جمعه, ۷ بهمن , ۱۴۰۱ Friday, 27 January , 2023 ساعت ×
دلار رشد قیمت طلا را متوقف کرد
18 اسفند 1400 - 11:08
شناسه : 25581
براساس گزارش‌های منتشر شده، قیمت طلا پس از این که روز گذشته به بالاترین حد ۱۹ ماه اخیر صعود کرد، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر صعود ارزش دلار و بازده اوراق خزانه آمریکا، از پیشروی بیشتر بازماند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری ثابت بود و در دو هزار و ۵۳ دلار و ۹۹ سنت ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته تا مرز دو هزا رو ۶۹ دلار و ۸۹ سنت پیش رفته بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، بهای هر اونس طلا با ۰.۹ درصد افزایش، به دو هزار و ۶۱ دلار و ۴۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز سه‌شنبه با ۴۷ دلار و ۴۰ سنت معادل ۲.۴ درصد افزایش، در دو هزار و ۴۳ دلار و ۳۰ سنت بسته شده بود.

 پس از اینکه تقاضای سرمایه‌گذاران به دلیل نگرانی‌ها در مورد بحران روسیه و اوکراین برای خرید طلا به عنوان دارایی امن افزایش پیدا کرد و ایالات‌متحده و بریتانیا اعلام کردند که واردات نفت از مسکو را ممنوع خواهند کرد، طلا رشد خود را به بالاترین سطح افزایش داد. قیمت طلا تحت تاثیر دلار و افزایش آن به شدت افزایش یافت، اما به مقاومت کلیدی رسید.

تنش‌های ژئوپلیتیکی با تشدید تهاجم روسیه به اوکراین همچنان در حال افزایش است و ما شاهد شرایط بسیار سریع بازار هستیم. قیمت طلا همچنان یک پیشنهاد ژئوپلیتیکی دریافت می‌کند و جنگ و چگونگی تاثیر آن بر بازارهای سرمایه هر روز در کانون توجه قرار می‌گیرد. داده‌های تجاری منتشر شده در روز سه‌شنبه منعکس‌کننده قیمت‌های بالاتر واردات ناشی از انرژی است.

یکی دیگر از عوامل اصلی افزایش قیمت طلا، سطح تورم فعلی است. شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا در ماه ژانویه ۷.۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. سطح فعلی تورم در بالاترین حد در ۴۰ سال اخیر به احتمال زیاد بر اساس افزایش قیمت نفت و موادغذایی بالاتر خواهد بود.

 اد مویا، تحلیلگر شرکت OANDA گفت: در تنها چند ماه، جهان از تنفر از طلا خارج شد، زیرا انتظارات برای بهبود قوی اقتصاد جهانی تقاضا برای پناهگاه‌های امن را کاهش داد و اکنون نگران خطرات رکود تورمی است.

نگرانی‌ها در مورد کمبود عرضه پالادیوم به دلیل تحریم‌ها علیه روسیه که بزرگ‌ترین تولیدکننده این فلز ارزشمند است، قیمت آن را نزدیک به بالاترین حد حفظ کرده است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس پالادیوم ۶.۷ درصد افزایش یافت و به ۳۱۹۹.۱۸ دلار رسید. این فلز گرانبها امسال بیش از ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است. بهای هر اونس نقره پس از رسیدن به بالاترین حد خود از اواسط ماه ژوئن ۲۰۲۱، با ۳.۱ درصد افزایش به ۲۶.۴۵ دلار رسید و پلاتین نیز با جهش ۲.۹ درصدی به ۱۱۵۵.۵۲ دلار رسید.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.