پنج شنبه, ۶ بهمن , ۱۴۰۱ Thursday, 26 January , 2023 ساعت ×
فروش غیر دلاری زغال‌سنگ روسیه به هند
20 مرداد 1401 - 17:41
شناسه : 31092
شرکت‌های هندی برای دور زدن تحریم‌های غربی، به جای دلار آمریکا از ارزهای آسیایی برای پرداخت پول واردات زغال‌سنگ از روسیه استفاده می‌کنند.چ
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، رویترز پیش از این گزارش کرده بود در یک قرارداد بزرگ زغال‌سنگ هندی، از یوان چین استفاده شده است اما آمار گمرکی هند نشان می‌دهد چطور تسویه غیر دلاری متداول شده است.

هند، از زمان آغاز جنگ در اوکراین، خرید نفت و زغال‌سنگ از روسیه را افزایش داده و کمک کرده است تاثیر تحریم‌های غربی علیه روسیه ملایم شود و دهلی‌نو  مواد خام را ارزان‌تر از قیمت سایر کشورها تهیه کند.

روسیه در ماه ژوئیه، سومین صادرکننده بزرگ زغال‌سنگ به هند بود و واردات دهلی‌نو از این کشور، بیش‌ از ۲۰ درصد در مقایسه با ماه ژوئن افزایش یافت و به دو میلیون و ۶۰ هزار تن رسید.

خریداران هندی در ماه ژوئن، مبلغ ۷۴۲ هزار تن زغال‌سنگ روسیه را با استفاده از ارزهای دیگری به جز دلار آمریکا پرداخت کردند که معادل ۴۴ درصد از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن زغال‌سنگ وارداتی از روسیه در ماه میلادی گذشته بود.

فولادسازان و تولیدکنندگان سیمان هندی در هفته‌های اخیر، زغال‌سنگ روسیه را با استفاده از درهم امارات، دلار هنگ کنگ، یوان و یورو خریداری کردند. یوان ۳۱ درصد و دلار هنگ کنگ ۲۸ درصد از پرداخت‌های غیر دلاری برای زغال‌سنگ روسیه در ژوئن بود. سهم یورو در این پرداخت‌ها، ۲۵ درصد و درهم امارات، حدود ۱۶ بود.

بانک مرکزی هند با پرداخت پول کالاها به روپیه هند موافقت کرده است. این اقدام، روابط تجاری دو‌جانبه با روسیه با استفاده از ارز ملی را تقویت خواهد کرد.

به گفته معامله‌گران، دلار آمریکا، ارز اصلی برای واردات کالا به هند بوده است و این ارز، بخش عظیم ذخایر ارزی خارجی هند را تشکیل می‌دهد.

دو معامله‌گر مقیم هند که زغال‌سنگ برای مشتریان داخلی خریداری می‌کنند و یک معامله‌گر مقیم اروپا که زغال‌سنگ روسیه را معامله می‌کند، اعلام کردند که انتظار می‌رود سهم مبادلات غیر دلاری برای زغال‌سنگ روسیه افزایش پیدا کند زیرا بانک‌ها و نهادهای دیگر برای بررسی راه‌هایی برای ایمن کردن خود در برابر تشدید تحریم‌ها هستند.

انتهای پیام//

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.