سه شنبه, ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023 ساعت ×
رشد پرداخت تسهیلات به بخش‌های اقتصادی در سال ۱۴۰۰
04 اردیبهشت 1401 - 17:35
شناسه : 26998
بر اساس آخرین گزارش‌های آماری در سال گذشته، ۲۹ هزار و ۶۸۱ میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های اقتصادی پرداخت شده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۹، حکایت از رشد ۵۴.۱ درصدی دارد.
ارسال توسط : منبع : مهر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بررسی داده‌های آماری بانک مرکزی، حاکی از آن است که تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی، به مبلغ ۲۹ هزار و ۶۸۱ هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال ۱۳۹۹، به میزان ۱۰ هزار و ۴۱۴ هزار میلیارد ریال، معادل ۵۴.۱ درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه‌ در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال جاری، مبلغ ۱۹ هزار و ۳۷۸ هزار میلیارد ریال معادل ۶۵.۳ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه‌ در گردش بخش صنعت و معدن، در ۱۲ ماهه سال جاری معادل ۶ هزار و ۹۵۱ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۵.۹ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه‌ در گردش تمام بخش‌های اقتصادی است.

همچنین از هشت هزار و ۹۷۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، معادل ۷۷.۴ درصد آن به مبلغ ۶ هزار و ۹۵۱ هزار میلیارد ریال در تامین سرمایه‌ در گردش پرداخت شده که این میزان، بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است. البته همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

شایان ذکر است که باید به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیر جاری و بازگرداندن آن‌ها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه‌ در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)، توجه ویژه‌ای کرد.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.