پنج شنبه, ۳ آذر , ۱۴۰۱ Thursday, 24 November , 2022 ساعت ×
امیدواری سرمایه‌گذاران به بهبود بازار طلا
23 بهمن 1400 - 12:19
شناسه : 24522
براساس گزارش‌های منتشر شده، نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز نشان داد که تحلیلگران وال استریت تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخ بهره آمریکا، نسبت به طلا در کوتاه مدت تردید دارند، اما سرمایه‌گذاران خُرد همچنان خوش‌بین مانده‌اند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، نتایج جدیدترین نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز تشتت آرای تحلیلگران وال استریت را نشان داد، اما در بخش سرمایه‌گذاران خُرد کاملا روشن بود و اکثریت این گروه همچنان رشد قیمت طلا تحت تاثیر تورم رو به رشد و کاهش قدرت خرید را پیش‌بینی می‌کند.

در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا هر اونس طلا با چهار دلار و ۷۰ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش، در یک هزار و ۸۴۲ دلار و ۱۰ سنت بسته شد. ترس از جنگ قریب الوقوع روسیه و اوکراین باعث شد پس از معاملات رسمی بازار کامکس، قیمت طلا صعود کند و رشد هفتگی را به سه درصد برساند.

روز جمعه دانشگاه میشیگان اعلام کرد که نظرسنجی اعتماد مصرفی به پایین‌ترین رکورد ۱۰ ساله سقوط کرد و در ۶۱.۷ واحد ایستاد. همچنین خاطرنشان کرد مصرف‌کنندگان انتظار دارند تورم تا پایان سال ۲۰۲۲ حدود ۵ درصد بماند و تورم رو به رشد به بزرگ‌ترین عامل منفی برای اعتماد مصرفی تبدیل شده است.

بعضی از تحلیلگران انتظار دارد طلا دارایی جذاب برای مصرف‌کنندگان بماند، زیرا به نظر می‌رسد دارایی آن‌ها را حفظ کرده و در برابر ریسک‌های بازار و اقتصادی رو به رشد حمایت می‌کند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آن‌ها ۶ نفر معادل ۴۰ درصد افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی و همزمان چهار نفر معادل ۲۷ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند. پنج تحلیلگر معادل ۳۳ درصد نظر خنثی داشتند.

در این بین ۵۹۷ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آن‌ها ۳۷۳ نفر معادل ۶۲ درصد افزایش قیمت طلا و ۱۲۸ نفر معادل ۲۱ درصد کاهش قیمت را پیش‌بینی کردند در حالی که ۹۶ نفر معادل ۱۶ درصد نظری نداشتند.

نه تنها طلا دارایی امنی برای حفظ سرمایه مصرف‌کنندگان است، بلکه بعضی از تحلیلگران می‌گویند رشد بازده اوراق قرضه و انتظارات نرخ بهره نوسان بازار را افزایش می‌دهند و طلا پوشش‌دهنده ریسک خوبی است.

دیوید میدن تحلیلگر بازار در شرکت اکوئیتی کپیتال اظهار داشت: اندکی به طلا خوش‌بین هستم، زیرا نوسان بازار سهام از قیمت طلا پشتیبانی می‌کند. با این حال انتظار نداریم طلا به این زودی قیمت بالای یک هزار و ۸۵۰ دلار را بشکند؛ چراکه دورنمای افزایش نرخ‌های بهره آمریکا از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند.

شون لاسک یکی از مدیران شرکت والش تریدینگ، گفت: برای تعیین حرکت بعدی قیمت طلا به نظاره بازارهای سهام نشسته هستیم. نوسان بازار سهام برای طلا کلیدی خواهد بود و ضعف بیشتر آن از قیمت طلا حمایت می‌کند. در مقطع فعلی هر گونه افت قیمت طلا باید به منزله فرصت خرید دیده شود.

بعضی از تحلیلگران نسبت به قیمت طلا خوش‌بین مانده‌اند، زیرا قیمت طلا موفق شده است حمایت در بالای سطح ۱۸۰۰ دلار را تست کند و مقاومت اولیه در حدود یک هزار و ۸۳۵ دلار را مجدد امتحان می‌کند. با این حال بعضی از تحلیلگران می‌گویند طلا در بازه معاملاتی وسیعی بین یک هزار و ۷۵۰ دلار تا یک هزار و ۸۵۰ دلار گیر افتاده است.

نیکلاس فراپل مدیرکل جهانی شرکت «ای بی سی» به کیتکونیوز، خاطرنشان کرد: از نظر فنی طلا در وضعیت خنثی مانده است و اگر تنش‌های ژئوپلیتیکی میان روسیه و آمریکا بر سر اوکراین داغ شود، طلا فرصت برای شکستن قیمت بالاتر خواهد یافت. اگرچه همچنان خوش بین به قیمت طلا وجود دارد، اما سایر تحلیلگران می‌گویند صعود برای طلا دشوار خواهد بود، زیرا به نظر می‌رسد بانک مرکزی آمریکا سیاست افزایش نرخ بهره برای مبارزه با تورم را به صورت جدی دنبال می‌کند. انتظارات بازار برای افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره در ماه مارس بالا رفته است و انتظار می‌رود امسال پنج دور افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو تصویب شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.