جمعه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۲ Friday, 8 December , 2023 ساعت ×
فقدان ارزش‌افزوده در سیاست‌گذاری فولاد
21 بهمن 1399 - 10:55
شناسه : 6765
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد: دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: وجود ذخایر انبوه سنگ‌آهن و زیرساخت‌های تولید فلزات اساسی نظیر کارخانه‌های تولید فولاد، ورق و شمش موجب شده است تا ظرفیت مناسبی در کشور برای بهره‌مندی از ذخایر موجود ایجاد شود. ایران به عنوان کشوری برخوردار از پتانسیل بالای تولید و صادرات در صنایع معدنی، آمادگی لازم را برای جهش اقتصادی دارد.
ارسال توسط : منبع : دنیای اقتصاد
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، آرمان خالقی در خصوص وجود ذخایر انبوه سنگ‌آهن و زیرساخت‌های تولید فلزات اساسی نظیر کارخانه‌های تولید فولاد، ورق و شمش، اظهار داشت: وجود این منابع موجب شده است تا ظرفیت مناسبی در کشور برای بهره‌مندی از ذخایر موجود ایجاد شود. ایران به عنوان کشوری برخوردار از پتانسیل بالای تولید و صادرات در صنایع معدنی، آمادگی لازم را برای جهش اقتصادی دارد. در بخش فولاد، آرمان‌ها به واقعیت‌ها نزدیک‌تر است، با این تفاوت که باید از ظرفیت صاحبان هر یک از بخش‌های زنجیره تولید و تامین فولاد در قالب بنگاه‌های اقتصادی و فعالانی که در پی کسب سود هستند، به درستی استفاده کنیم.

وی افزود: با درنظر گرفتن ۲ پیش‌فرض کلی شامل چشم ‌داشتن به آینده و توجه به کل زنجیره تولید فولاد، امکان اتخاذ بهترین تصمیم‌ها در حوزه تنظیم‌گری بازار فولاد به وجود می‌آید. بنابراین تنها در شرایطی می‌توان به خوبی در بازارهای صادراتی فولاد اعمال نفوذ کرد که سیاست‌گذار رویه درستی برای بازیگران داخلی فولاد جهت توسعه سرمایه‌گذاری و رشد تولید فراهم کند.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: وجود همزمان صنایع پایین‌دستی ذوب‌آهن در کنار تولیدکنندگان زنجیره‌های بالاتر، از جمله در بیلت و شمش ‌آهن در کنار ذخایر معدنی مناسب، این توان را به کشور می‌دهد تا بالاتر از نیاز داخلی به فکر توسعه بازارهای صادراتی و کسب درآمد از این بخش باشد. این ظرفیت در سطح میلگرد و مقاطع کاملا نیاز داخل را پوشش داده و ارزش‌افزوده مناسبی برای کشور ایجاد کرده است. اساسا تولیدکنندگان سنگ‌آهن در پایین‌ترین بخش زنجیره همچون بسیاری دیگر از بازیگران این حوزه به دنبال این هستند که در کنار تامین نیاز داخل به سمت صادرات گام بردارند.

ارزش‌افزوده ملاک تنظیم بازار فولاد

خالقی درخصوص شرایط فعلی و شیوه تنظیم‌گری سیاست‌گذار صنعت فولاد، گفت: این سیاست‌ها موجب شده تا بازیگران کل این زنجیره از وضعیت خود در بازار ناراضی باشند. بخشی از این نارضایتی به دلیل انتظاراتی است که زنجیره‌های بالاتر از ‌نظر تامین مواد اولیه با قیمت مناسب از بخش‌های پایین‌تر دارند. تولیدکنندگان آهن خام و شمش این انتظار را از تولیدکنندگان سنگ‌آهن دارند و بخش‌های بالاتر نیز همین انتظار را از تولیدکنندگان پایین‌تر؛ به همین دلیل بهترین شیوه تنظیم‌گری، مسیری است که در این زنجیره به رشد ارزش افزوده بالاتر دست پیدا کنیم. این یعنی ذخایر سنگ‌آهن خود را پس از تبدیل به ورق فولادی به محصولاتی همچون ماشین لباس‌شویی، خودرو و ماشین‌آلات تبدیل کرده و به صادرات آن روی بیاوریم؛ پیروی از این روش، ضمن تامین منافع ملی، منافع حداکثری بنگاه‌های فعال در زنجیره تحقق می‌یابد.

وی افزود: برخلاف پیش‌بینی‌ها، شواهد موجود از رشد تقاضای فولاد در بازارهای بزرگ شرق آسیا نظیر چین یا بازارهای خاورمیانه حکایت دارد. به نظر می‌رسد مسیر برای افزایش درآمد ارزی صادرکنندگان فولاد فراهم است. علاوه بر این، در بازار داخلی هم مجموعه‌ای از عوامل موجب شده تا ثبات به بازار فولاد کشور برگردد. بنابراین به‌ رغم تمام دشواری‌های موجود به علت ظهور پاندمی و تداوم تحریم، صنایعی نظیر لوازم خانگی به سمت رشد گام برداشته و تقاضای مناسبی به سمت صنعت فولاد سرازیر کرده است. این بخش در کنار صنعت خودرو، سازندگان ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی به عنوان مصرف‌کننده عمده ورق‌های فولادی، عمدتا موجب تثبیت تقاضا برای فولاد شده‌اند. دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت در پایان ضمن اشاره به اینکه از جمله دلایل افزایش تقاضا در این زمینه، تزریق حجم بیشتری از بودجه عمرانی به پروژه‌های زیرساختی نظیر پل‌ها و جاده‌ها و … است، خاطرنشان کرد: مادام که نگاهی جامع به زنجیره فولاد (فارغ از توجه به عدم‌النفع‌های یک بنگاه خاص) نداشته باشیم، امکان بهره‌برداری درست از ذخایر سنگ‌آهن حاصل نخواهد شد. گفت‌وگو و هماهنگی مستمر میان تشکل‌ها و انجمن‌های فعال در این حوزه کمک خواهد کرد تا سیاست‌گذار برای رسیدن به نگاه جامع، مسیر بهتر و مناسب‌تری را طی کند. بنابراین امیدواریم سیاست‌گذار با اتخاذ چنین رویکری از پالس‌های مثبت بازار فولاد بهره برده و سال آینده را به بهترین شکل ممکن پشت سر بگذارد.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.