دوشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۲ Monday, 29 May , 2023 ساعت ×
عرضه کل زنجیره‌ فولاد در بورس کالا انحصار را خذف می‌کند
29 دی 1400 - 14:43
شناسه : 23348
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ضروری است تمامی زنجیره‌های تولید فولاد در بورس کالا عرضه شود گفت: با این اقدام علاوه بر امکان رصد دقیق بازار، از ایجاد انحصار جلوگیری می‌شود و با تحقق این مهم، تمام حلقه‌های زنجیره در دسترس همگان قرار می‌گیرد.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت بازار فولاد، اظهار داشت: در زنجیره تولید فولاد، تولیدکنندگان عمده و انبوه کشور مجموعه‌های دولتی و خصولتی هستند و اگر در زنجیره تولید فولاد یکی از حلقه‌های زنجیره در انحصار یک تولیدکننده باشد، این تولیدکننده به راحتی می‌تواند تمام زنجیره را دچار مشکل کند. به طور مثال در حال حاضر عرضه آهن‌اسفنجی کاهش یافته در واقع تولیدکننده انبوه، آهن‌اسفنجی مورد نیاز خود را تامین می‌کند و عرضه‌ای به بازار ندارد در نتیجه کل زنجیره دچار مشکل شد.

وی افزود: باید تمامی زنجیره‌های تولید فولاد در بورس عرضه شود تا از ایجاد انحصار جلوگیری کنیم، با تحقق این مهم تمام حلقه‌های زنجیره در دسترس همگان قرار می‌گیرد؛ زیرا در صورت وجود انحصار در یک حلقه زنجیره تولید فولاد، تولید محصولات مرحله بعدی زنجیره با مشکل روبه‌رو می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: قیمت شمش فولاد در برخی واحدهای تولیدی که دارای آهن‌اسفنجی هستند از خود محصول کم‌تر است، با این شرایط تولید شمش فولاد در واحدهایی که آهن‌اسفنجی ندارند، به صرفه نیست و توجیهی ندارد.

جدی در پایان خاطرنشان کرد: در طرح توسعه، تولید و نظارت زنجیره فولاد که در کمیسیون صنایع و معادن مجلس تدوین شده، فولاد باید در بورس عرضه شود با این روش بازار کالاهای پایه‌ای به دقت رصد می‌شود و از رانت برخی تولیدکنندگان عمده که بخش زیادی از آن‌ها دولتی هستند، جلوگیری خواهد شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.