• آخرین های تکنولوژی
  • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: توان فنی متخصصان داخلی کشور به‌عنوان مهم‌ترین پارامتر تولیدی در کشور، امکان جبران تکنولوژی ضعیف تجهیزات و ماشین‌آلات موجود را فراهم کرده است. در این خصوص، خبرنگار فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با مدیرعامل شرکت بهریز پمپ سامان انجام داده است. حیدر عرب خراسانی اعتقاد دارد که فرهنگ استفاده از تجهیزات داخلی و بومی، نیازمند فرهنگ‌سازی در صنایع بالادستی کشور است. متن کامل این گفت‌و‌گو را در ادامه می‌خوانید.

درخصوص نحوه فعالیت شرکت بهریز پمپ سامان، توضیحاتی را ارائه بفرمایید. آیا با کشورهای خاصی در این زمینه فعالیت دارید؟

پمپ در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز، معدن و آب کاربرد دارد؛ بخشی از فعالیت شرکت بهریز پمپ سامان در زمینه پمپ‌های اسلاری(Slurry Pumo) است. در این نوع پمپ‌ها از دوغاب استفاده می‌شود؛ بنابراین در تمامی قسمت‌های معادن، جهت جابجایی محصولات معدنی مخلوط با آب و اسید از سطوح پایین به بالا یا تزریق این مخلوط سیال در دستگاه، به‌کار می‌روند.

مهم‌ترین موضوع در معادن، جدایش محصولات از یکدیگر است و انرژی انجام این کار، نوسط تبدیل نیروی الکتریکی به هیدرولیکی، انجام می‌شود. بنابراین طراحی آن‌ها به‌نحوی است که مواد به‌کار رفته در آن‌ها به سایش مقاوم و از نظر تحمل گشتاور نیز ظرفیت بالایی را داشته باشند. بازار کار داخلی این محصول، از شرکت‌های معدنی و فرآوری محصولات گرفته تا شرکت‌های بزرگ و واحدهای کوچک در زمینه مس، سیلیس و حتی معادن کرومیت را شامل می‌شوند.

شرکت بهریز پمپ سامان درصدد است تا تمامی واحدهای مذکور را به استفاده از پمپ‌های اسلاری تشویق کند؛ زیرا پمپ‌های مورداستفاده فعلی در صنایع کشور، مناسب  نیستند و سبب کاهش کارآیی و عمر قطعات می‌شوند. یکی از معضلات کارخانه‌های معدنی، پمپ‌ها هستند که تعمیرات و خرابی زیادی دارند؛ بنابراین در صورت استفاده از پمپ اسلاری علاوه بر افزایش بهره‌برداری، شاهد صرفه‌جویی در انرژی و هزینه نیز خواهیم بود.

 با توجه به بازار گسترده این محصول، آیا اقداماتی در راستای بومی‌سازی قطعات و متخصصان در این حوزه صورت گرفته است؟

تقریبا 100 درصد قطعات این پمپ‌ها بومی‌سازی شده‌اند؛ پایه اصلی این محصول، ریخته‌گری می‌شود اما برای تامین مواد اولیه تولید همچنان ملزم به واردات هستیم. معمولا در بحث واردات مواد اولیه مشکلی وجود ندارد اما متاسفانه با ورود تکنولوژی پیشرفته در ساخت بعضی از تجهیزات مانند پمپ‌های فشار قوی آب شیرین کن، کشور همچنان دچار معضلاتی است. شاخصه بارز تحقق این مهم، در بحث خدمات پس از فروش و تعمیرات و بهینه‌سازی است.

بومی‌سازی تجهیزات منجر به تربیت پرسنلی می‌شود که با انتقال دانش خود، می‌توانند موجبات ارتقا و توسعه تمامی خطوط تولیدی کشور را فراهم کنند. هزینه‌ها و دریافت خدمات پس از فروش، یکی از مهم‌ترین معضلات واحدهای تولیدی کشور در سال‌های گذشته بودند. مشکل مذکور درخصوص تجهیزات ساخت داخل صادق نیست؛ بنابراین بومی‌سازی قطعات و تجهیزات علاوه بر حفظ سرمایه ملی و عدم خروج ارز، موجب سهولت خدمات نیز خواهد شد.

 چه پیش‌شرط‌هایی را برای بومی‌سازی کامل تجهیزات در کشور لازم می‌دانید؟

اولین شرط تحقق بومی‌سازی کامل تجهیزات در کشور، چرخه اقتصادی صحیح است. ارتباط میان تولیدکننده و مصرف‌کننده باید کاملا برقرار شود؛ استفاده از اساتید دانشگاهی در شرکت بهریز پمپ سامان منجر شد تا با تعریف پروژه‌های دانشگاهی در این واحد، اقدامات موثری در خصوص رفع نیازهای اقتصادی و تولیدی کشور صورت گیرد. ایجاد چرخه اقتصادی مناسب و فرهنگ استفاده از توانایی داخلی، شروط اصلی پیوند دانشگاه و صنعت و بهره‌برداری از ظرفیت و توانایی تولیدی متخصصان در کشور به‌شمار می‌رود. تکنولوژی تجهیزات و ماشین‌آلات مورداستفاده در این شرکت بسیار ابتدایی بوده اما خاص‌ترین تولیدات در آن انجام می‌گیرد؛ که دلیل اصلی آن، دانش فنی بالا و استفاده از تخصص کارشناسان مجرب داخلی است.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family