مشکل مذکور درخصوص تجهیزات ساخت داخل صادق نیست؛ بنابراین بومی‌سازی قطعات و تجهیزات علاوه بر حفظ سرمایه ملی و عدم خروج ارز، موجب سهولت خدمات نیز خواهد شد.

 چه پیش‌شرط‌هایی را برای بومی‌سازی کامل تجهیزات در کشور لازم می‌دانید؟

اولین شرط تحقق بومی‌سازی کامل تجهیزات در کشور، چرخه اقتصادی صحیح است. ارتباط میان تولیدکننده و مصرف‌کننده باید کاملا برقرار شود؛ استفاده از اساتید دانشگاهی در شرکت بهریز پمپ سامان منجر شد تا با تعریف پروژه‌های دانشگاهی در این واحد، اقدامات موثری در خصوص رفع نیازهای اقتصادی و تولیدی کشور صورت گیرد. ایجاد چرخه اقتصادی مناسب و فرهنگ استفاده از توانایی داخلی، شروط اصلی پیوند دانشگاه و صنعت و بهره‌برداری از ظرفیت و توانایی تولیدی متخصصان در کشور به‌شمار می‌رود. تکنولوژی تجهیزات و ماشین‌آلات مورداستفاده در این شرکت بسیار ابتدایی بوده اما خاص‌ترین تولیدات در آن انجام می‌گیرد؛ که دلیل اصلی آن، دانش فنی بالا و استفاده از تخصص کارشناسان مجرب داخلی است.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family