دوشنبه, ۷ فروردین , ۱۴۰۲ Monday, 27 March , 2023 ساعت ×
تعریف۱۰ پیشران برای جهش صنعت لوازم خانگی
08 تیر 1401 - 18:32
شناسه : 29669
معاون هماهنگی و امور کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه راهبردی صنعت لوازم خانگی تدوین شده که در آن، بر صادرات و زنجیره‌ای شدن تولید تاکید شده است.
ارسال توسط : منبع : مهر
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، معاون هماهنگی و امور کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهدی نیازی در مراسم اهدای گواهینامه رتبه‌بندی به دو واحد صنعتی برتر قطعه‌ساز، اظهار داشت: در حوزه لوازم خانگی، وزارت صنعت، معدن و تجارت چند موضوع را به عنوان سرفصل در محورهای مختلف و به عنوان اولویت اعلام کرده که تدوین برنامه راهبردی صنعت لوازم خانگی، محور نخست این برنامه است.

وی افزود: مبارزه با قاچاق از جمله برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری است که با قطعات خودرو و لوازم خانگی آغاز شده است. کیفیت خدمات پس از فروش و ضمانت‌نامه و کاهش مصرف انرژی، دیگر محور اصلی و اولویت برنامه‌های وزارتخانه در حوزه لوازم خانگی خواهد بود.

معاون هماهنگی و امور کسب‌‌وکار وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین از تهیه برنامه دانش‌بنیان از ابتدای سال جاری و ابلاغ آن خبر داد و بیان کرد: روز چهارشنبه هشتم تیر ماه، موافقت‌نامه میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت علوم در راستای توسعه آموزش نیروی انسانی تحصیل کرده و طرح‌محور و تقاضامحور کردن تحقیق و توسعه، منعقد خواهد شد تا نیاز و تقاضای صنعت به دانشگاه‌ها هدایت شود.

نیازی، گفت: ۱۰ پیشران فناوری در این برنامه تعریف شده است که یکی از آن‌ها در حوزه لوازم خانگی خواهد بود که باید در برنامه‌ای دو ساله به جهش فناوری دست پیدا کند. گذار از مونتاژکاری به عمق ساخت داخل و تامین مالی زنجیره‌ای و پرداخت تسهیلات مبتنی بر فاکتور، دیگر محورهای برنامه یاد شده وزارت صمت است.

تاکید بر محوریت بخش خصوصی و تشکل‌ها

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اجرای سیاست‌های حاکمیتی بر حضور تشکل‌ها و بخش خصوصی در کنار خود تاکید دارد. همچنین این وزارتخانه خود را نیازمند به مشورت با بخش خصوصی و تشکل‌ها می‌داند و معتقد است محور اساسی کارها در این وزارتخانه، انجمن‌ها و تشکل‌ها به نمایندگی از بخش خصوصی هستند.

نیازی تصریح کرد: تلاش بر این است که تشکل‌ها محور اصلی کار باشند و برنامه‌هایی را که در این وزارتخانه دنبال می‌کنیم، برای بخش خصوصی بوده است و از آن‌ها پشتیبانی خواهیم کرد. با توجه به اصلاح ساختار وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال گذشته، رویکرد اصلی متمرکز کردن رشته فعالیت‌ها در یک دفتر بود تا این دفتر مدعی و پیگیری‌کننده مسائل مربوط به انجمن‌ها و تشکل‌ها باشد. دفاتر یاد شده و تشکل‌های تخصصی باید ارتباط مستمر و دوجانبه داشته باشند.

معاون هماهنگی و امور کسب‌ و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: ارتباط با تشکل‌ها، هم‌افزایی بین آن‌ها و یکپارچه‌سازی آن‌ها، جزو مباحث اصلی است تا با یک زبان واحد و قدرت بیشتری پیگیر مسائل و مشکلات حوزه باشیم.

انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری

در این مراسم رییس هییت‌مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، اذعان کرد: باید گفت‌وگوی دوجانبه بین دولت و تشکل‌ها شکل بگیرد تا آن‌ها بتوانند به دولت برای توسعه اقتصادی و رشد صنعتی کمک کنند.

علیرضا دانیالی با انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری، تاکید کرد: ۶ ماه بود که پنج قلم کالای اساسی لوازم خانگی اجازه افزایش قیمت نداشتند و در نهایت ۱۵ درصد برای تلویزیون و ۱۰ درصد برای سایر اقلام لوازم خانگی از ابتدای تیر ماه، مجوز افزایش قیمت صادر شد. صنعت لوازم خانگی با این میزان افزایش قیمت نمی‌تواند مدت زیادی دوام بیاورد و همین مسئله سبب کاهش و در نهایت افزایش هزینه‌های تولید خواهد شد.

شایان ذکر است که نظر به برنامه‌ریزی‌های انجام شده در انجمن صنایع لوازم‌ خانگی ایران در راستای توسعه صنعت قطعه‌سازی به عنوان موتور محرکه صنعت، طرح رتبه‌بندی قطعه‌سازان عضو انجمن اجرایی شد.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.