پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲ Thursday, 30 November , 2023 ساعت ×
افزایش قیمت شمش فولاد از میلگرد در بورس
15 دی 1399 - 4:40
شناسه : 4745
رییس انجمن نوردکاران فولادی ایران گفت: امروز قیمت فروش شمش فولادی در بورس کالا به ازای هر کیلو گرم ۲۱۰ تومان گرانتر از قیمت پایه میلگرد است.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن،«سید احمد رضوی نیک» روز یکشنبه توضیح داد: قیمت تمام شده شمش فولادی در حدود هرکیلو گرم چهار هزار تومان برای واحد های دولتی و خصولتی و برای واحدهای القایی ( ترکیبی) بالغ بر ۱۰ هزار تومان است که توضیح روشنی برای علت این نرخ وجود ندارد.
وی اضافه کرد: فروش شمش فولادی تولید شده به دو روش یاد شده در بورس کالا هر دو به یک میزان هرکیلو گرم ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان است، در حالی که میلگرد در پایه به قیمت هرکیلو گرم ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان عرضه شده است.
رضوی نیک خاطرنشان ساخت: طرح این موضوع که شمش فولادی ایران، در یک ماه گذشته بیش از ۱۳۵ دلار معادل ۲۵ درصد ارزان تر از قیمت های جهانی در اختیار کارخانه های نوردی قرار گرفته، واقعیت ندارد.
انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در گزارشی توضیح داده که میانگین نرخ شمش جهانی در ماه دسامبر (۱۱ آذر لغایت ۱۱ دیماه) حدود ۵۵۰ دلار و میانگین قیمت معامله شده شمش در بورس کالا حدود ۴۱۴ دلار بوده است.
وی اضافه کرد: قیمت شمش در بورس کالا گرانتر از قیمت میلگرد در بازار است و طرح این مطالب که قیمت شمش ارزانتر است، نوعی فرار رو به جلو محسوب می شود.
انجمن تولید کنندگان فولاد این را هم مطرح کرده که باید دید آیا نوردکاران (فولادی) از این فرصت استثنایی ( اختلاف قیمت شمش در بورس) برای توسعه صادرات محصولات نهایی استفاده خواهند کرد.
رییس انجمن نوردکاران فولادی معتقد است: با نگاهی به آمار و ارقام و عرضه ها در بورس کالا و ارزیابی قیمت‌ها نسبت به نرخ ها آگاهی به دست می آید.
پیش از این رضوی نیک به خبرنگاران گفته بود، کلیات شیوه نامه ساماندهی بازار فولاد مورد تایید این انجمن قرار دارد و در واقع ۸۰ درصد مورد موافقت اعضای انجمن است، ضمن اینکه روح شیوه نامه مبارزه با رانت خواری است، اما در عمل اجرا نشد.
وی تصریح کرد: شیوه نامه برابر دستورالعمل های وزارت صنعت تدوین شده،اما شکل اجرایی به خود نگرفته، چنانچه شیوه نامه به درستی اجرا شود، به تعادل قیمت فولاد در بازار کمک می کند.
سید احمد رضوی نیک خاطرنشان کرد: نوردکاران پیشنهاد کرده اند، قیمت ها به شکل ریالی و براساس قیمت تمام شده و برابر قانون با در نظر گرفتن نقطه نظرات کارشناسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و دیگر نهادهای ذیربط باشد.
سقف تعهدات عرضه شمش فولادی براساس آخرین بخشنامه وزارت صنعت، معدن وتجارت مبنی بر عرضه ۶۸۰ هزار تن ماهانه در بورس کالا در نظر گرفته شده است.
همچنین سقف تعهدات نوردکاران برمبنای ۶۰ درصد شمش فروخته شده در بورس کالا تعیین شد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.