جمعه, ۱۲ خرداد , ۱۴۰۲ Friday, 2 June , 2023 ساعت ×
بهره‌برداری از پروژه بهینه‌سازی الکتروفیلتر ذوب‌آهن
26 دی 1400 - 12:16
شناسه : 23112
به همت تلاشگران ذوب‌آهن اصفهان، پروژه‌های بهینه‌سازی الکتروفیلتر ۱۱۰ آگلومراسیون و نصب بگ فیلتر واگن توزین کوره بلند به بهره‌برداری رسید.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ذوب‌آهن
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، وظیفه بخش آگلومراسیون تولید آگلومره با شرایط فنی مناسب جهت مصرف در بخش کوره بلند است. در فرایند تولید آگلومره، از مخلوط کردن چندین نوع ماده ریزدانه مختلف با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت که در پروسه‌های دیگر تولید می‌شوند، پس از مرطوب کردن، همگن کردن و عبور دادن آن‌ها از کوره پخت، ماده‌ای جدید با ترکیب شیمیایی یکنواخت به وجود می‌آید که به آن آگلومره (کلوخه) می‌گویند. طی فرایندهای پخت آگلومره در ماشین‌های پخت، تولید ذرات غبار به عنوان یک جنبه زیست‌محیطی منفی مطرح است.

طی سنوات گذشته به منظور حذف و کاهش پیامدهای نامطلوب ناشی از ماشین‌های پخت آگلومره پروژه ۵ گانه زیست‌محیطی تعریف و اجرا شد. این پروژه بر اساس استفاده از فناوری‌های پیشرفته تصفیه غبار و شامل مهندسی، ساخت و نصب ۶ عدد الکتروفیلتر بر روی خروجی ماشین‌های پخت شماره‌های ۱و۲و۳  واحد آگلومراسیون و مسیرهای انتقال مواد مربوطه بود. هر ۶ الکتروفیلتر این پروژه از سال ۹۴ به بهره‌برداری رسیده و میزان غبار را تا سطح استاندارد درجه ۲ ذرات سازمان حفاظت محیط‌زیست برای کارخانجات و کارگاه‌های صنعتی در خروجی دودکش‌ها کاهش داده است. در ادامه پروژه مذکور و به منظور ارتقاء شاخص‌های زیست‌محیطی و کمینه‌سازی میزان غبار خروجی از دودکش الکتروفیلتر ۱۱۰ و ارتقاء شاخص‌های بهداشت حرفه‌ای( کنترل گرد و غبار داخل کارگاهی در محدوده استانداردهای مرتبط) پروژه بهینه‌سازی الکتروفیلتر ۱۱۰ آگلومراسیون تعریف و فاز اجرایی آن در توقف آگلوماشین شماره یک آگلومراسیون از تاریخ ۱۴۰۰٫۰۶٫۱۹ آغاز و طی مدت ۱۲ شبانه روز و با صرف هزینه‌ای بالغ بر  ۸۰ میلیارد ریال انجام شد.

این اقدامات به عنوان گام اول اصلاحات و بهینه‌سازی بر روی الکتروفیلتر ۱۱۰ صورت گرفته و در روند تکمیل این پروژه فعالیت‌هایی برنامه‌ریزی و در حال اقدام است. بنابراین از آنجایی که اهداف این پروژه مطابق اندازه‌گیری‌های انجام گرفته توسط آزمایشگاه معتمد محیط زیست محقق شده است، در گام بعدی برای حفظ و تثبیت این شرایط اقدام خواهد شد و در ادامه نیز، برنامه‌ریزی‌های لازم جهت اجرای عملیات گام اول برای دو الکتروفیلتر ۱۲۰ و ۱۳۰ با توجه به تجربیات کسب شده اقدام می‌شود.

در پایان لازم است که از کلیه همکاران حوزه‌ها و مدیریت‌های مختلف کارخانه و پیمانکار پروژه که با تلاش مجدانه خویش نتایج مثبت یاد شده را رقم زدند و از مساعدت منصور یزدی‌زاده مدیرعامل شرکت که همواره ضمن تاکید بر بهبود شرایط زیست‌محیطی کارکنان و مردم شریف منطقه، با حمایت‌های بی‌دریغ خویش اجرای پروژ‌های زیست‌محیطی در شرکت را ممکن و هموار ساخته‌اند سپاسگزاری نماییم.

ب: پروژه بگ فیلتر واگن توزین کوره بلند شماره یک

در امتداد پروژه‌های بهبود زیست محیطی شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان، در کارگاه واگن توزین کوره بلند شماره یک به علت عدم وجود سیستم تهویه برای جمع‌آوری گرد و غبار حاصل از  تعیین میزان تناژ مواد مختلف شارژی به کوره بلند( شامل کک متالوژی، سنگ‌آهن، آگلومره و مواد کمک ذوب) به کوره بلند پروژه نصب بگ فیلتر  واگن توزین کوره بلند شماره یک با هدف کاهش گرد و غبار کارگاهی به زیر ۵ میلی‌گرم بر مترمکعب تعریف شد. یکی دیگر از اهداف اصلی پروژه جلوگیری از انتشار آلاینده‌های  واحد مذکور به محیط‌زیست و کنترل خروجی مربوطه به زیر ۳۰ میلی‌گرم بر نرمال متر مکعب بوده است.

این پروژه با استفاده از توان شرکت‌های داخلی از مورخه ۱۳۹۷٫۰۱٫۰۸ و با هزینه بالغ بر ۴۹.۳ میلیارد ریال و ۱۱۶۶۱۴ یورو آغاز و طی یک برنامه زمان‌بندی سه ساله در آبان‌ماه ۱۴۰۰ به بهره‌برداری رسید. در طول این پروژه میزان ۱۵۰ متر مکعب خاکبرداری، ۲۰۰ متر مکعب بتن‌ریزی، ۱۳۲ تن اسکلت فلزی به شرح(ونتیلاتور۸ تن، بگ فیلتر۴۵ تن، نوار نقاله ۱ تن، داکتینگ(شامل دودکش، کانال، هود و دمپر) ۶۶ تن، الاواتور۳ تن، بونکر ذخیره غبار ۵ تن)، تعداد۶۴۰ بگ پلی استر سوزنی و سیستم جت پالس استفاده شد. در حال حاضر عملیات نصب تجهیزات  و تست سرد و گرم به صورت ۱۰۰ درصد انجام گرفته است و در مرحله رفع پانچ لیست‌ها قرار دارد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.