سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ Tuesday, 30 May , 2023 ساعت ×
ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی مسیر رانت را هموار کرد
13 دی 1400 - 9:26
شناسه : 22562
دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: پرداخت ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی در سال‌های گذشته با انحراف زیاد در اهداف خود، منجر به ایجاد رانت عده‌ای خاص شده و برای اقشار آسیب‌پذیر کارایی چندانی نداشته است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، عباس هاشمی دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران درخصوص حذف ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی از چرخه اقتصاد کشور، اظهار داشت:‌ بررسی پرداخت ارز ترجیحی به کالاهایی همچون مرغ، گوشت، روغن و حتی دارو در سال‌های گذشته، بیش از آنکه به حمایت از مصرف‌کننده انجامیده باشد، منجر به تضییع منافع افراد جامعه شده است.

وی با حمایت از یکسان‌سازی نرخ ارز، افزود: نرخ ارز باید روشن و شفاف باشد تا همه فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی بر اساس آن شکل بگیرد و برنامه‌ریزی شود، زیرا ارز چند نرخی در سال‌های گذشته اشکالاتی در فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی و تجاری ایجاد کرده است. البته پرداخت این ارز در عین حال نیازمند نظارت‌های خاص خود بود که انرژی‌بر، زمان‌بر و احتمال اتفاق افتادن فساد در آن زیاد است.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، گفت:‌ دولت به دنبال محدود کردن هرچه بیشتر استفاده از ارز ترجیحی است، اما پیشنهاد می‌شود در جاهایی که به معیشت افراد مرتبط است، در قالب کارت‌های یارانه‌ای و سایر روش‌ها از اقشار آسیب‌پذیر حمایت شود.

هاشمی با اشاره به محاسبه حقوق ورودی گمرکات بر اساس نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی که در این طرح مغفول مانده و بیان کرد: مطابق ظواهر و شواهد موجود از سال ۱۴۰۱ حقوق ورودی گمرکات با ارز سنایی یا نیمایی (بالای ۲۴ هزار تومان در حال حاضر) محاسبه خواهد شد و با افزایش ۶ برابری می‌تواند زمینه‌ساز بروز شوک قیمتی باشد. لذا با این اتفاق، کالاهایی که ارزبری بالایی دارند دچار شوک قیمتی شدیدتری خواهند شد.

وی ادامه داد: ‌به‌طور نمونه، پنل تلویزیون ۶۰ درصد ارزش این محصول را تشکیل می‌دهد که ساخت داخل ندارد و فقط از منبع واردات تامین می‌شود. به‌طور قطع تغییر نرخ حقوق ورودی گمرکی به میزان ۶ برابر، قیمت تمام شده تلویزیون را با افزایش چشمگیری مواجه خواهد کرد.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران پیشنهاد کرد درخصوص اقلامی که سهم واردات‌شان بالای ۵۰ درصد است، فرمولی در محاسبه نرخ حقوق ورودی گمرک وضع شود و از تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی حمایت شود.

هاشمی در پایان خاطرنشان کرد: در این زمینه اولویت با آن دسته از اقلام وارداتی است که از عمق ساخت داخل کمتری برخوردار بوده و ارزبری بالاتری دارند، این مهم در صنعت لوازم خانگی برای پنل تلویزیون (با سهم بیش از ۶۰ درصدی در ارزش محصول)، اسپلیت یونیت (با سهم ۳۵ تا ۴۰ درصدی داخلی‌سازی)، همچنین کمپروسور لوازم خانگی بزرگ پیشنهاد می‌شود. وارد شدن شوک قیمتی در شرایط حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی طبیعی است و به مثابه جراحی، با درد همراه خواهد بود، با این حال اندیشیدن تمهیداتی به‌منظور حمایت از اقشار آسیب‌پذیر پیشنهاد می‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.