پنج شنبه, ۶ بهمن , ۱۴۰۱ Thursday, 26 January , 2023 ساعت ×
بهره‌مندی شرکت نفت از ظرفیت تولید دانش‌بنیان
06 فروردین 1401 - 11:09
شناسه : 25892
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه بهبود اقتصاد نفت و گاز در گرو تولید دانش‌بنیان است، گفت: شرکت ملی نفت ایران از ظرفیت شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در این زمینه بهره‌مند خواهد شد.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی و سخنرانی روز بعد، دریچه جدیدی از اقتصاد را مطرح کردند؛ جان کلام سخنان رهبری این بود که اقتصاد مواد و تولید ثروت‌آفرین محقق نمی‌شود مگر اینکه از مسیر دانش‌بنیان بودن عبور کند و تولیدی زیبنده ملت ایران است که دانش‌بنیان باشد.

وی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران و بخش بالادستی صنعت نفت، بخشی فناورمحور، سرمایه‌بر و درآمدزاست، افزود: اگر می‌خواهیم کاهش قیمت تمام شده داشته و هزینه‌ها را کاهش دهیم، همان طور که رهبر انقلاب فرمودند باید اقتصاد دانش‌بنیان داشته باشید. لذا در هفت سال آینده ۱۶۰ میلیارد دلار پروژه‌های توسعه‌ای داریم که ۹۰ میلیارد دلار آن در بخش نفت و ۷۰ میلیارد دلار آن در بخش توسعه میدان‌های گازی خواهد بود.

 طراحی نقشه راه در ستاد تحول فناوری‌های دانش‌بنیان

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه در اواخر سال گذشته ستاد تحول فناوری‌های دانش‌بنیان در شرکت ملی نفت ایران راه‌اندازی شد، گفت: رهبر انقلاب در آن روزها بر فعالیت دانش‌بنیان در صنایع بزرگ به‌ویژه صنعت نفت تاکید کردند و ما در شرکت ملی نفت ایران به سرعت این بخش را راه‌اندازی و فعال کردیم و نقشه راه بخش بالادستی نفت در این ستاد طراحی خواهد شد. در همه قراردادهای توسعه‌ای، دانش‌بنیان کردن اقتصاد نفت و گاز را در نظر خواهیم گرفت.

 کوشش متفاوت و جهادی برای ساخت داخل کالا و تجهیزات

خجسته مهر بیان کرد: اقدام دیگری که باید انجام دهیم، کوشش متفاوت و جهادی برای ساخت داخل کالاها و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت است که در دستور کار ما قرار دارد، زیرا صنعت نفت فناور محور است و اگر می‌خواهیم تحریم‌ها را خنثی کنیم باید در این مسیر گام برداریم.

وی دیگر اقدام ملی و راهبردی را در زمینه بهبود تولید نفت و گاز و ازدیاد برداشت خواند و اذعان داشت: در این زمینه شاهد گسترش فعالیت‌ها در ابعاد مختلف خواهیم بود و در شرکت ملی نفت مراکز ازدیاد برداشت را گسترش خواهیم داد.

وی افزود: در اسفندماه برای احیای چاه‌های کم‌بازده و غیرفعال فراخوان دادیم و بیش از ۵۰ شرکت فناور در این بخش اعلام حضور کردند که در این بخش ظرفیت ۷۰۰ میلیون دلار پروژه وجود دارد.

سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در مناطق نفت‌خیز جنوب

معاون وزیر نفت افزود: شرکت نفت یک سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری طی سال‌های آینده در مناطق نفت‌خیز جنوب خواهیم داشت که پیوست فناوری هم خواهد داشت.

خجسته‌مهر در پایان خاطرنشان کرد: انشاالله بتوانیم با برنامه‌ریزی و اقدام‌های جهادی فرمایشات مقام معظم رهبری را به منصه ظهور برسانیم و بی‌شک این یک تکلیف در صنعت نفت به‌عنوان پیشتاز جهاد اقتصادی و یک ماموریت ملی و اولویت اساسی ما در شرکت ملی نفت ایران است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.