شنبه, ۵ فروردین , ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023 ساعت ×
سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد دلاری صندوق بازنشستگی نفت
10 بهمن 1400 - 10:44
شناسه : 23829
رییس هییت‌رییسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت از تشکیل شورای عالی طرح‌ها در گروه صندوق‌ها خبر داد و گفت: سه میلیارد دلار در طول سه سال، برای حدود ۲۰ طرح صندوق‌ها که به‌طور عمده در حوزه نفت و انرژی هستند، سرمایه‌گذاری خواهد شد.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، عبدالحسین بیات رییس هییت‌رییسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت، اظهار داشت: برای انجام تعهد صندوق‌ها در مقابل ذی‌نفعان طی سال‌های پیش‌رو، شتاب‌بخشی به تکمیل طرح‌های اقتصادی اجتناب‌ناپذیر است، بنابراین گروه صندوق‌ها ظرف سه سال آینده حدود سه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

وی افزود: در راهبرد بلندمدت افق ۱۴۰۴، برای تکمیل ۲۰ طرح حوزه‌های انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی پیش‌بینی سرمایه‌گذاری نزدیک به سه میلیارد دلار داریم؛ از سال ۱۴۰۴ با بهره‌برداری از این طرح‌ها، سالانه درآمد مناسبی برای گروه صندوق‌ها حاصل خواهد شد.

رییس هییت‌رییسه صندوق‌های بازنشستگی، گفت: زیربنای تحقق این سرمایه‌گذاری برای درآمد در افق ۱۴۰۴، پایش، پیگیری و شتاب‌بخشی سامان‌مند طرح‌های در حال اجرا، معطل و جدید است.

بیات بیان کرد: به همین منظور از هفته نخست کاری، برنامه پایش طرح‌های اقتصادی و تجاری آغاز شده است و ادامه خواهد یافت. در خلال بازدیدها و نشست‌های فنی با مدیران پروژه‌ها در سیزده شرکت تابع صندوق‌ها، بعضی از چالش‌های فنی، حقوقی و مدیریتی شناسایی شد، بنابراین برای آنکه کنترل پروژه‌ها سامان‌مند شود افزون بر برنامه‌های بازدید و نشست‌های مشترک با عوامل اجرایی و دیگر ذی‌نفعان طرح، شورای عالی پروژه‌ها در گروه صندوق‌ها تشکیل شد.

وی ادامه داد: شورای عالی طرح‌ها، تسریع در انجام پروژه‌ها، کاستن از هزینه‌های اجرای طرح، شفافیت، تخصیص به‌موقع منابع را سرلوحه خود قرار داده است؛ بنابراین همه شرکت‌های مورد نظر، برای تحقق این هدف موظف به داشتن رویکرد اقتصادی در حین انجام پروژه‌ها، داشتن کیفیت و بهره‌وری، قیمت مناسب و شفافیت هستند.

اهمیت زنجیره ارزش در بنگاه اقتصادی

رییس هییت‌ رییسه صندوق بازنشستگی نفت در پایان خاطرنشان کرد: ایجاد ارزش‌افزوده در محصولات تولیدی، رسالت ملی بوده از این رو افزون بر درآمدهای مطلوب اقتصادی برای گروه صندوق‌ها، توجه به این موضوع اقدامی ملی است. از این جهت تا حد امکان و البته با اهتمام جدی بر آن هستیم که محصولات تولیدی در شرکت‌های صندوق‌ها، دارای زنجیره ارزش باشند. طرح‌هایی مانند کنگان و دهلران در همین چارچوب دسته‌بندی شدند و پروژه‌های منطقه دهلران مانند، NGL3100  پتروشیمی دهلران، مسائل خوراک آن‌ها و دیگر تاسیسات مورد نیاز همچون ایستگاه‌های تقویت گاز، نیروگاه‌های تولید برق، پیش‌بینی فروش محصولات در برنامه لحاظ شده‌اند و همه با هم به‌صورت یکپارچه به مدد الهی پیش می‌روند. همین اتفاق برای طرح‌های کنگان هم در حال انجام است. لذا با تحقق این برنامه در سال ۱۴۰۴ چالش بزرگ کاستی منابع ورودی از محل کسورات شاغلان کم‌تر خواهد شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.