جمعه, ۴ آذر , ۱۴۰۱ Friday, 25 November , 2022 ساعت ×
تلاش ایمیدرو در افزایش بهره‌وری شرکت‌ها تحسین برانگیز است
15 اسفند 1400 - 10:23
شناسه : 25377
رییس هیات عامل ایمیدرو در آیین هشتمین همایش جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی گفت: مدیران شرکت‌ها و مجتمع‌ها تجارب خود در رشد بهره‌وری را به اشتراک بگذارند تا شرایط انتقال دانش مهیا شود.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، وجیه‌الله جعفری رییس هیات عامل ایمیدرو در آیین هشتمین همایش جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی، اظهار داشت: ایمیدرو با هدف ایجاد انگیزه در صنعت، برگزاری این همایش را طی سال‌های گذشته در دستور کار قرار داد و ارزیابی عملکرد شرکت‌ها را با همکاری سازمان ملی بهره‌وری عملیاتی کرد.

وی با بیان اینکه بهره‌وری پایه و اساس توسعه شرکت‌ها و سازمان‌ها برای رشد است، افزود: نتیجه این همگرایی و ارزیابی منجر به رشد عملکرد شرکت‌ها در حوزه بهره‌وری شد و شرکت‌ها این مهم را در برنامه‌های خود قرار داده‌اند.

رییس هیات عامل ایمیدرو، گفت: آثار جایزه بهره‌وری می‌تواند در مدیریت شرکت‌ها متبلور شود و همچنین انگیزه‌ای برای آینده باشد. در کشورهای صنعتی «بهره‌وری» به عنوان یک عامل رقابت‌پذیر است از این رو اگر به دنبال صنعتی شدن کشور هستیم؛ به طور حتم باید دارای فرهنگ و تفکر بهره‌وری باشیم. چنانچه یک سوم رشد اقتصادی را از محل بهره‌وری برنامه‌ریزی کنیم، بهره‌وری باید به عنوان اساس امور باشد.

ارایه مشوق به شرکت‌های پیشرو در بهره‌وری

جعفری بیان کرد: با هدف ایجاد انگیره بین شرکت‌های پیشرو در امور بهره‌وری می‌توان اقدام به ارائه مشوق‌های مختلف کرد. به طور مثال با ارائه مشوق‌های مالیاتی می‌توان در راستای بهره‌ور شدن شرکت‌ها و رشد اقتصادی گام برداشت و با این برنامه‌ریزی ایجاد انگیره کرد.

وی ادامه داد: کمیته ارزیاب شرکت‌ها در جایزه بهره‌وری می‌توانند موضوع ارائه مشوق را در برنامه‌های خود قرار دهد تا اگر نیازمند به اخذ مجوز و اصلاح قوانین در مجلس شورای اسلامی باشد، پیگیری‌های لازم انجام شود.

جایگاه برتر معدن و صنایع معدنی در بهره‌وری

رییس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنان خود، اذعان داشت: رشد بهره‌وری عوامل تولید بخش معدن از سال ۱۳۹۱ حدود ۵.۲ درصد است و بخش کشاورزی ۳.۸ درصد و سایر بخش‌ها کم‌تر از یک درصد هستند. هرچند باید تاکید کرد که حوزه معادن نیازمند وضعیت مطلوب‌تری است.

جعفری با اشاره به عوامل تاثیرگذار در رشد بهره‌وری، عنوان کرد: استحصال حداکثری از ارزش کانسنگ و کاهش ضایعات، استفاده از فناوری‌های روز، بالابردن بهره‌وری در استخراج و تولید، حمل و نقل، کاهش قیمت تمام شده از جمله عوامل تاثیرگذار در رشد بهره‌وری است.

وی افزود: در این زمینه با استفاده از فناوری‌های جدید باید به سمتی حرکت کنیم که شاهد آثار بهره‌وری باشیم. در حال حاضر رقابت‌پذیری در اقتصاد از اهمیت بالایی برخوردار است و در این زمینه آثار بهره‌وری از نکات کلیدی به شمار می‌آید.

رییس هیات عامل ایمیدرو در پایان خاطرنشان کرد: به طور مثال برای حفظ بازار اقتصادی در قیمت‌گذاری‌ها باید به سمت کاهش بهای تمام شده رفت و در این راستا باید عوامل تاثیرگذار در قیمت تمام شده که یکی از موارد آن بهره‌وری است را مورد توجه قرار داد، به طور یقین این راهبرد در افزایش کارایی و اثربخشی موثر است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.