جمعه, ۴ فروردین , ۱۴۰۲ Friday, 24 March , 2023 ساعت ×
اوراگرانده، مس را وارد مدار کاهش قیمت کرد
30 شهریور 1400 - 17:00
شناسه : 18091
براساس گزارش‌های منتشر شده، قیمت مس در معاملات روز گذشته در نتیجه بحران بدهی شرکت بزرگ ساختمانی اوراگرانده چین به کمترین حد یک ماه اخیر خود رسید.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، قیمت مس برای تحویل ماه دسامبر در معاملات روز دوشنبه نسبت به جمعه هفته گذشته افت ۳ درصدی را تجربه کرد و در بازار بورس نیویورک به ۹ هزار و ۱۶۶ دلار در هر تن رسید. همچنین قیمت هر تن مس در بورس فلزات لندن که قیمت مبنای جهانی مس به شمار می‌رود به ۹ هزار و ۵۲ دلار در هر تن رسید که کمترین حد قیمت این فلز از ۲۰ آگوست محسوب می‌شود.

در همین راستا شرکت بزرگ ساختمانی «اورگرانده» چین در آستانه ورشکستگی قرار گرفته و اکنون اقدام به بازپرداخت بدهی خود به سرمایه‌گذاران است. همچنین این شرکت در تلاش است تا بتواند بهره بدهی‌های خود را نیز تسویه کند.

بحران این شرکت باعث هراس از تاثیر دومینویی این بحران روی اقصاد چین شده است. دولت این کشور به بانک‌های بزرگ اعلام کرد که بهره وام‌های پرداختی به شرکت اوراگرانده را دریافت نکنند و این در حالی است که موعد پرداخت بهره اوراق شرکت به میزان ۸۴ میلیون دلار امروز ۳۰ شهریور ماه به پایان می‌رسد.

قیمت مس نیز تحت تاثیر این بحران و همچنین احتمال اثرگذاری آن روی اقتصاد کشور در محدوده‌های پایین معامله شد، اما تحلیل‌گران بر این باورند که این وضعیت کوتاه‌مدت است و اتفاقی مانند بحران «لمن برادرز» در سال ۲۰۰۸ رخ نخواهد داد.

افزایش قیمت دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای جهانی در آستانه نشست بسیار مهم فدرال رزرو بر کاهش قیمت مس در بازار تاثیرگذار بود. لذا سرمایه‌گذاران انتظار دارند که اعضای فدرال رزرو در این جلسه درباره زمان‌بندی افزایش نرخ بهره و کاهش خرید اوراق به نتیجه برسند و یا اشاره‌هایی در این باره داشته باشند.

گفتنی است، جدا از بحران بدهی شرکت بزرگ اورگرانده و چشم‌انداز افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا، بازارهای مالی در خصوص بسته زیرساختی چهار تریلیون دلاری ایالات متحده آمریکا و نیاز افزایش بدهی‌های فدرال کشور ابراز نگرانی می‌کنند و این مسئله را به عنوان ریسک بزرگ بازار در نظر می‌گیرند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.