چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲ Wednesday, 6 December , 2023 ساعت ×
صفحه اصلی » گروه » خبر » مس
تولید ۱۴۳ هزار تن کاتد مس در کشور
25 مهر 1400 - 13:21
شناسه : 19186
براساس گزارش‌های منتشر شده، شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی طی ۶ ماهه نخست امسال ۱۴۳ هزار و ۳۲۸ تن کاتد مس تولید کردند که در هم‌سنجی با سال گذشته رشد ۲ درصدی را نشان می‌دهد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، برپایه آمارهای شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشور، ۲۶ هزار و ۸۱۸ تن از مجموع کاتد مس تولیدی مربوط به عملکرد شهریور ماه شرکت‌هاست که در مقایسه با شهریور ۱۳۹۹ رشد ۱۱ درصدی ثبت کرد.

کاتدهای مس به عنوان مواد خام اولیه برای تولید محصولاتی با مس که خلوص بالا دارند و برای آلیاژ مس استفاده می­‌شود. از کاتدهای مسی برای ساخت آلیاژهایی مانند برنج، برنز و فولاد آلیاژی استفاده می‌شود و علاوه بر اینکه در صنایع سیم، کابل و ترانسفورماتور کاربرد وسیعی دارد، در حمل و نقل، وسایل برقی و ماشین‌آلات، تجهیزات دفاعی و ساخت و ساز به مصرف می‌رسد.

تولید بیش از ۱۷۸ هزار تن آند مس

آمارهای مورد بررسی در ۶ ماهه نخست امسال حاکی از تولید ۱۷۸ هزار و ۷۸۴ تن مس آند است که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۹ بدون تغییر بوده است. همچنین مس آند تولیدی در شهریورماه به رقم ۳۱ هزار و ۴۲۶ تن رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته افزایش ۴ درصدی را نشان می‌دهد.

تولید ۶۰۱ هزار تن کنسانتره مس 

عملکرد واحدها در ۶ ماهه نخست امسال همچنین حاکی از تولید ۶۰۱ هزار و ۶۲۵ تن کنسانتره مس است که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ تقریبا بدون تغییر بوده است. همچنین شهریورماه امسال میزان کنسانتره مس تولیدی رقم ۱۱۴ هزار و ۶۲۵ تن را نشان می‌دهد که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته با رشد ۸ درصدی همراه بود.

در این مدت سه‌هزار و ۹۷۶ تن مولیبدن نیز تولید شد که در هم‌سنجی با سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است. ۷۵۴ تن از مولیبدن تولیدی مربوط به آمار شهریور ماه است.

گفتنی است، ایران اکنون رتبه هفتم از نظر ذخایر مس را در سطح جهان داراست و در تلاش است تا طی سال ۱۴۰۰ این رتبه را یک پله بالاتر ارتقا دهد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.