یکشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022 ساعت ×
ایران به آفریقا ۱٫۲ میلیارد دلار صادرات داشت
20 اردیبهشت 1401 - 13:23
شناسه : 27566
در سال 1400 رقم خورد؛ طبق آمارهای منتشر شده، رییس اداره غرب و مرکز آفریقا در وزارت امور خارجه گفت: صادرات ایران به قاره آفریقا در سال ۱۴۰۰ با ۱۲۰ درصد رشد نسبت به سال 1399، به عدد یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علی‌اکبر رضایی رییس اداره غرب و مرکز آفریقا در وزارت امور خارجه، در همایش بررسی بازار کشور سنگال که با ارتباط ویدئو کنفرانسی سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور و نمایندگان تعدادی از مجموعه‌های صنعتی البرز همراه بود، اظهار داشت: غرب آفریقا جمعیتی نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر دارد و یک منطقه جمعیتی مناسب برای سرمایه‌گذاری و توسعه صادرات ایران است.

وی افزود: بیش از ۲۰ کشور از جمله سنگال، غنا، ساحل‌عاج، نیجریه، مالی و گینه در غرب آفریقا واقع شده است و از ظرفیت خوبی به لحاظ روابط تجاری برخوردار هستند.

رییس اداره غرب و مرکز آفریقا در وزارت امور خارجه، گفت: یکی از اهداف این همایش، آشنایی تجار، فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی البرز با ظرفیت های کشورهای غرب آسیا به عنوان بازار هدف گسترده و جاذب برای صادرات تولیدات و محصولات ایرانی است.

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از کالاها و محصولات مصرفی از مواد غذایی گرفته تا ماشین‌آلات، صنایع پتروشیمی، مشتقات نفتی و دیگر محصولات در سنگال وارداتی است، بیان کرد: این مهم، فرصت خوبی را برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایرانی فراهم کرده و شکوفایی تجارت خارجی، به تبع آن توسعه صادرات و رونق تولید داخلی کشور را رقم می‌زند.

رضایی با برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش‌ها و نشست‌هایی با حضور دیگر سفرای ایران در کشورهای حوزه غرب آفریقا، یادآور شد: با کمک مسئولان اتاق بازرگانی البرز و در قالب برگزاری چنین همایش‌هایی، ظرفیت کشورهای مختلف غرب آسیا را برای تجار و فعالان اقتصادی استان تشریح خواهیم کرد.

رییس اداره غرب و مرکز آفریقا در وزارت امور خارجه، با اشاره به تعاملاتی که میان کشورهای این حوزه و فعالان اقتصادی ایران تاکنون در قالب برگزاری همایش یا وبینار با برخی از اتاق‌های بازرگانی کشور از جمله اصفهان، کرمان و همدان برقرار شده است، ادامه داد: خوشبختانه از سوی اتاق البرز نیز، این فرصت فراهم شد و به تعامل بیشتر میان البرز و سنگال منجر می‌شود.

وی بیان کرد: اگر تنها بخشی از ظرفیت‌های ایران از جمله البرز، به سمت روابط اقتصادی با سنگال سرازیر شود، جهش قابل توجهی در روابط تجاری میان ایران و آن کشور ایجاد خواهد شد.

رضایی در پایان با این توضیح که در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹، صادرات ایران به قاره آفریقا بالغ بر ۱۲۰درصد افزایش داشت، خاطرنشان کرد: رقم صادرات مذکور برابر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده و این مهم، روزنه و چشم‌انداز خوبی را بر این اساس در گسترش روابط میان ایران و سنگال ترسیم می‌کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.