شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ Saturday, 3 December , 2022 ساعت ×
تولید ۸ هزار تن کنسانتره سرب در نخلک
16 فروردین 1401 - 14:51
شناسه : 26221
مدیر مجتمع سرب نخلک گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده تولید کنسانتره سرب در سال ۱۴۰۰ به میزان هشت هزار تن برآورد شد که در پایان سال این رقم به صورت چشمگیری افزایش یافت.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ایمپاسکو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، عارف باقری مدیر مجتمع سرب نخلک، اظهار داشت: مجتمع سرب نخلک در سال ۱۴۰۰، حدود هشت هزار و ۱۰۳ تن کنسانتره سرب تولید کرد که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (۷ هزار و ۱۲ تن)، ۱۶ درصد رشد داشت.

وی با اشاره به میزان استخراج ماده معدنی در سال ۱۴۰۰، افزود: مجتمع سرب نخلک حدود ۲۲۸ هزار و ۴۴ تن ماده معدنی استخراج کرد که نسبت به آمار مدت مشابه سال ۱۳۹۹ (۵۴ هزار و ۳۴۲ تن) ۳۲۰ درصد افزایش داشت.

مدیر مجتمع سرب نخلک، گفت: پروانه بهره‌برداری معدن سرب چاه خربزه با ظرفیت استخراج سالانه ۲۰ هزار  تن (شامل ۴۰۰۰ تن کانسنگ سرب سولفیدی و ۱۶ هزار تن کانسنگ سرب اکسیدی) به مدت ۶ سال به همراه یک سال عملیات تجهیز در سال ۱۴۰۰ دریافت شد. همچنین مجوز عملیات اکتشاف حین استخراج از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در محدوده پروانه بهره‌برداری معدن نخلک در سال گذشته اخذ شد.

باقری برنامه اکتشاف در سال ۱۴۰۰ را شامل ۱۰ هزار متر حفاری گمانه اکتشافی و نمونه برداری و آنالیز ۱۵۰۰ عدد نمونه در سال ۱۴۰۰ عنوان و بیان کرد: در بخش حفاری ۴۴ درصد افزایش نسبت به برنامه (۱۳۲۴۲ متر حفاری) و در بخش نمونه‌برداری بیش از سه هزار نمونه (۱۳۲ درصد افزایش نسبت به برنامه) در سال گذشته صورت گرفته است.

وی طرح‌های توسعه‌ای مجتمع سرب نخلک را شامل پروژه مکانیزه کردن معدن (اسپیرال) و ساخت کارخانه ۲۰ هزار تنی فراوری کنسانتره سرب عنوان کرد و ادامه داد: فوندانسیون فاز یک کارخانه، نصب سوله و پلتفرم و فوندانسیون آسیای گلوله‌ای در سال ۱۴۰۰ انجام شد.

مدیر مجتمع سرب نخلک با اشاره به پروژه‌های زیست محیطی این مجتمع اذعان دات: پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی با هزینه بالغ بر پنج میلیارد ریال با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد در حال انجام است.

باقری نصب غبارگیر در واحد خردایش کارخانه فراوری، ساماندهی محوطه صنعتی و جمع‌آوری ضایعات، ایجاد ۲۵ درصد فضای سبز مجتمع سرب نخلک و همچنین خرید و نصب فیلترپرس با هزینه‌ای بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال را ازجمله اقدامات محیط زیستی مجتمع سرب نخلک عنوان کرد.

وی در پایان برنامه‌های سال ۱۴۰۱ مجتمع سرب نخلک را شامل استخراج ۲۵۰ هزار تن ماده معدنی سرب و تولید و فروش ۱۰ هزار تن کنسانتره سرب، حفاری گمانه اکتشافی ۱۲ هزار متر و نمونه برداری و آنالیز دو هزار عدد نمونه، افتتاح و بهره‌برداری از فاز یک کارخانه فراوری ۲۰ هزار تنی کنسانتره سرب در نیمه اول سال ۱۴۰۱، بهره‌برداری و ساخت انبارک‌های مواد ناریه، ادامه فاز دوم پروژه مکانیزه اسپیرال و اتصال به طبقات ۱۶۵ و ۲۰۰ متری و استخراج یک هزار تن ماده معدنی، بهره‌برداری از جاده اختصاصی دسترسی به معدن به طول ۱۰ کیلومتر، راه‌اندازی معدن سرب چاه خربزه در مرداد ماه ۱۴۰۱ با توجه به اتمام زمان یکساله عملیات تجهیز و بهره‌برداری از پروژه شبکه رادیویی بی‌سیم جهت ارتباط داخلی مجتمع و همچنین معدن چاه خربزه را از دیگر برنامه‌های این مجتمع معدنی در سال جاری عنوان کرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.