چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲ Wednesday, 6 December , 2023 ساعت ×
آینده بورس چه خواهد شد؟
28 شهریور 1400 - 9:05
شناسه : 17962
حدود دو هفته است که ترمز صعود بازار سرمایه کشیده شده است؛ به طوری که شاخص کل بورس با عبور از مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد روز گذشته به یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد رسید. اتفاقی که یک تحلیلگر بازار سرمایه دلیل آن را وجود چند ابهام برای این بازار می‌داند و بر این باور است که هرچند قیمت‌ها در بازار ارزنده است، اما احتمالا این روند تا اواسط مهرماه ادامه خواهد داشت.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، روزبه شریعتی تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به صعود شاخص کل بورس در تابستان، اظهار داشت: دلیل صعود شاخص کل بورس تا محدوده یک و ۵۰۰ هزار واحد، عقب گرد از نگرش پیشین بود؛ چراکه بازار در بهار سال جاری بر این باور بود که در تیرماه  قطعا توافق سیاسی صورت می‌گیرد و ضمن بازگشت چندین میلیارد دلار پول به کشور، قیمت دلار به کم‌تر از ۲۰ هزار تومان می‌رسد، اما زمانی که وارد تیرماه شدیم، بازار متوجه شد نه تنها اتفاقات مذکور رخ نمی‌دهد، بلکه با انتشار گزارش‌های پولی بانک مرکزی مشخص شد وضعیت نقدینگی  وخیم است. بنابراین بازار خود را با دلار ۲۵ هزار تومانی وفق داد و شاخص کل از یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد افزایش یافت.

وی افزود: بازار به نقطه ثبات رسیده و در این منطقه درگیر چند ابهام کوچک است. البته باید گفت حتی اگر بازار ۱۰ تا ۱۵ درصد دیگر نیز پایین‌تر بود باز هم تقاضای قابل توجهی به سمت آن می‌آمد. در همین راستا روز گذشته با توجه به روند منفی بازار ارزش صف فروش بازار ۸۰۰ میلیارد تومان بود، زیرا بازار این ذهنیت را ندارد که قرار است اتفاق وحشتناکی رخ دهد و قیمت دلار به سرعت کاهش یابد.

این تحلیلگر بازار سرمایه، گفت: شایعاتی درمورد نرخ سود ۲۳ تا ۲۵ درصد و همچنین در خصوص حضور طیب نیا که رابطه خوبی با افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم دارد به بازار دامن می‌زند. اما به طور کلی بازار در شهریور خنثی بوده و منتظر است تا متوجه شود آیا مذاکرات شروع خواهد شد یا نه و از نظر سیاسی و تجاری چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. از یک طرف گزارش‌های شهریور ماه هفته آینده منتشر می‌شود و از طرف دیگر بازار منتظر نرخ خوراک پالایشی‌ها، نرخ گاز صنایع و وضعیت انتشار اوراق بیش از ۲۰۰ هزار میلیار تومانی است که گفته می‌شود قرار است دولت برای کسری بودجه به فروش برساند.

شریعتی در پایان با تاکید بر اینکه شفاف‌تر شدن ابهامات مذکور، مسیر بازار را بهتر می‌کند، خاطرنشان کرد: بازار گران نیست و بسیاری از سهم‌ها شرایط ارزنده دارند. اما احتمالا این روند اواسط مهر ماه ادامه داشته باشد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.