شنبه, ۵ فروردین , ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023 ساعت ×
عاقبت قیمت طلا طی هفته جاری چه خواهد شد؟
10 بهمن 1400 - 13:32
شناسه : 23868
براساس گزارش‌های منتشر شده، طلا با ریزش ۷۰ دلاری در هفته گذشته که به دنبال اعلام نتیجه نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا روی داد، سرمایه‌گذاران را ناامید کرد، اما توجه بازارها اکنون به سمت آمار اقتصادی جلب شده که ممکن است به حدی نامطلوب باشد که روند نزولی این فلز ارزشمند را معکوس کند.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، جروم پاول رییس بانک مرکزی آمریکا چهارشنبه گذشته اظهار کرده بود که وضعیت تورم در آمریکا اندکی وخیم‌تر از ماه دسامبر شده و فضای زیادی برای افزایش نرخ‌ها بدون آسیب زدن به بازار کار وجود دارد. این اظهارات باعث سقوط اونس طلا به پایین مرز با اهمیت یک هزار و ۸۰۰ دلار شد و بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا هشت دلار و ۴۰ سنت، معادل ۰.۵ درصد کاهش یافت و در یک هزار و ۷۷۸ دلار و ۸۰ سنت بسته شد و بیش از ۲ درصد کاهش هفتگی به ثبت رساند.

دانیل پاویلونیس کارگزار ارشد کالا در شرکت آر جی او فیوچرز، اظهار داشت: سطح یک هزار و ۸۰۰ دلار مانند یک مغناطیس است. لذا از ماه ژوئن سال گذشته در این سطح بوده‌ایم. بانک مرکزی آمریکا و دلار قوی، روند صعودی قیمت طلا را تحت تاثیر قرار داده‌اند. در بلندمدت بانک مرکزی آمریکا ممکن است نخواهد واقعا با این سرعت عمل کند. من این کاهش قیمت را فرصتی برای خرید می‌بینم.

بازار انتظار داشت جروم پاول از بخشی قابل توجهی از مواضع خود برای تحکیم سیاست پولی عقب‌نشینی کند، اما چنین اتفاقی روی نداد. در همین راستا بارت میلک مدیر استراتژی جهانی تی دی سکیوریتیز، گفت: پاول بیش از حد انتظار اکثر افراد، موافق تحکیم سیاست پولی بود.

وی افزود: بازار کار در وضعیت مطلوبی قرار دارد و بانک مرکزی آمریکا بر این باور است که برنامه‌های تحکیم سیاست پولی تاثیر منفی بر بازار کار نخواهد گذاشت. به نظر می‌رسد فدرال رزرو قصد دارد نرخ‌ها را برای کنترل انتظارات تورمی افزایش دهد.

مدیر استراتژی جهانی تی دی سکیوریتیز این سیگنال واضح وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا به مبارزه با تورم بیشتر از افزایش نرخ مشارکت در بازار کار متمرکز دانست و بیان کرد: بانک مرکزی آمریکا این سیگنال را مخابره کرده که نرخ‌های بهره بالا می‌رود و نقدینگی در سیستم کاهش پیدا می‌کند. برای طلا این به معنای آن است که روند صعودی وجود ندارد، اما قیمت این فلز ریزش پیدا نخواهد کرد. لذا هشدار می‌دهیم حمایت کوتاه مدت در یک هزار و ۷۸۰ دلار قرار دارد، اما ریسک نزول بیشتر تا محدوده یک هزار و ۷۴۰ تا یک هزار و ۷۲۵ دلار در سه ماهه جاری وجود داشت. البته طلا بین دو عامل متضاد شامل افزایش بازده اوراق خزانه آمریکا و ریسک‌گریزی سرمایه‌گذاران گیر افتاده است.

به گفته اقتصاددانان شرکت کپیتال اکونومیکس، از یک سو بازده واقعی اوراق خزانه آمریکا که معمولا رابطه معکوس با قیمت طلا دارد، حدود ۵۰ واحد از ابتدای امسال افزایش پیدا کرده است و بانک مرکزی آمریکا در نشست هفته گذشته خود برای افزایش نرخ‌های بهره در ماه مارس که نخستین دور افزایش نرخ‌ها در سال میلادی جاری خواهد بود، مقدمه چینی کرد. از سوی دیگر، قیمت طلا از تقاضا برای دارایی امن، پشتیبانی شده است. نوسانات و ریزش‌های سنگین در بازارهای مالی وجود دارد و ثانیا، ریسک ژئوپلیتیکی به دلیل افزایش تنش‌ها میان روسیه و اوکراین افزایش پیدا کرده است. با این حال اندکی امید برای طلا وجود دارد. رشد اقتصادی آهسته‌تر در آمریکا و تورم بالا ممکن است فضای لازم برای معکوس شدن روند نزولی قیمت این فلز ارزشمند را فراهم کند.

به گفته پاویلونیس، سطح فنی که خریداران طلا باید زیر نظر داشته باشند، یک هزار و ۹۲۰ دلار است. اگر طلا بتواند این سطح قیمت را بشکند، به قیمت بالاتری صعود خواهد کرد.

در بخش آمار اقتصادی کلان، آمار اشتغال غیرکشاورزی آمریکا در ماه ژانویه که روز جمعه منتشر می‌شود، مهم‌ترین گزارش اقتصادی هفته جاری خواهد بود. بازار انتظار دارد آمار رسمی نشان دهد اقتصاد آمریکا در ماه ژانویه ۱۵۵ هزار شغل جدید ایجاد کرده است. بازارها همچنین شاخص مدیران خرید بخش تولید و شاخص مدیران خرید بخش غیرتولید موسسه ISM را که روزهای سه‌شنبه و پنجشنبه منتشر می‌شوند، زیر نظر دارند.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، جیمز نایتلی، اقتصاددان بین‌المللی گروه ING در پایان خاطرنشان کرد: واضح است که بر مبنای آمار هزینه مصرفی، موج اُمیکرون در ماه دسامبر به اقتصاد به شدت آسیب‌زده است و ما انتظار بهبود چندانی در ماه ژانویه نداریم. بنابراین ریسک نزولی برای آمار ماه ژانویه ISM به دلیل هزینه‌های بالاتر و احتیاط مصرفی پیش‌بینی می‌شود. گزارش اشتغال ماه ژانویه هم احتمالا ضعیف خواهد بود. با توجه به افت شدید فعالیت و شمار بالاتر از حد انتظار متقاضیان بیمه بیکاری از زمان آغاز شیوع اُمیکرون، این ریسک‌ها نزولی خواهد بود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.