پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲ Thursday, 30 November , 2023 ساعت ×
سقوط بورس‌های جهانی
14 مهر 1400 - 9:54
شناسه : 18744
براساس گزارش‌های منتشر شده در معاملات روز گذشته بازارهای جهانی، بیشتر شاخص‌های مهم بورسی در جهان ریزش کردند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش ایسنا، افزایش سرسام آور قیمت نفت و گاز علاوه بر اینکه روی نرخ تورم کشورهای غربی تاثیر بزرگی گذاشته است، حالا به دلیل اختلال در فعالیت‌های تجاری و اقتصادی به یک نگرانی بزرگ در بین معامله‌گران بورسی تبدیل شده است. اوضاع در انگلیس از همه نقاط دیگر پیچیده‌تر شده اما بنزین نه تنها در این کشور که در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر از جمله فرانسه و آلمان، به پیشران بالا رفتن نرخ تورم منجر شده و این وضعیت احتمالا ادامه خواهد داشت.

نگرانی‌ها از تشدید تنش‌ها در روابط انگلیس با اتحادیه اروپا پس از برگزیت به دنبال اختلاف شدید فرانسه و انگلیس بر سر لغو قراردادهای زیردریایی با استرالیا و حمایت آلمان از فرانسه، یک بار دیگر روی بازارهای مالی انگلیس تاثیر منفی گذاشته است. در این راستا پاول اسکالی وزیر کسب و کارهای کوچک انگلیس بااطمینان خاطر دادن به مردم گفته است که جریان واردات اختلالی پیدا نخواهد کرد و مردم نیاز نیست که نگران پیدایش یک قحطی دیگر نظیر آنچه اواخر دهه ۱۹۷۰ در انگلیس رخ داد، باشند.

یوکیو ایشیزوکی کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه دایوا سکیوریتیز، گفت: نرخ تورم در بیشتر کشورهای جهان کماکان مایه نگرانی است؛ چراکه کار بانک‌های مرکزی را برای اجرای دلخواه سیاست‌های جدید پس از دوره کرونا دشوار می‌کند. در آمریکا شاهد آن بوده‌ایم که تورم برای مدت طولانی بالای ۴ درصد باقی‌مانده است و این در صورت تداوم می‌تواند منجر به ایجاد چسبندگی قیمت اقلام ضروری شده که به نوبه خود باعث دشوارتر شدن کاهش نرخ تورم می‌شود.

بورس آمریکا

در وال استریت همه شاخص‌ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۸۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳ هزار و ۹۵۷.۹۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۳۷ درصد ریزش تا سطح ۴۳۰۴.۹۵ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۹۵ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۲۳۰.۴۲ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس فلزات لندن با ۰.۲۳ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۱۱.۰۱ واحد بسته شد.

شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۷۹ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۳۶.۵۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با عقبگرد ۰.۶۱ درصدی در سطح ۶۴۷۷.۶۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۰۹ درصد پایین رفت و به ۸۷۹۱.۷۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۱۳ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۴۴۴.۸۹ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۲.۱۹ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۶.۳۷ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگهای  کامپوزیت» صعود ۰.۶۷ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۸۶۶.۳۸ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۱.۲۹ درصد صعود و ایستادن در سطح ۷۲۷۸.۵۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود. معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۱.۴۱ درصد افزایش به ۷۷.۷۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۶۲ درصدی به ازای ۸۱.۳۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۶۴.۴۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۲۸ درصدی به ازای ۲۲.۶۰ دلار مبادله شده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.