شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱ Saturday, 13 August , 2022 ساعت ×
فصل شکوفایی سایت توسعه
14 تیر 1401 - 10:21
شناسه : 29908
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌‌فارس گفت: این معاونت با داشتن کادر مجرب و متخصص و بهره‌گیری از بهترین مشاوران سطح کشور، وظیفه توسعه زیرساخت‌های انرژی شامل آب، برق و گاز، احداث خیابان‌ها، معابر و پل‌ها و همچنین کنترل روند تکمیل شرکت‌های سرمایه‌گذار توسط مدیریت برنامه‌ریزی کنترل پروژه را بر عهده دارد.
ارسال توسط : منبع : روابط‌عمومی منطقه ویژه خلیج‌فارس
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، بازیار بهمن‌نژاد معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس، اظهار داشت: این معاونت با داشتن کادر مجرب و متخصص و بهره‌گیری از بهترین مشاوران سطح کشور، وظیفه توسعه زیرساخت‌های انرژی شامل آب، برق و گاز، احداث خیابان‌ها، معابر و پل‌ها و همچنین کنترل روند تکمیل شرکت‌های سرمایه‌گذار توسط مدیریت برنامه‌ریزی کنترل پروژه را بر عهده دارد. همچنین وظیفه تخلیه و بارگیری مواد معدنی از واگن و کشتی و رساندن خوراک شرکت‌های فولادی در منطقه بر عهده مدیریت بهره‌برداری این معاونت است.

طبق برنامه‌ریزی و پیگیری‌های انجام شده در این معاونت برای تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز سرمایه‌گذاران مستقر در سایت توسعه، مبلغ ۳۵ هزار میلیارد ریال از سوی سازمان ایمیدرو برای توسعه زیرساخت‌های این سایت در مدت پنج سال به منطقه ویژه اختصاص داده شده که برنامه‌ریزی شده است این بودجه طی پنج سال با میانگین سالانه ۸۰۰ تا یک میلیارد تومان بر اساس پروژه‌های تعریف شده جذب شود.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱ اولویت بر احداث زیرساخت‌های قسمت شرق سایت توسعه بوده و در حال حاضر مطالعات و اسناد مناقصه تکمیل معابر قسمت شرقی با برآورد چهار هزار میلیارد ریال آماده برگزاری مناقصه برای انتخاب پیمانکار است. همچنین مطالعات و اسناد مناقصه ایستگاه تقلیل فشار گاز به ظرفیت ۴۵۰ هزار متر مکعب در ساعت با برآورد سه هزار میلیارد نیز آماده برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار است.

همچنین برای تکمیل شبکه گازرسانی در سایت‌های شمالی و میانی نیز یک ایستگاه تقلیل فشار گاز ۵۰ هزار متر مکعب در ساعت و یک ایستگاه تقلیل فشار گاز ۴۵۰ هزار متر مکعبی با برآورد سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال آماده برگزاری مناقصه بوده و پس از آن طی مرحله بعد، در سال ۱۴۰۲ پروژه ‌های سایت غربی آماده و برای آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود.

بهمن‌نژاد، گفت: ایجاد پل ارتباطی میان سایت شمالی و سایت توسعه در کنار پروژه‌ها و برنامه‌های عملکردی سال جدید، از پروژه‌های با اهمیت بوده که با برآورد یک هزار میلیارد ریال از سال قبل در این معاونت آغاز و دارای ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی است. احداث پل ارتباطی حائز اهمیت بالایی است و این پل، حلقه ارتباطی و تنها مسیر ارتباطی میان این دو سایت بوده و با تکمیل این پل امکان مسدود نمودن تمامی معبرهای موقت در سایت توسعه را فراهم و قوانین گمرکی را به طور کامل در سایت توسعه قرارا داد و به همین دلیل این پروژه برای منطقه بسیار حائز اهمیت است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس، در ادامه به دیگر کارهای این معاونت اشاره و بیان کرد: نگهداری از اسکله اختصاصی صادرات و واردات منطقه نیز بر عهده این معاونت است که تنها اسکله مکانیزه تخلیه و بارگیری مواد فله معدنی کشور به حساب آمده که برای تعمیر و نگهداری آن به صورت مستمر توسط شرکت‌های متخصص و دارای صلاحیت پایش و تعمیر و نگهداری می‌شود. این اسکله امکان بارگیری ۷۰ هزار تن مواد فله معدنی را در ۴۸ ساعت و تخلیه ۷۰ هزار تن مواد فله معدنی در چهار روز را فراهم آورده که این زمان در اسکله‌های دیگر حداقل دو تا سه برابر طول خواهد کشید و این مکانیزه بودن از مزیت‌های این اسکله است.

الزام لایروبی اسکله و کانال‌ دسترسی به اسکله در سال پیش رو

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه خلیج‌‌فارس از لایروبی اسکله و کانال در سال ۱۴۰۱ خبر داد و عنوان کرد: کشتی‌ها برای اینکه وارد اسکله شوند باید از کانال دسترسی به این اسکله به طول هفت کیلومتری عبور کنند و با توجه به اینکه طی سال‌های اخیر لایروبی دوره‌ای انجام نشده است، آبخور کشتی‌ها کاهش یافته و این نیاز وجود دارد که لایروبی دوره‌ای آن در سال ۱۴۰۱ انجام پذیرد و برای این منظور هزینه‌ای حدود سه هزار و ۵۰۰ تا چهار هزار میلیارد ریال برآورد شده است که انجام آن در برنامه‌های سال جاری گنجانده شده است.

وی با اشاره به اینکه بارندگی‌های بندرعباس در فصول پاییز و زمستان به صورت رگباری است، یکی از مشکلات سرمایه‌گذاران در سال‌های گذشته را آب‌گرفتگی معابر و محوطه‌ها را در زمان بارندگی‌های فصلی شمرد که برای حل این مشکل پروژه هدایت و جمع‌آوری آب‌های سطحی سایت شمالی در حال اجرا است که این پروژه دارای پیشرفت ۴۰ درصدی بوده و برنامه‌ریزی شده تا پایان سال جاری با تکمیل این پروژه، این معضل برطرف شود. با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، مشاور این منطقه در حال بررسی و تهیه نقشه‌های اجرایی کانال‌های جمع‌آوری و هدایت سیلاب در سایت توسعه است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه خلیج‌ فارس در خصوص تامین آب مورد نیاز صنایع فعال در منطقه نیز یادآور شد: برای آب‌رسانی به صنایع فعال، شرکتی با مشارکت این منطقه به نمایندگی ایمیدرو و همچنین شرکت‌های تولیدی مستقر در منطقه به همراه پالایشگاه بندرعباس، شرکت تامین و توسعه و زیرساخت را تاسیس کرده که یکی از وظایف آن تصفیه و انتقال پساب شهر بندرعباس به منطقه ویژه برای استفاده سرمایه‌گذاران است که این پروژه در حال حاضر ۱۵ درصد پیشرفت داشته و مقرر شده تا ۱۸ ماه آینده حداقل ۱۰۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز آب صنعتی به سرمایه‌گذاران در این منطقه تحویل دهد.

تعامل با دانش‌بنیان‌ها

بهمن‌نژاد در پایان با اشاره به تحقق و اجرای منویات رهبری در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، خاطرنشان کرد: امسال برای نوسازی لوله‌های نگهدارنده آندهای سیستم حفاظت کاتودیک اسکله و پل دسترسی، با شرکتی دانش‌بنیان قرارداد ساخت لوله‌هایی از جنس فایبرگلاس بسته شده تا جایگزین لوله‌های فلزی موجود شده و با تعویض این لوله‌ها به جای لوله‌های فلزی، ضمن افزایش طول عمر و دوام آن‌ها، هزینه بسیار بالایی که برای نگهداری لوله‌های فلزی هزینه می‌شد نیز، صرفه‌جویی می‌شود.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.