جمعه, ۴ آذر , ۱۴۰۱ Friday, 25 November , 2022 ساعت ×
تسهیلات بی‌فایده تولید
17 اردیبهشت 1401 - 12:57
شناسه : 27397
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، با وجود اینکه مهم‌ترین مشکل واحدهای صنعتی راکد، کمبود نقدینگی بوده و بارها نیز این موضوع اعلام شده که کمبود سرمایه‌درگردش، یکی از مهم‌ترین مشکلات واحدهای تولیدی فعال است، آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که بیشترین تسهیلات بانکی، صرف سرمایه‌درگردش شده است.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، ‌طبق جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت، طی ۱۱ ماهه سال گذشته در مجموع نزدیک به دو هزار و ۵۴۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش‌های کشاورزی، ‌صنعت و معدن، ساختمان و مسکن، ‌بازرگانی، خدمات و بخش‌های متفرقه پرداخت شده که ۶۶ درصد معادل عدد تقریبی یک هزار و ۶۷۸ میلیارد تومان، صرف تامین سرمایه‌درگردش در بخش‌های مختلف شده که بیشترین سهم از این تسهیلات را به خود اختصاص داده است.

بخش صنعت و معدن در این مدت، ۷۷۶ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان تسهیلات از بانک‌ها و موسسات اعتباری دریافت کرده که ۷۹.۲ درصد معادل ۶۱۴ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان از آن، به تامین سرمایه‌درگردش تخصیص داده شد. برای بخش بازرگانی نیز طی ۱۱ ماهه سال گذشته، ۳۸۹ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده که حدود ۴۷.۲ درصد از آن، صرف تامین سرمایه‌درگردش شده است.

بخش خدمات، کشاورزی و مسکن نیز در این مدت به ترتیب، یک هزار و ۵۵ میلیارد تومان، ۱۷۶ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان و ۱۴۴ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند که سهم تامین سرمایه‌در‌گردش از آن به ترتیب ۶۷.۷، ۶۹.۴ و ۲۹.۲ درصد، بوده است.

بقیه تسهیلات بانکی در چه بخش‌هایی استفاده می‌شود؟

در این میان سهم ایجاد، توسعه و خرید کالای شخصی از کل تسهیلات بانکی پرداخت شده، به بخش‌های مختلف به ترتیب ۱۱.۵، ۷.۵ و ۷.۱ درصد است. همچنین بخش تعمیر و خرید مسکن که به ترتیب ۲.۲ و ۱.۶ درصد از تسهیلات بانکی را دریافت کرده، کم‌ترین سهم از این تسهیلات را به خود اختصاص داد. در سال‌های اخیر، بارها اعلام شده که کمبود سرمایه‌در‌گردش یکی از مهم‌ترین مشکلات واحدهای تولیدی است.

شایان ذکر است که طبق آمار سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، مهم‌ترین مشکل واحدهای صنعتی راکد کمبود نقدینگی بوده است؛ به طوری که ۵۵.۴ درصد از کل واحدهای راکد به دلیل همین مشکل با توقف تولید مواجه شده‌اند. این وضعیت نشان می‌دهد یا تسهیلات بانکی به درستی صرف سرپا نگه داشتن واحدهای تولیدی نمی‌شود و یا مقدار آن برای حل مشکلات صنایع کافی نیست.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.