جمعه, ۱۲ خرداد , ۱۴۰۲ Friday, 2 June , 2023 ساعت ×
افت ۱۸ درصدی مصرف فولاد در کشور
12 دی 1400 - 10:00
شناسه : 22512
براساس گزارش‌های منتشر شده، میزان تولید، مصرف، واردات و صادرات انواع اشکال فولاد طی هشت ماه امسال، مصرف ظاهری انواع فولادها نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۰ تا ۱۸ درصدی داشته است؛ این در حالیست که طی این مدت صادرات فولاد‌ ۲۷ تا ۱۰۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بر اساس آماری که توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران منتشر شد، طی هشت ماهه سال جاری ۱۸ میلیون و ۵۲۹ هزار تن شمش فولادی شامل اسلب، بیلت و بلوم تولید گشته که ۱۳ میلیون و ۷۳۳ هزار تن آن با کاهش ۱۸ درصدی نسبت به مصرف ظاهری آن در هشت ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹، صرف داخل شده است. در نیمه نخست سال گذشته میزان مصرف شمش فولاد معادل ۱۶ میلیون و ۸۱۴ هزار تن بود.

همچنین از مجموع هفت میلیون و ۳۸۶ هزار تن مقاطع طویل فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی وسایر مقاطع) تولید شده در هشت ماهه سال جاری، پنج میلیون و ۶۶۵ هزار تن آن در داخل به مصرف رسید. مصرف ظاهری فولاد در نیمه نخست امسال ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تن بوده، کم‌تر شده است.

مصرف ظاهری کل مقاطع تخت فولادی (ورق گرم، ورق سرد و ورق پوششدار) نیز در مدت مذکور سال جاری نسبت به هشت ماهه ابتدایی سال گذشته، ۱۰ درصد کم‌تر شده و از ۶ میلیون و ۱۲۸ هزار تن به پنج میلیون و ۵۰۵ هزار تن رسید.

از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه، تولید محصولات فولادی نیز معادل ۱۲ میلیون و ۹۱۳ هزار تن ثبت شده که ۱۱ میلیون و ۲۵۹ هزار تن آن به مصرف داخلی اختصاص یافته است و بدین ترتیب نسبت به مصرف ظاهری آن در مدت مشابه سال گذشته که ۱۲ میلیون و ۸۱۵ هزار تن بوده، ۱۲ درصد کاهش مصرف را تجربه کرده است.

بر اساس آمار کمترین میزان افت مصرف ظاهری فولادی‌ها در این مقایسه آماری متعلق به تولید آهن‌اسفنجی است که با کاهش ۵ درصدی، در مجموع هشت ماهه سال جاری به ۱۹ میلیون و ۲۴۱ هزار تن رسیده است. میزان مصرف ظاهری این محصول معدنی در مدت مشابه سال گذشته معادل ۲۰ میلیون و ۳۰۱ هزار تن بود.

براساس این گزارش، این در حالیست که آمار تولید فولادی‌ها نشان می‌دهد از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه، تمامی فراورده‌های فولادی اعم از شمش، مقاطع تخت و طویل، محصولات و آهن‌اسفنجی با افت میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبه‌رو شده‌اند. از سوی دیگر در عین کاهش تولید و کاهش مصرف ظاهری زنجیره فولاد، صادرات فولادی‌ها در این مدت با افزایش قابل توجهی روبه‌رو بوده است و از میزان تولید فولادی‌ها در مدت مذکور سال جاری، به ترتیب شمش فولاد ۲۷ درصد، مقاطع طویل فولادی ۴۵ درصد، محصولات فولادی ۳۰ درصد و آهن‌اسفنجی ۱۰۵ درصد افزایش صادرات داشته‌اند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.