چهارشنبه, ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲ Wednesday, 7 June , 2023 ساعت ×
افزایش ظرفیت پالایشی وظیفه مهم دولت جدید
09 آذر 1400 - 9:39
شناسه : 21138
وزیر نفت در نشست با سرمایه‌گذاران شرکت‌های پتروپالایش کشور با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت پالایشی از رسالت‌های مهم دولت سیزدهم است، درباره افزایش مصرف تولید فراورده‌های نفتی کشور هشدار داد.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، جواد اوجی وزیر نفت در نشست با سرمایه‌گذاران شرکت‌های پتروپالایش کشور، اظهار داشت: تاکنون تلاش‌های زیادی در این خصوص انجام شده است و این پروژه‌ها و طرح‌ها سرانجام واگذار شدند، از سوی دیگر همه در جریان ظرفیت پالایش کشور هستند که شاید بتوان گفت اگر ویروس هم‌گیر کرونا نبود شاید مصرف بنزین در کشور بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر در روز بود، در حالی که تولید ایران ۱۰۶ میلیون لیتر در روز است.

وی افزود: طی چند سال اخیر نیز در حوزه افزایش ظرفیت پالایش کشور سرمایه‌گذاری نشده و طرح‌ها به بهره‌برداری نرسیده است و اگر شرایط به همین شکل پیش رود، دغدغه‌ای که امروز برای کسری گاز وجود دارد به مرور وارد حوزه فراورده‌ها نیزمی‌شود و طی دو تا سه سال آینده باید به مقدار نصف مصرف فراورده کشور، واردات داشته باشیم.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم و رسالت‌های مهم آن افزایش ظرفیت پالایشی است، گفت: برای این موضوع نظام پای کار آمده است، طرح‌ها مصوب شده و مجوز لازم هم داریم و خوشبختانه در این مسیر زحمات زیادی کشیده شده، هرچند پیشرفت پروژه‌ها همچنان با حد مطلوب فاصله دارد.

اوجی در پایان با بیان اینکه رییس‌جمهوری نیز در این باره مکاتباتی با مقام معظم رهبری داشته است که اگر دغدغه‌ای در تامین خوراک باشد برطرف می‌شود، خاطرنشان کرد: ظرفیت پالایشی کشور تعریف چندانی ندارد و مصرف در بخش حمل‌ونقل و استفاده در صنایع و نیروگاه‌ها افزایشی است، بنابراین این طرح‌ها باید به بهره‌برداری برسد و وزارت نفت هم حمایت می‌کند، این نشست‌های مشترک هم هر دو تا سه ماه یک بار برگزار می‌شود. همچنین هر طرحی که پیش نرود شامل لغو مجوز و واگذاری به دیگر شرکت‌ها می‌شود.

گفتنی است، در ادامه این نشست، مسئولان هشت پروژه پتروپالایشی شامل سه پروژه با خوراک میعانات گازی و پنج پروژه با خوراک نفت خام گزارشی به وزیر نفت ارائه کردند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.