چهارشنبه, ۵ بهمن , ۱۴۰۱ Wednesday, 25 January , 2023 ساعت ×
آینده نامعلوم طلا
18 تیر 1401 - 12:57
شناسه : 30048
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قیمت طلا پیش از تعطیلی بازار به یک هزار و 742 دلار و ۶۰ سنت رسید و قیمت طلای آمریکا نیز به یک هزار و 743 دلار و ۶۰ سنت ثبت قیمت شد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، بازار طلا بدترین عملکرد هفتگی خود را طی دو ماه گذشته رقم زد؛ زیرا کاهش چهار درصدی آن با حرکت مشابه در ماه می، مطابقت دارد. قیمت طلا پیش از تعطیلی بازار به یک هزار و ۷۴۲ دلار و ۶۰ سنت رسید و قیمت طلای آمریکا نیز به یک هزار و ۷۴۳ دلار و ۶۰ سنت قیمت‌گذاری شد.

با توجه به آخرین نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو نیوز احساسات در بازارهای فلزات گران‌بها به این زودی‌ها نشان‌دهنده بهبود قابل‌توجهی نخواهد بود حتی اگر تحلیلگران بازار، قیمت را به میزان قابل‌ توجهی بیش از حد فروش ببینند. طلا در این هفته با مشکل مواجه شد؛ زیرا سرمایه‌گذاران انتظار داشتند که فدرال رزرو به افزایش شدید نرخ‌های بهره برای کاهش فشارهای تورمی فزاینده ادامه دهد.

برخی تحلیلگران اظهار کردند: موضع تهاجمی بانک مرکزی ایالات‌ متحده، دلار آمریکا را به بالاترین حد ۲۰ سال گذشته رسانده است که به تنهایی قیمت طلا را به آزمایش حمایت بلندمدت در یک هزار و ۷۳۰ دلار به ازای هر اونس سوق داد. اگرچه احساسات نزولی قابل ‌توجهی در بازار وجود دارد، اما برخی از تحلیلگران، به دنبال جهش در کوتاه‌مدت هستند. مایکل مور بنیانگذار سایت Moor Analytics، اظهار داشت: طلا به طور کلی روند نزولی را طی می‌کند، اما می‌تواند اصلاح وروند صعودی را به همراه داشته باشد.

کالین سیزینسکی استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management، بیان کرد: مور، پتانسیل را برای حداقل جهش کوتاه‌مدت طلا می‌بیند. کاهش اخیر قیمت طلا عمدتا ناشی از افزایش ارزش دلار آمریکا بوده است که از نظر فنی بیش از حد افزایش یافته است.

وی افزود: اگرچه طلا در برابر دلار آمریکا می‌تواند با مشکل مواجه شود، اما در برابر سایر ارزهای اصلی جهانی همچنان قوی است.

طی این هفته ۱۵ تحلیلگر وال‌استریت در نظرسنجی طلای کیتکو نیوز شرکت کردند. در میان شرکت‌کنندگان، ۶ تحلیلگر یا ۴۰ درصد، در کوتاه‌مدت نسبت به طلا خوش‌بین هستیم. در همان زمان، پنج تحلیلگر معادل ۳۳ درصد نسبت به طلا و چهار تحلیلگر معادل ۲۷ درصد نسبت به این فلز گران‌بها در هفته آینده خنثی بودند. اگرچه تصمیم‌گیری در میان سرمایه‌گذاران خرد همچنان پایین است، اما نرخ مشارکت نیز روند نزولی را نشان می‌دهد که بیانگر توجه بسیار اندک به فلز گران‌بها در این محیط بی‌ثبات است. اگرچه طلا در کوتاه‌مدت می‌تواند روند کاهشی داشته باشد، اما برخی از تحلیلگران گفته‌اند که هنوز حمایت قابل قبولی در بازار وجود دارد.

فیلیپ استریبل استراتژیست ارشد بازار، گفت: این فروش می‌تواند به عنوان یک حرکت تسلیم تلقی شود؛ زیرا بسیاری از موقعیت‌های خرید راضی از بازار خارج شده‌اند. برای بسیاری از تحلیلگران، اگر قرار است طلا دوباره درخشش خود را به دست آورد، بازار باید شاهد تغییر در سیاست پولی ایالات ‌متحده باشد. حرکت مورد انتظار فدرال رزرو ۷۵ امتیازی برای طلا همچنان چالش برانگیز است.

شایان ذکر است که برخی از تحلیلگران و اقتصاددانان خاطرنشان کردند: آخرین گزارش اشتغال که نشان می‌دهد اقتصاد در ماه گذشته ۳۷۲ هزار شغل ایجاد کرده است، کاهش نرخ را تقویت کرده است. به همین علت نیز، بازار امیدوار است که بانک مرکزی ایالات‌ متحده بتواند با ادامه افزایش نرخ بهره، یک فرود نرم را ارائه کند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.