جمعه, ۷ بهمن , ۱۴۰۱ Friday, 27 January , 2023 ساعت ×
قیمت طلا به کدام سمت می‌رود؟
24 بهمن 1400 - 13:04
شناسه : 24573
براساس گزارش‌های منتشر شده، قیمت طلا هفته گذشته در شرایطی بالا رفت که بازارها نگران بودند بانک مرکزی آمریکا برای مهار رشد تورم، پیش از نشست ماه مارس افزایش نرخ بهره را به صورت اضطراری تصویب کند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، طلا هفته گذشته که سرمایه‌گذاران بیشتری در بحبوحه ریسک‌گریزی گسترده متقاضی خرید این فلز ارزشمند شدند، حدود ۲ درصد صعود کرد. در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا، هر اونس طلا با چهار دلار و ۷۰ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش، در یک هزار و ۸۴۲ دلار و ۱۰ سنت بسته شد.

گزارش تورم شوکه‌کننده آمریکا در هفته گذشته ابهامات بیشتری را پیرامون برنامه تحکیم سیاست پولی فدرال رزرو ایجاد کرد. قیمت‌های مصرفی آمریکا در ماه ژانویه بر مبنای سالانه ۷.۵ درصد رشد کرد که بالاترین میزان در ۴۰ سال گذشته بود. گلدمن ساکس در پی انتشار جدیدترین نرخ تورم آمریکا، هفت دور افزایش ۲۵ واحدی نرخ‌های بهره در سال میلادی جاری را پیش‌بینی کرد. نگرانی‌های فزاینده‌ای نسبت به افزایش ۵۰ واحدی نرخ‌های بهره در ماه مارس وجود دارد. بعضی از تحلیلگران حتی اقدام اضطراری بانک مرکزی پیش از نشست ماه مارس را منتفی نمی‌دانند.

جیمز بولارد رییس بانک فدرال رزرو سنت لوییس با بیان اینکه وی افزایش نرخ صندوق‌های فدرال به یک درصد پس از سه نشست را حمایت می‌کند، دیدگاه‌های موافق تحکیم سیاست پولی را تحکیم کرد. در این بین، بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا به بالای ۲ درصد صعود کرد که بالاترین سطح از ماه اوت سال ۲۰۱۹ بود.

اورت میلمان کارشناس فلزات ارزشمند شرکت گینزویل کوینز به کیتکونیوز، گفت: نمودار قیمت طلا مثبت به نظر می‌رسد و دلیل اصلی آن نرخ بالای تورم است. بانک مرکزی اکنون تا حدودی اعتماد سرمایه‌گذاران را از دست داده است و به نظر می‌رسد تلاش می‌کند اشتباه سیاست پولی خود را تصحیح کند و طلا از این وحشت سود می‌برد.

افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره در ماه مارس ممکن است، اما احتمال بیشتری وجود دارد که بانک مرکزی تا آن زمان یک دور افزایش نرخ بهره را تصویب کند. در حالی که احتمال افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره قوت گرفته است،زیرا فرانک چالی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت «آر جی او فیوچرز» بر این باور است که افزایش نرخ‌ها پیش از دیدار بانک مرکزی بعید است.

سطحی که طلا به دنبال شکستن آن در هفته جاری خواهد بود، سطح یک هزار و ۸۵۰ دلار است. این فلز ارزشمند در هفته‌های گذشته چندین بار تلاش کرد از این سطح عبور کند، اما ناموفق بود. به گفته چالی، طلا سطح یک هزار و ۸۵۰ دلار را به چالش خواهد کشید و ممکن است شاهد شکسته شدن این سطح در تلاش بعدی این فلز ارزشمند باشیم. قیمت طلا پس از انتشار آمار تورم صعود چشمگیری داشت. طلا کم کم‌پذیرای این حقیقت می‌شود که نرخ‌های بهره با ادامه دار شدن تورم، بالاتر می‌روند. این تورم واقعی است و طلا سرانجام با آن کنار می‌آید. بر اساس گزارش کیتکونیوز، مهمترین رویداد هفته جاری انتشار جزییات نشست ماه ژانویه بانک مرکزی آمریکا در روز چهارشنبه خواهد بود.

بازارها به دنبال نشانه‌هایی برای ارزیابی میزان افزایش نرخ‌های بهره از سوی فدرال رزرو هستند. همچنین در میان آمار اقتصادی مهم هفته جاری، شاخص قیمت تولیدکننده، شاخص تولید ایمپایر استیت نیویورک در روز سه شنبه، خرده فروشی، تولید صنعتی در روز چهارشنبه، مجوزهای ساخت و آغاز ساخت، متقاضیان بیمه بیکاری در روز پنجشنبه و فروش خانه در روز جمعه منتشر خواهند شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.