یکشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۹ Sunday, 17 January , 2021 ساعت ×
سمنان یکی از قطب‌های مهم معدنی
23 دی 1399 - 7:44
شناسه : 5532
سمنان استانی غنی از ذخایر و مواد معدنی متنوع و یکی از قطب‌های معدنی کشور به شمار می‌رود و در شرایط اقتصادی کنونی در زمینه جهش تولید، ارزآوری برای کشور و اشتغالزایی برای پنج‌هزار نفر عملکرد درخشان داشته است.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از ایرنا، منابع معدنی جزو سرمایه‌های ملی محسوب می شود که نقش اساسی در توسعه پایدار و شکوفایی اقتصاد دارد و استان سمنان نیز با برخورداری از این سرمایه ملی با همت دولت‌مردان و مسوولان و متخصصان به دنبال پویایی و توسعه اقتصادی است.
براساس آمار، سرمایه‌گذاری ۷۶ هزار میلیارد ریالی صنعتگران در قالب یکهزار و ۸۰۰ پروانه بهره برداری در استان سمنان برای حدود ۶۸ هزار نفر اشتغال ایجاد و این استان را به قطب صنعت و معدن کشور تبدیل کرده است.
از جمله مزایای پرداختن و تمرکز به فعالیت‌های معدنی این است که در شرایط تحریم به خوبی فعالیت دارد و چون تامین کننده مواد اولیه واحدهای تولیدی بزرگ محسوب می‌شود تعطیلی بردار نیست و می‌تواند برای کشور در شرایط تحریم ارزآوری کند.
براساس گزارش‌ها، بخش صنعت و معدن ۳۴ درصد از اشتغال استان سمنان و ۲۲ درصد از تولید ناخالص این استان را به خود اختصاص داده است.
در استان سمنان ۴۲ نوع ماده معدنی شناخته شده و بیش از ۶۲۶ معدن وجود دارد و سالانه بالغ بر ۲۲ میلیون تن مواد معدنی استخراج می‌شود که ذخیره قطعی معادن این استان حدود ۶۰۰ میلیون تن و ذخیره احتمالی آن‌ها حدود یک میلیارد تن است، البته بر اساس شواهد زمین‌شناسی پیش‌بینی می‌شود ذخیره معدنی این استان بیش از ۲.۵ میلیارد تن باشد.
استان سمنان دارای رتبه اول از نظر تولید گچ، نمک، سلستین و زئولیت، رتبه دوم در تولید سولفات سدیم و رتبه سوم تولید زغال سنگ و کرومیت در کشور است و تقویت زیرساخت‌ها کمک‌کننده در تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.