پنج شنبه, ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲ Thursday, 8 June , 2023 ساعت ×
تنش‌های موجود در اوکراین قیمت زغال‌سنگ را افزایش داد
13 بهمن 1400 - 11:32
شناسه : 24036
براساس گزارش‌های منتشر شده، قیمت جهانی زغال‌سنگ در ماه ژانویه بیش از یک سوم جهش یافت و به دلیل کمبود عرضه و تنش‌های موجد بین روسیه و اوکراین به بالاترین رقم خود که پیش از این در ماه اکتبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود، نزدیک شد.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، شاخص زغال‌سنگ نیوکاسل به ۲۶۲ دلار در هر تن رسید. علاوه بر این بازار زغال‌سنگ به ممنوعیت صادراتی یک ماهه توسط تامین‌کننده اصلی یعنی اندونزی واکنش نشان داد که به دنبال مقررات جدید فروش بازار داخلی در اوج فصل گرمایش اروپا، صادرات را متوقف کرد.

این ممنوعیت قرار است در ۳۱ ماه ژانویه برداشته شود، اما کارشناسان در خصوص حجم زغال‌سنگی که بازارها ممکن است انتظار داشته باشند نامطمئن هستند. مقامات اندونزیایی می‌گویند که تنها شرکت‌های معدنی که از قوانین جدید پیروی کرده‌اند اجازه خواهند داشت صادرات را از سر بگیرند. همچنین نگرانی‌هایی در مورد نتیجه بحران روسیه و اوکراین وجود دارد. اعزام نیروهای روسیه به نزدیکی مرز اوکراین با خشم غرب روبه‌رو شده است که مسکو را تهدید به تحریم در صورت درگیری نظامی کرد.

برخی کارشناسان گمانه‌زنی می‌کنند که روسیه ممکن است در واکنش به تحریم‌ها، عرضه گاز به اروپا را قطع کند. البته عده‌ای بر این باورند که اگر این اتفاق بیفتد، اروپا که در حال حاضر با کمبود گاز مواجه بوده و قیمت کالاها در ماه‌های گذشته تقریبا دو برابر شده، ممکن است واردات زغال‌سنگ را آغاز کند.

بر اساس داده‌های شرکت بی پی، غول نفت و گاز بریتانیا، شرکت‌های برق اروپایی پس از کاهش سهم خود در مصرف جهانی زغال‌سنگ به ۶٫۲ درصد طی سال ۲۰۲۰ در میان فشارها برای حرکت به سمت انرژی سبز، از اواسط سال ۲۰۲۱ واردات زغال‌سنگ را افزایش داده‌اند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.