چهارشنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲ Wednesday, 31 May , 2023 ساعت ×
طلا، بازنده اصلی شاخص بازارها
05 دی 1400 - 12:10
شناسه : 22238
براساس گزارش‌های منتشر شده، کالاها در سال ۲۰۲۱ که احیای اقتصادی از پاندمی تقاضا را تقویت کرد، عملکرد بهتری نسبت به دارایی‌های دیگر داشتند، اما طلا از این روند جا ماند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، تحلیلگران معتقدند کالاها در حالی وارد سال ۲۰۲۲ می‌شوند که با ادامه سیر صعودی اقتصاد جهانی، همچنان با سهام رقابتی مانده‌اند. شاخص کالای گلدمن ساکس اس اند پی امسال ۳۵ درصد رشد کرده و برای نخستین بار در یک دهه گذشته از شاخص سهام اس اند پی ۵۰۰ آمریکا سبقت گرفته است. شاخص اند پی ۵۰۰ حدود ۲۳ درصد و شاخص دلار هفت درصد رشد کرده‌اند در حالی که بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا ۳ درصد کاهش داشته است.

شاخص نفت آمریکا ۴۰ درصد و مس ۲۱ درصد افزایش داشته است در حالی که قیمت طلا به دلیل انتظارات برای بالا رفتن نرخ‌های بهره ۵ درصد نزول کرد. طلا در مرکز اصلی توجه سرمایه‌گذاران عمومی است و افت قیمت این فلز ارزشمند پس از رشد ۲۵ درصدی در سال ۲۰۲۰، به ورود سرمایه به محصولات مرتبط با آن ضربه زد. طبق آمار مورگان استنلی، صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) کالاها در آمریکا شاهد خروج ۵.۵ میلیارد دلار سرمایه در سال میلادی جاری پس از ورود ۴۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ بوده‌اند.

چین که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده کالا در جهان است در سال ۲۰۲۲ شاهد رشد ضعیف‌تری خواهد بود، اما دولت این کشور احتمالا با محرکهای ملایم، توازنی در بحران بخش ملکی ایجاد می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، سال آینده اختلالات لجستیکی کاهش پیدا می‌کند و تقاضای جهانی برای کالا قوی خواهد بود و صنعت با انبارسازی موجود همگام می‌شود، اما این امر ممکن است با عرضه بیشتر بسیاری از مواد خام جبران شود. تحلیلگران بانک ING در یادداشتی نوشتند که موانعی وجود خواهند داشت که رشد بیشتر مجموعه کالاها را محدود می‌کنند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.