جمعه, ۱۱ فروردین , ۱۴۰۲ Friday, 31 March , 2023 ساعت ×
تلاش ذوب‌آهن برای دریافت مجدد سهمیه سنگ‌آهن
27 مهر 1400 - 11:53
شناسه : 19338
معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین مشکل و کمبود شرکت در تامین سنگ‌آهن ریزدانه و درشت‌دانه است، گفت: این شرکت برای تامین میلگرد و انواع تیرآهن جهت ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال مشکلی ندارد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، مهرداد تولائیان معاون بهرهبرداری شرکت ذوبآهن اصفهان در خصوص سیاست جدید دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال و اعلام آمادگی شرکت، اظهار داشت: برای ساخت ساختمان دو روش وجود دارد؛ یکی ساخت از طریق سازه‌های بتنی که در این شرایط ذوب‌آهن می‌تواند تامین‌کننده میلگرد باشد، در روشی دیگر ساختمان‌سازی براساس اسکلت فلزی که در آن از تیرآهن‌های H و سایر پروفیل‌ها استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه ذوب‌آهن در تولید میلگردهای ساختمانی محدودیتی ندارد و می‌تواند نیازهای ساختمان‌هایی که در این برنامه است را تامین کند، افزود: از سوی دیگر ذوب‌آهن در تامین و تولید انواع پروفیل و تیرآهن‌ها هیچ مشکلی ندارد و می‌تواند مصالح مورد نیاز ساختمان‌ها را در هر دو مدل ساخت تامین کند.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به اینکه در چند سال و به خصوص چند ماه گذشته بازار داخلی کاملا در رکود به سر می‌برد، گفت: رکود در این حوزه به دلیل این است که پروژه‌های عمرانی طی چند سال گذشته کم‌تر اجرایی شده و میلگرد و تیرآهن در داخل کشور مصارف بالایی نداشته است.

تولائیان با اشاره به اینکه ظرفیت داخلی کشور به خصوص در شاخه میلگرد که تولیدکنندگان زیادی دارد، بالا است، بیان کرد: همچنین ذوب‌آهن و تعداد محدودی از کارخانجات تولیدکننده تیرآهن هستند، اما باید توجه داشت امروز بازار داخل دچار خلاء است که این چالش با تعریف چنین پروژه‌هایی همچون ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، پُر می‌شود. به طور قطع تولیدکنندگان زمانی که متوجه ‌شوند تقاضا در بازار داخل وجود دارد، تمرکز و اولویت خود را برای تامین نیاز داخل می‌گذارند و در این زمینه برنامه‌ریزی خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه اگر عرضه و تقاضا در بازار داخل متعادل شود، همپای آن شرایط بازار فولاد در داخل کشور تثبیت می شود، ادامه داد: برای تولیدکنندگان انواع پروفیل همچون ذوب‌آهن، اگر ساخت و ساز ساختمان در کشور رونق پیدا کند، طبیعتا این ظرفیت برای تامین نیاز داخل کشور وجود دارد، اما امروز به دلیل رکود بازار ساخت و ساز مسکن و پروژه‌های عمرانی بیشتر تولیدکنندگان تمرکز خود را بر روی سایر محصولات و صادرات گذاشته‌اند.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن اصفهان اما تامین مواد اولیه را بزرگ‌ترین چالش و مشکل صنایع فولادی کشور از جمله ذوب‌آهن دانست و اذعان داشت: در تولید کارخانجات بزرگ همچون ذوب‌آهن پایداری و یکنواختی تولید بسیار حائز اهمیت است، هر چند در چند سال گذشته با کمبود مواد اولیه مواجه بوده‌ایم، اما به این معنا نیست که تولید را متوقف می‌کنیم.

تولائیان تصریح کرد: ذوب‌آهن به عنوان یکی از کارخانجات بزرگ کشور با نقش مهم در اشتغال، درآمدهای ارزی و …، انتظار دارد حمایت‌های دولتی از این شرکت به خصوص در بحث اختصاص سهمیه مواد اولیه صورت بگیرد و این امر می‌تواند ذوب‌آهن را از چالش‌های اولیه دور کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین مشکل و کمبود ذوب‌آهن در تامین سنگ‌آهن ریزدانه و درشت‌دانه است، یادآور شد: هر چند این شرکت با نوساناتی در بحث زغال مواجه است، اما به دلیل اینکه عمده مصرف‌کننده زغال در کشور ذوب‌آهن است، تامین این محصول قابل مدیریت خواهد بود.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن اصفهان در پایان با اشاره به وعده دولت در خصوص تامین سنگ‌آهن برای ذوب‌آهن، خاطرنشان کرد: اگرچه دولت در برهه‌ای از زمان تخصیص یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن سنگ‌آهن را برای شرکت اجرا کرد، اما بعد از آن دیگر این قرارداد تمدید نشد، اما ذوب‌آهن با وجود تغییرات دولت و وزارتخانه، در حال رایزنی با وزارت صنعت، معدن و تجارت است تا دوباره سهمیه سنگ‌آهن به ذوب‌آهن تخصیص یابد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.