جمعه, ۲۶ اسفند , ۱۴۰۱ Friday, 17 March , 2023 ساعت ×
عملکرد پایدار نخستین الکتروپمپ ایرانی طرح گوره به جاسک تایید شد
09 خرداد 1400 - 17:07
شناسه : 13117
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از راه‌اندازی و تایید عملکرد پایدار نخستین الکتروپمپ ۲.۸ مگاواتی (3BB) ساخت ایران در طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک خبر داد و گفت: این پمپ سایز بسیار بزرگ (Huge Size) و پیشرفته را به‌طور کامل شرکت‌های ایرانی ساخته‌اند و هم‌اکنون با شرایط پایدار در تلمبه‌خانه شماره ۲ در حال فعالیت است.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، تورج دهقانی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در خصوص راه‌اندازی نخستین پمپ ایرانی تلمبه‌خانه شماره ۲ طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، اظهار داشت: از آنجایی که شاهد ساخت نخستین پمپ با این ویژگی‌ها از سوی سازندگان ایرانی بوده‌ایم، نگرانی‌هایی داشتیم که خوشبختانه عملکرد این پمپ اطمینان لازم را ایجاد کرده است.

وی افزود: با توجه به اینکه شرایط عملیات آزمون ۳۰۰ هزار بشکه‌ای بود، باید شرایط و تنظیمات آزمون برای الکتروپمپ تعریف می‌شد که در روزهای گذشته این اقدام‌ها انجام و این الکتروپمپ چند مرتبه آزمایش شد تا نسبت به کارآیی و عملکرد صحیح آن اطمینان لازم حاصل شود، بر همین اساس آغاز به‌کار با ورود نفت خام در شرایط واقعی به‌خوبی انجام و هم‌اکنون شرایط به‌صورت عادی و در طیف استاندارد است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از پیگیری‌ها و پشتیبانی‌های شبانه‌روزی وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از اجرای این طرح ملی با بهره‌مندی کامل از توان ایرانی، درباره شرایط الکتروپمپ در زمان آغاز عملیات، گفت: در ساعات اولیه فشار ورودی و خروجی، حسگرهای لرزشی و دمایی شرایط عادی و استاندارد را در نمایشگرهای روی پمپ و الکتروموتور نمایش می‌دهند و لازم است این مسائل به‌دقت تحت کنترل قرار گیرد که خوشبختانه هم‌اکنون شرایط عادی و استاندارد است.

دهقانی با اشاره به اینکه هم‌اکنون نفت گوره از تلمبه‌خانه شماره ۲ عبور کرده و به سمت تلمبه‌خانه شماره ۳ در حرکت است، بیان کرد: امیدواریم با حفظ شرایط کنونی به‌زودی شاهد پر شدن کامل خط لوله باشیم و امیدواریم در چهار روز آینده، نفت به تلمبه‌خانه شماره ۳ برسد.

وی در خصوص همکاری شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت در اجرای این پروژه، ادامه داد: با توجه به تجربه بالای این شرکت در راه‌اندازی مراکز انتقال نفت در سراسر کشور، همکاری دوسویه سبب نتیجه‌بخشی، سرعت، دقت اجرا و راه‌اندازی این تلمبه‌خانه‌ها شد.

تعامل مطلوب با شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران

قاسم عرب‌یارمحمدی مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت نیز با اشاره به انتقال نفت از گوره به سمت تلمبه‌خانه شماره ۳ با تکیه بر توان الکتروپمپ ایرانی، اذعان داشت: برای پر شدن خطوط لوله و دریافت نفت در تلمبه‌خانه شماره ۳، هر الکتروپمپ روزانه ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار بشکه نفت پمپاژ می‌کند که هم‌اکنون نخستین الکتروپمپ در تلمبه‌خانه شماره ۲ آغاز به‌کار کرده است.

وی یادآور شد: در فاز نخست دو تا سه الکتروپمپ در مجموع روزانه حدود ۳۰۰ هزار بشکه نفت را تا پر شدن کامل خطوط لوله انتقال نفت گوره به جاسک و رسیدن به تلمبه‌خانه دوم پمپاژ هدایت می‌کنند و در مراحل بعدی، پس از راه‌اندازی الکتروپمپ‌های سایر تلمبه‌خانه‌ها، دیگر الکتروپمپ‌ها نیز عملیاتی می‌شوند.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت، عنوان کرد: اکنون در تلمبه‌خانه شماره ۲، چهار دستگاه الکتروپمپ به‌طور کامل آماده فعالیت هستند که الکتروپمپ اول در مدار است و با راه‌اندازی دیگر الکتروپمپ‌ها این مرکز با ۳ + ۱ الکتروپمپ فعالیت می‌کند، به‌نحوی که سه الکتروپمپ در سرویس و یک الکتروپمپ در استراحت خواهد بود.

عرب‌یارمحمدی در پایان با اشاره به  همکاری شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران در اجرای این طرح ملی، خاطرنشان کرد: اجرای پروژه با کارفرمایی شرکت ملی نفت ایران و اجرای شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) صورت گرفت و از طرفی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت نیز از سوی مقام عالی وزارت نفت به‌عنوان بهره‌بردار معرفی شده است.

بر اساس این گزارش، طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود. این خط لوله به‌دست توانمند متخصصان داخلی اجرا شده است و شرکت‌های کامل ایرانی وظیفه تامین تختال، ورق و لوله‌سازی و تولید الکتروپمپ‌های پرقدرت را به‌عهده دارند. پمپ‌های ایرانی این بخش در شرکت پمپ‌های صنعتی ایران ساخته می‌شود در این راستا پیمانکار ساخت تلمبه‌خانه شماره ۲ نیز شرکت آسفالت طوس است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.