پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲ Thursday, 30 November , 2023 ساعت ×
فولاد نسبت به سنگ‌آهن هفت برابر ارزآوری دارد
01 بهمن 1399 - 10:45
شناسه : 5502
محمدجعفرصالحی معاون خرید ذوب‌آهن اصفهان در کنفرانس آنلاین معدن بیان کرد: ذوب آهن اصفهان میزبان ۱۴ هزار نفر پرسنل و سه هزار نفر کارکنان شرکت‌های اقماری است.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، تعداد ۱۷ هزار نفر از کارکنان معادن زغال کشور معیشت‌شان به تولید ذوب آهن اصفهان وابسته است. این قشر زحمتکش به صورت کلی در ۵ استان کرمان، خراسان جنوبی، مازندران، سمنان و گلستان که جزء استان‌های تامین‌کننده زغال کشور هستند ساکن می‌باشند.
عوارضی که برای صادرات سنگ‌آهن وضع شد مربوط به سال‌های ۹۵ و ۹۶ است که البته در سال ۹۸ عملیاتی شد اما معدنی‌ها اعتقاد دارند وضع این عوارض سبب شده سرمایه‌گذاری در بخش معدن صورت نگیرد سوال اینجاست آیا معادن چادرملو و گل‌گهر قبل از این فولادساز شدند ؟!
سهم ارزآوری فولاد نسبت به سنگ‌آهن به حدود هفت برابر می‌رسد آیا هنوز هم باید صنعت ارز آور فولاد مهجور واقع شود؟ در سال ۹۸ ذوب آهن اصفهان ۱۱۰ میلیون دلار ارز وارد کشور کرد کدامیک از معادن کشور چنین دستاوردی داشتند؟
بر اساس اصل ۴۴ معادن از ذوب‌آهن جدا شدند و به عنوان آخرین شرکت بورسی شد تا امروز بانی بی معدن باشد
کاهش کیفیت مواد اولیه بر تولید محصولات خاص در ذوب آهن تاثیر گذار بوده است. متاسفانه دسترسی به همین مواد اولیه فعلی هم در افق پیش رو با نگرانی همراه است.
استخراج عمقی در معادن بسیار کاهش یافته است و بر اساس آمارهای سازمان زمین شناسی کشور به حدود ۳٫۵ تا ۵ متر رسیده است.
ذوب آهن به عنوان اولین تولیدکننده فولاد کشور از یارانه انرژی برخوردار نیست، گاز را به نرخ صنعتی می‌گیرد، با توجه به داشتن نیروگاه ۲۲۰ مگاوات برق تولید می‌کند و حتی به شبکه کمک می‌کند،از گاز فرایندی کارخانه استفاده می‌کند، پساب شهرهای اطراف را خریداری و استفاده می‌کند واما همچنان نیز میزبان پرسنل شاغل و سایر سازمان‌هایی است که معیشت شان به این کارخانه گره خورده است.
چرا هنوز هم سنگ‌آهن عیار بالا و مورد نیاز ذوب‌آهن باید به کنسانتره تبدیل شود؟
 اینکه گفته می‌شود ذوب آهن با ظرفیت کامل تولید نمی‌کند، می‌توانم بگویم ۹۹ درصد مربوط به نداشتن مواد اولیه مرغوب است.
 با راه‌اندازی کوره بلند شماره ۱ تولید روزانه تا مرز ۹ هزار تن افزایش می‌یابد.
ریل تولیدی ذوب‌آهن اصفهان به عنوان تنها تولیدکننده این محصول استراتژیک هم اکنون در پنج محور ریلی کشور نصب شده است و اولین قرارداد صادرات ریل نیز منعقد شد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.