شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱ Saturday, 13 August , 2022 ساعت ×
تنوع بالای مواد معدنی در سطح کشور
22 تیر 1401 - 13:16
شناسه : 30251
رییس سازمان نظامی مهندسی معدن ایران: رییس شورای مرکزی و رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: ۸۱ نوع مواد معدنی بر اساس آمار سایت سازمان زمین‌شناسی در کشور وجود دارد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، رضا بستامی رییس شورای مرکزی و رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران، در بیستمین اجلاس هییت عمومی نظام مهندسی معدن ایران، با بیان اینکه ۱۲ هزار پروانه بهره‌برداری از معدن صادر شده است، اظهار داشت: عمر سازمان نظام مهندسی معدن بیش از ۲۰ سال است و تنها تشکل معدنی به شمار می‌آید که قانونمندی را در پیش دارد. این سازمان تاکنون ۴۴ هزار نفر حقیقی و حقوقی را به عضویت گرفته است.

وی افزود: تمام نهادها و دستگاه‌های مرتبط باید با همکاری‌های یکدیگر شرایطی را ایجاد کنند تا از ظرفیت معدن در سطح کشور به درستی استفاده شود. امید است برگزاری این اجلاس برنامه و خط راهی برای این این سازمان باشد.

لزوم تغییر در ساختار نظام مهندسی معدن

بهرام شکوری رییس انجمن مس ایران نیز در این نشست بیان کرد: نظام‌ مهندسی کشور این ظرفیت را دارد که بخشی از وظایف حاکمیتی به آن سپرده شود و وزارت صمت باید به این باور برسد.

وی ادامه داد: باید  ضمن ایجاد تغییرات در ساختار نظام مهندسی معدن، خدمات خوبی در این زمینه به فعالان ارائه شود. آموزش باید در اولویت قرار بگیرد تا خدمات کیفی از سوی این سازمان ارائه شود.

شکوری با بیان اینکه باید به نقطه‌ای برسیم که معدن جایگزین نفت شود، تصریح کرد: متاسفانه قوانین دست‌وپاگیری ازجمله استعلام‌گیری در حوزه معدن وجود دارد که باید برطرف شوند. انگیزه لازم برای تولید محصولات معدنی وجود ندارد و در مواردی وزارت صنعت، معدن و تجارت هم مشکلاتی برای فعالان ایجاد می‌کند. بانک‌ها متاسفانه سند بهره‌برداری فعالان معدن را به عنوان وثیقه قبول ندارند و این در حالی است که این موضوع در قانون تعریف شده است.

رییس انجمن مس ایران تاکید کرد: نیاز به ایجاد پنجره واحدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای معدن‌کاران است تا با استفاده از این پنجره واحد بتوان جلوی بسیاری از موازی‌کاری‌ها و اختلافات در حوزه معدن را گرفت.

قانون از معدن‌کاران حمایت نمی‌کند

عبدالرضا حرمتی رییس سازمان نظام مهندسی معدن خوزستان نیز، در این آیین با بیان اینکه قوانین سازمان نظام‌ مهندسی و قوانین معدنی کشور از معدن‌کاران و فعالان این حوزه حمایت نمی‌کند، گفت: امروز با وجود دانش‌آموختگان و فعالان این حوزه، باز هم‌ مشکل داریم که نشان‌دهنده چالش در قوانین است.

وی تحول در بخش معدن استان خوزستان را خواستار شد و افزود: دنیا منتظر ایران نخواهد ماند تا قوانین عوض شود. اگر اصلاحات لازم در بخش معدن را انجام ندهیم، پیشرفتی رخ نخواهد داد.

حرمتی در پایان با تاکید بر اینکه باید قوانین را به‌ روز و از ظرفیت‌ها استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: ۲۵ سال پیش، خوزستان را یک استان معدنی نمی‌دانستند، اما امروز فعالیت در معادن استان شرایط بهتری دارد.

​انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.