چهارشنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲ Wednesday, 31 May , 2023 ساعت ×
عملکرد بازار طلا طی هفته جاری چگونه خواهد بود؟
21 آذر 1400 - 11:33
شناسه : 21676

به گزارش اخبارفلزات، آماری که روز جمعه منتشر شد، نشان داد قیمت مصرف‌کننده آمریکا در ماه نوامبر با سریع‌ترین روند سالانه در حدود ۴۰ سال اخیر افزایش پیدا کرده و ۶.۸ درصد رشد کرده است. واکنش به این آمار گوناگون بود، زیرا بخش‌هایی از این گزارش، از به اوج رسیدن فشارهای قیمت حکایت داشت. آمار […]

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، آماری که روز جمعه منتشر شد، نشان داد قیمت مصرف‌کننده آمریکا در ماه نوامبر با سریع‌ترین روند سالانه در حدود ۴۰ سال اخیر افزایش پیدا کرده و ۶.۸ درصد رشد کرده است. واکنش به این آمار گوناگون بود، زیرا بخش‌هایی از این گزارش، از به اوج رسیدن فشارهای قیمت حکایت داشت.

آمار تورم، عامل تعیین‌کننده در موضع بانک مرکزی آمریکا در نشست هفته جاری پیرامون تحکیم سیاست پولی خواهد بود. و از آنجا که موضع موافق جروم پاول رییس فدرال رزرو از سوی بازارها به حساب آمده است، بازارها به مواضع دیگر و پیش‌بینی‌های اقتصادی چشم دوخته‌اند.

بارت میلک مدیر استراتژی جهانی شرکت تی دی سکیوریتیز، اظهار داشت: پیش‌بینی بازارها از افزایش سریع‌تر نرخ‌های بهره ممکن است پیش از حد زودهنگام باشد، زیرا بانک مرکزی آمریکا تا حد زیادی نمی‌تواند اقدامی انجام دهد. واقعیت این است که طلا پیشتر به اظهارات پاول درباره تعدیل سریع‌تر خرید ماهانه اوراق قرضه واکنش نشان داده است.

وی دیگر به راحتی از عبارت موقتی بودن تورم استفاده نمی کند، اما با این حال بانک مرکزی آمریکا بیشتر از قبل در موضع تسهیلی مانده است به خصوص پس از این که پاول در سمت خود ابقا و لائل برینارد به عنوان نایب رییس بانک مرکزی آمریکا انتخاب شد.

پاول بر این باور است که تورم به مدت اندکی طولانی‌تر ادامه خواهد داشت اما ملایم‌تر می‌شود؛ برای طلا مهم است که به خاطر سپرده شود تنها به دلیل اینکه بانک مرکزی آمریکا آمادگی لازم برای سریع‌تر خرید کردن اوراق قرضه را دارد، لزوما به معنای آن نیست که آماده است نرخ‌های بهره را افزایش دهد.

ابزار دیده بان فدرال CME‌ نشان می‌دهد که احتمال نخستین افزایش نرخ‌های بهره در ژوئن ۴۳.۳ درصد است، اما میلک هشدار داد ممکن است خیلی زود باشد و نرخ‌ها در ماه ژوئن افزایش پیدا نکند. به نظر می‌رسد روند رشد تورم آهسته می‌شود و تا چند ماه دیگر قیمت بنزین به اندازه ماه گذشته افزایش نخواهد داشت. همچنین ممکن است شاهد کاهش استفاده از خودروها باشیم. در چنین صورتی تورم به اوج می‌رسد و بازار طلا هم به این باور می‌رسد. خویشتن داری بانک مرکزی آمریکا اتفاق خوبی برای طلاست و به همین دلیل میلک انتظار دارد طلا هفته جاری به سطح بالاتری صعود کند.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار شرکت OANDA پیش‌بینی کرد بازه معاملات اخیر ۱۷۶۰ تا ۱۸۰۰ دلار طلا در هفته جاری حفظ می شود.

وی دادمه داد: تورم چسبنده‌تر از انتظارات خواهد بود و این وضعیت دورنمای میان مدت و بلندمدت طلا را مثبت می‌کند. تسریع چرخه افزایش نرخ‌های بهره ریسک بزرگی برای طلاست که ممکن است باعث فروش گسترده در کوتاه مدت شود، اما بعید است چنین اتفاقی بیافتد. ریسک قیمت هفته جاری برای طلا در جهت صعودی بوده و بازه یک هزار و ۷۹۰ تا یک هزار و ۷۹۵ دلار، سطح قیمت معقولی خواهد بود.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، هفته جاری علاوه بر نشست بانک مرکزی آمریکا که مهمترین رویداد هفته خواهد بود، آماری شامل خرده فروشی و تولید صنعتی آمریکا منتشر می‌شود. تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی اروپا هم روز پنجشنبه اعلام می‌شود. شاخص قیمت تولیدکننده آمریکا روز سه‌شنبه، شاخص تولید ایمپایر استیت نیویورک روز چهارشنبه و مجوزهای ساخت و آغاز ساخت خانه، متقاضیان دریافت بیمه بیکاری و شاخص تولید فدرال رزرو فیلادلفیا روز پنجشنبه منتشر خواهد شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.