چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲ Wednesday, 6 December , 2023 ساعت ×
سه اصل اساسی در طرح جامع فولاد کشور
21 فروردین 1400 - 14:15
شناسه : 10121
رییس هیات عامل ایمیدرو در نشست ویدئوکنفرانس پایش نسخه هفتم طرح جامع فولاد که با حضور مدیرعامل شرکت ملی فولاد و معاون طرح‌های توسعه معادن و صنایع معدنی و مدیران ایمیدرو برگزار شد، گفت: به روزرسانی طرح جامع فولاد سه نکته اساسی دارد که نیاز است پیش از ابلاغ رسمی، به طور دقیق مشخص و تبیین شوند. جامع و کامل بودن، ارائه برنامه عملیاتی و ضمانت اجرایی برای تمامی دستگاه‌های مرتبط، جزو اصول این طرح جامع محسوب می‌شود.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، وجیه‌الله جعفری رییس هیات عامل ایمیدرو، اظهار داشت: در گام نخست، سیاست‌های این طرح باید تمام ابعاد توسعه صنعت فولاد شامل به‌روزرسانی دانش و استفاده از نسل چهارم انقلاب صنعتی، زیرساخت‌ها،‌ تامین مالی، توسعه صنایع پایین‌دستی و ارزش‌افزوده را به صورت جامع در نظر گرفت.

وی افزود: قابلیت تبدیل طرح جامع به برنامه عملیاتی، یکی از ضرورت‌های این طرح است که نقش ایمیدرو، شرکت ملی فولاد، تهیه و تولید مواد معدنی ایران، تشکل‌ها و نیز نهادهای مرتبط که مجوز ارائه می‌کنند، تعیین و تبیین کنند.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین پس از تبادل نظر با سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت معدن و تجارت، گفت: مقرر شد موضوعات فوق دوباره بررسی، بازبینی و در نهایت به وزیر صنعت معدن و تجارت ارائه شود.

ضمانت اجرایی طرح جامع فولاد

جعفری تاکید کرد: هدف از ارائه طرح به وزیر و پس از آن دولت، مشخص شدن ضمانت اجرایی به عنوان رکن نهایی طرح جامع فولاد است؛ به‌گونه‌ای که شاهد اقدامات هماهنگ و یکپارچه در مسیر اجرای طرح جامع فولاد شویم.

وی ادامه داد: نسخه به‌روزشده طرح جامع، صفر تا صد زنجیره فولاد را پوشش خواهد داد. بنابراین با ضمانت اجرایی که این طرح خواهد داشت، مبنایی برای تصمیم‌گیری و توسعه صنعت فولاد خواهد شد.

طرحی پیشرو

سعید زرندی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت نیز طی سخنانی کوتاه، اعلام کرد: پس از نهایی شدن مباحث فوق در طرح جامع فولاد، صورت‌جلسه‌ای آماده و به امضای وزیر می‌رسد.

وی یادآور شد: فولاد جزو ۹ صنعت پیشرو است که از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت، مشخص شده و در حال نهایی شدن است.

زرندی تاکید گرئ: پیشتر طرح جامع سرب و روی، آماده شده که از جامعیت قابل توجهی برخوردار است و با اهداف ترسیم شده، تطابق دارد

وابستگی سرمایه‌گذاری‌‌ به طرح جامع فولاد

محمد آقاجانلو معاون ایمیدرو در ادامه گفت: هدایت سرمایه‌گذاری‌ها، اولویت‌بندی پروژه‌ها، نحوه تامین زیرساخت، امور زیست‌محیطی و تغییرات تکنولوژیکی از جمله مواردی در طرح جامع فولاد است که نیاز به تبیین از سوی مشاور دارد.

همچنین علی رضا رشیدی مدیرعامل شرکت ملی فولاد، بیان کرد: شاکله کلی مواد اولیه طرح جامع فولاد، تامین از داخل کشور است اما باید تمام ابعاد پروژه‌هایی که در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خلیج‌فارس و چابهار نیز در حال اجرا یا طراحی است، دیده شود.

زنجیره فولاد، متوازن حرکت می‌کند

در این نشست، شرکت فولاد تکنیک به عنوان مشاور طرح جامع فولاد، گزارشی از بخش‌های مختلف طرح جامع ارائه داد. طبق این گزارش، زنجیره فولاد به رغم اینکه تا سال ۱۳۹۲ از توازن برخوردار نبوده است، اما طی سال‌های گذشته به صورت متوازن در بخش‌های کنسانتره سنگ‌آهن، گندله سنگ‌آهن، آهن‌اسفنجی و فولاد خام رشد مناسبی از خود نشان داده است. همچنین این توازن تا افق ۱۴۰۴ نیز ادامه خواهد یافت.

ایران طی سه سال اخیر در جایگاه دهم تولیدکنندگان جهانی فولاد قرار داشته است. ظرفیت تولید فولاد خام ایران بر اساس عملکرد انتهای سال ۱۳۹۹، نشان از آمار ۳۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تنی می‌دهد. ظرفیت تولید گندله سنگ‌آهن ۶۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن و کنسانتره سنگ‌آهن ۶۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تن محاسبه می‌شود

همچنین ۴٫۴ میلیارد یورو برای طرح های توسعه و ۹٫۲ میلیارد یورو برای بخش زیرساخت مورد نیاز است که مجموع سرمایه مورد نیاز را به ۱۳٫۶ میلیارد یورو می‌رساند. از سوی دیگر نکاتی که باید بر روی آن تاکید کرد شامل حضور کنسرسیوم‌های بخش خصوصی در اکتشاف است. علاوه بر این، تاکید بر انجام اکتشافات در عمق، رشد استفاده از قراضه‌آهن برای جلوگیری از فشار بر بیش از حد بر تامین کنسانتره سنگ‌آهن، گندله‌سازی و آهن‌اسفنجی و نیز‌ تامین مواد اولیه به ویژه کم‌عیار از معادن کوچک، جزو نکات مورد توجه نسخه جدید طرح جامع فولاد است. یکی دیگر از نکات این طرح، دوری گزینی از نگاه بخشی و جلوگیری از احداث کارخانه‌های زنجیره فولاد در مناطق کم‌آب است. از همین رو باید توسعه در مناطق جنوبی و سواحل دریاهای آزاد، متمرکز شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.