چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲ Wednesday, 6 December , 2023 ساعت ×
روند نزولی قیمت سنگ‌آهن
27 مهر 1400 - 12:47
شناسه : 19339
براساس گزارش‌های منتشر شده، معاملات آتی سنگ‌آهن ریزش شدیدی را به دنبال داده‌های اقتصادی ضعیف از سوی چین به ثبت رساند که نشان دهنده کندی فعالیت‌های صنعتی به دلیل قطعی برق است.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، معاملات آتی بورس کالای دالیان DCE برای تحویل در ماه ژانویه طی جلسه معاملاتی صبح روز دوشنبه ۱۸ ماه اکتبر با ۱.۲۴ درصد یا ۹ یوان (۱.۴۰ دلار) افت روزانه به ۷۱۸.۵ یوان در هر تن (۱۱۱.۷۵ دلار) رسید. با این حال معاملات آتی میلگرد با رشد ۰.۰۴ درصدی یا ۲ یوانی (۰.۳ دلار)  روزانه در طول جلسه معاملاتی صبح امروز به ۵۴۹۰ یوان در هر تن (۸۵۳.۷۰ دلار) رسید.

رشد تولید ناخالص داخلی چین (GDP) در سه ماهه سوم سال به ۴.۹ درصد رسید که کم‌تر از برآوردهای بازار یعنی ۵.۲ درصد است، درحالی که تولید صنعتی طی ماه سپتامبر ۳.۱ درصد رشد کرد، اما همچنان کم‌تر از انتظار رویترز یعنی ۴.۵ درصد است.

گفتنی است، رشد کم نشان دهنده کند شدن فعالیت اقتصادی در چین است، لذا در شرایطی که کمبود برق ادامه دارد و فعالیت‌های صنعتی را محدود کرده، ممکن است تا پایان سال این روند ادامه یابد.

به گزارش رویترز متوسط تولید روزانه فولاد خام چین در ماه سپتامبر به کمترین میزان طی سه سال گذشته رسید و ۲.۴۶ میلیون تن شد که ۸.۶ درصد از متوسط تولید در ماه آگوست کمتر است.

برخی کاهش‌ها در فعالیت‌های ذخیره سازی مجدد سنگ‌آهن در میان کارخانه‌های چینی وجود دارد و بیشتر آن‌ها با توجه به عدم قطعیت بازار در مورد محدودیت‌های تولید فولاد و وضعیت قطعی برق، در خرید ریسک نمی‌کنند. بنابراین بسیاری از کارخانه‌ها ترجیح می‌دهند محموله‌های فاین عیار متوسط تخفیف‌دار را با هدف صرفه‌جویی در هزینه‌ها خریداری کنند. درحالی که محموله‌های فاین عیار بالا برایشان گران تمام می‌شود.

بر همین اساس برخی فعالان تجاری بازار انتظار دارند قیمت محموله‌های فاین عیار بالا بیشتر کاهش یابد، زیرا محموله‌های بیشتری در سه ماهه چهارم وارد بنادر چین خواهند شد. همچنین تقاضا برای محموله‌های لامپ FMG به دلیل تخفیفات و مقرون به صرفه بودن آن افزایش یافت؛ اگرچه برخی فعالان تجاری با توجه به محدودیت‌های برق که بر استفاده از سنگ‌آهن تاثیر می‌گذارد، در خرید محتاط عمل می‌کنند.

بدین ترتیب پلاتس شاخص قیمت سنگ‌آهن ۶۲ درصد را با ۱.۳ دلار کاهش ۱۲۴.۱۵ دلار اعلام کرد و متال بولتن شاخص قیمت کنسانتره سنگ‌آهن ۶۵ درصد را با ۱۰ سنت افت ۱۴۸.۱۰ دلار گزارش داد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.