چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲ Wednesday, 6 December , 2023 ساعت ×
بورس کالا محلی برای کشف قیمت های محصولات فولادی است
24 آبان 1399 - 4:24
شناسه : 1417
مدیرعامل فولاد هرمزگان گفت: بورس کالا محل بسیار مناسبی برای کشف قیمت های محصولات فولادی است و از شفافیت لازم برخوردار است.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، فرزاد ارزانی روز جمعه  افزود:حمایت از بورس کالا به منزله حمایت از شفافیت بوده و ضروری است بر اساس قانون عرضه و تقاضا قیمت در بورس کالا کشف و بر اساس آن قیمت های زنجیره فولاد تعیین شود.

وی ادامه داد: در این راستا ضروری است رابطه منطقی و برد – برد بین صنایع معدنی و تولیدکنندگان فولاد ایجاد شود و رقابت در بین آنها به شراکت تبدیل شود.

وی، ایجاد مشوق های اقتصادی از جمله تسهیلات کم بهره را بخشی از راه حل افزایش صادرات و ارزآوری است ، اضافه کرد: صادرات در صنعت فولاد انتخاب نیست بلکه اجبار است، در غیر این صورت واحدهای فولادی دچار کاهش تولید خواهند شد.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان اظهارداشت: همچنین با اشاره به نبود زیرساخت مناسب بین مناطق ویژه اقتصادی و سیستم بانکی کشور و عدم اتصال گمرک منطقه ویژه به سیستم بانکی و بانک مرکزی، کمک در رفع تعهد ارزی شرکت های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس را خواستار شد .

ارزانی یاد آورشد: تعهدات ارزی در مناطق ویژه همواره انرژی زیادی از شرکت ها به دلیل کاغذ بازی فراوان آن می گیرد و شرکت های مستقر در مناطق ویژه با مشکلات عدیده ای در جهت رفع تعهدات ارزی مواجه هستند.

به گفته وی ضروری است برای مناطق ویژه درصد پرونده های رفع تعهد ارزی نشده از ٢٠درصد به حداقل ٤٠ درصد افزایش یابد تا این شرکت ها بتوانند ثبت سفارش های خود را به موقع انجام دهند.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به زنجیره تامین مواد اولیه ،گفت: از مهم ترین موارد در جهت افزایش تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی، تامین به موقع و پایدار مواد اولیه معدنی مورد نیاز صنایع فولاد کشور است.

ارزانی با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا اظهار داشت: بیشترین حجم این تحریم ها بعد از صنایع نفت و گاز، شرکت های فولادی از جمله فولاد مبارکه، هرمزگان و…را هدف قرار داد و با وجود تمام این محدودیت ها ایران با افزایش تولید در رده دهم کشورهای تولیدکننده فولاد جهان قرار گرفت.

وی تصریح کرد: با توجه به برنامه توسعه فولاد کشور و تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴، با وجود زیرساخت های مطمئن، مجاورت با آب های نیلگون خلی فارس و نبود مشکل آب در استان هرمزگان، می توان در منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس حداقل ۱۰ میلیون تن فولاد تولید کرد.

مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به تاثیر این رویداد بر توسعه پایدار منطقه گفت: در حال حاضر ۴ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه تولید می شود و برای تحقق تولید ۱۰ میلیون تن فولاد، نیاز است بین ۶ تا ۷ میلیون تن به ظرفیت تولید فولاد در استان اضافه شود و به این ترتیب استان هرمزگان به دومین قطب صنعت فولاد کشور تبدیل خواهد شد.

هم اکنون بیش از ۳۰ میلیون تن فولاد در کشور تولید می شود که حدود ۱۵ میلیون تن آن مصرف داخلی است و مابقی باید صادر شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.