چهارشنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲ Wednesday, 31 May , 2023 ساعت ×
تقاضای جهانی برق طی سال ۲۰۲۱ در دنیا افزایش یافت
29 دی 1400 - 12:10
شناسه : 23328
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که بهبود اقتصادها از بحران کرونا، تقاضا برای برق را ۶ درصد در کل دنیا طی سال گذشته میلادی بالا برده که بالاترین رقم از ۲۰۱۰ یعنی زمان بهبود از رکود مالی ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بوده‌ و بیشتر آن از انرژی‌های غیر تجدیدپذیر مثل زغال‌سنگ و گاز تامین شده است.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، در گزارش این آژانس آمده ‌است که افزایش تقاضا برای برق به‌دنبال بیرون آمدن اقتصادها از قرنطینه‌های ۲۰۲۰، زنجیره‌های عرضه زغال‌سنگ و گاز طبیعی را با مشکل مواجه کرده و قیمت عمده‌فروشی برق را بالا برده‌است. با وجود رشد انرژی‌های تجدیدپذیر، تولید برق از زغال‌سنگ و گاز به بالاترین رقم در ۲۰۲۱ رسید و رکورد جدیدی در تولید سالانه دی‌اکسیدکربن در جهان ثبت کرد.

بخش صنعت بالاترین تقاضا برای برق را در سال گذشته میلادی داشته و پس‌از آن بخش‌های خدمات و بخش خانگی قرار دارند. علی‌رغم تمام قول‌های داده‌شده برای صفر کردن تولید کربن و آلاینده‌های جوی و استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر، زغال‌سنگ بیش‌از نیمی از افزایش تقاضای جهانی برای برق را در اختیار داشته و تولید برق از این سوخت آلاینده به بالاترین رقم رسیده‌است.

گفتنی است، تولید برق از زغال‌سنگ به‌خاطر قیمت رقابتی آن در برابر گاز، ۹ درصد افزایش داشته که سریع‌ترین رشد را از ۲۰۱۱ نشان می‌دهد. تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر هم ۶ درصد در ۲۰۲۱ علی‌رغم شرایط جوی نامناسب مخصوصا در بخش برق آبی افزایش‌یافته است. کل تولید دی‌اکسیدکربن از بخش برق در دنیا ۷ درصد بالا رفته و رکورد جدیدی ثبت کرده‌است.

فاتح بیرول رییس آژانس بین‌المللی انرژی در بیانیه‌ای اعلام کرد که افزایش شدید قیمت برق باعث بروز مشکلاتی برای بسیاری از خانواده‌ها و کسب‌وکارها در سراسر دنیا شده و عامل بسیاری از تنش‌های اجتماعی و سیاسی بوده ‌است.

وی در پایان خواستار سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش فناوری انرژی‌های کم کربن مانند انرژی‌های تجدیدپذیر، کارآمدی انرژی، برق هسته‌ای و توسعه شبکه‌های برق هوشمند برای مهار قیمت بالای برق و سطح آلایندگی تولید آن شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.