سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ Tuesday, 30 May , 2023 ساعت ×
بازار طلا در حالت بلاتکلیف ماند
16 بهمن 1400 - 11:34
شناسه : 24147
براساس گزارش‌های منتشر شده، نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز نشان داد که تحلیلگران وال استریت درباره روند قیمت طلا نظر خنثی داشته‌اند یا بدبین هستند در حالی که سرمایه‌گذاران خُرد همچنان خوش‌بینی خود را به روند افزایشی این فلز ارزشمند حفظ کرده‌اند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، اونس طلا در محدوده یک هزار و ۸۰۰ دلار اطراق کرده و ممکن است به این زودی جایی نرود. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا سه دلار و ۷۰ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش یافت و در یک هزار و ۸۰۷ دلار و ۸۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۱.۲ درصد رشد داشت.

تحلیلگران می‌گویند قیمت طلا وسط عوامل متضاد گیر افتاده است. از یک سو اقتصاد جهانی با تورم رو به رشد دست و پنجه نرم می‌کند و از سوی دیگر انتظارات بالایی برای تحکیم سیاست پولی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان وجود دارد. در این بین، با اقدام بانک‌های مرکزی برای کاهش نقدینگی، نوسان بازارهای مالی افزایش پیدا کرده است.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۷ نفر شرکت کردند که از میان آن‌ها پنج نفر معادل ۲۹ درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند. آرای کسانی که کاهش قیمت را پیش‌بینی کردند یا نظر خنثی داشتند مساوی و ۶ نفر معادل ۳۵ درصد بود.

در این بین، ۶۸۳ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آن‌ها ۳۸۵ نفر معادل ۵۶ درصد به افزایش قیمت طلا و ۱۵۲ نفر معادل ۲۲ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۴۶ نفر معادل ۲۱ درصد نظری نداشتند.

بعضی از تحلیلگران انتظار دارند قیمت طلا برای صعود با مانع روبه‌رو خواهد شد، زیرا بازارها روی افزایش بیش از چهار دور نرخ‌های بهره حساب می‌کنند. انتظارات رو به رشدی وجود دارد که فدرال رزرو در آغاز سیکل تحکیم سیاست پولی، ممکن است نرخ بهره را در ماه مارس ۵۰ واحد افزایش دهد.

آمار اشتغال ماهانه قوی آمریکا انتظارات مذکور را تقویت کرد. گزارش روز جمعه دولت آمریکا نشان داد اقتصاد این کشور در ماه ژانویه ۴۶۷ هزار شغل جدید ایجاد کرده است. این آمار فراتر از انتظارات بود و حتی بعضی از اقتصاددانان کاهش مشاغل را پیش‌بینی کرده بودند. تهدید تورم هم همچنان رو به رشد است و طبق گزارش اداره آمار نیروی کار، دستمزدها ماه میلادی گذشته بر مبنای ماهانه ۰.۷ درصد و بر مبنای سالانه ۵.۷ درصد رشد کردند.

کالین سیژینسکی استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت سرمایه SIA به کیتکونیوز، گفت: به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران بیشتر روی تورم دستمزد متمرکز شده‌اند که فشار بر بانک‌های مرکزی برای بالا بردن نرخ‌های بهره را حفظ می کند. سرمایه‌گذاران طلا در هفته جاری باید توجه دقیقی به آمار تورم داشته باشند که روز پنجشنبه منتشر می‌شود.

دارین نیوسام رییس شرکت دارین نیوسام آنالایز، بیان کرد: هیچ الگوی واضحی درباره نمودار روزانه قرارداد ماه آوریل طلا وجود ندارد. این قرارداد ممکن است مقاومت در سطح یک هزار و ۸۵۶ دلار و ۷۰ سنت را بیازماید یا تا سطح یک هزار و ۷۸۰ دلار و ۶۰ سنت عقب‌نشینی کند. بدون در نظر گرفتن آمار اشتغال ماه ژانویه، به نظر می‌رسد دلار آمریکا همچنان در یک روند نزولی کوتاه مدت است و این موضوع می‌تواند علاقه به خرید را در هفته جاری ایجاد کند.

اوله هانسن مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک در پایان خاطرنشان کرد: اگرچه وی درباره طلا در کوتاه مدت نظر خنثی دارد، اما بر این باور است که طلا پتانسیل افزایش قیمت دارد، زیرا موفق شد پس از انتشار آمار اشتغال، سطح یک هزار و ۸۰۰ دلار را حفظ کند. لذا تا زمانی که طلا مقاومت در سطح یک هزار و ۸۲۵ دلار یا حمایت در سطح یک هزار و ۷۸۰ دلار را نشکند، همچنان نظر خنثی خواهد داشت.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.